Reklama

Wystawa: „Papież w Warszawie” - od 14 października w Hotelu Europejskim

Wystawa ludzkich wspomnień

Idea powołania Centrum Myśli Jana Pawła II zrodziła się z przekonania, że pontyfikat Jana Pawła II był wielki. Dlatego też cała spuścizna, jaką nam pozostawił, musi podlegać nieustannej refleksji i popularyzacji. - Ktoś musi opowiedzieć o Janie Pawle II młodemu pokoleniu - tłumaczy Piotr Dardziński, dyrektor Centrum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Zainteresowanie akcją zbierania pamiątek przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Mieszkańcy stolicy przekazali nam mnóstwo niezwykle cennych przedmiotów, których wartość sentymentalna wzrosła jeszcze bardziej, kiedy opowiedzieli historie z nimi związane - podkreśla Piotr Koszewski, odpowiedzialny za kontakty z mediami.

Przypomnieć atmosferę z tamtych lat

Wśród pamiątek podarowanych lub użyczonych przez warszawiaków znalazły się m.in. zbiory prasy codziennej polskiej i zagranicznej, a nawet fragment ołtarza papieskiego z 1983 r. Niezwykle cenne pamiątki przekazał prof. Andrzej Zieliński: Pismo |więte z odręczną dedykacją Jana Pawła II i podpisem „Wujek” z 1960 r., dwa obrazki ze święceń kapłańskich Karola Wojtyły oraz obrazek - pamiątkę konsekracji biskupiej. - Dostaliśmy wiele wejściówek na Msze, furażerki i identyfikatory służby kościelnej Totus Tuus - mówi Koszewski. - To niezwykłe, jak bardzo ludzie pielęgnują wspomnienia po Janie Pawle II. Przyszła do nas pani z drewienkiem, na którym jest napisane, że to jest fragment ołtarza z Mszy papieskiej w 1983 r. - opowiada.
Między innymi z tych właśnie pamiątek zostanie stworzona wystawa, którą będzie można oglądać od 14 do 31 października w Hotelu Europejskim. Pokazana na niej będzie historia widziana oczami uczestników pielgrzymek Ojca Świętego do Warszawy. Ekspozycja będzie zaprojektowana tak, aby idąc od czasów PRL-u aż po dzień odejścia Papieża Polaka, zwiedzający mogli przypomnieć sobie lub poznać atmosferę tamtych lat oraz wyjątkowość papieskich pielgrzymek. - Nie wszystkie te pamiątki są związane z Papieżem w Warszawie. Ale łączy je olbrzymi ładunek sentymentalny - podkreśla Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stypendyści

Po wydarzeniach związanych ze śmiercią Jana Pawła II pojawiło się wiele pomysłów dotyczących sposobów na zachowanie dziedzictwa, jakie przekazał nam Papież Polak. Jednym z nich są stypendia m. st. Warszawy im. Jana Pawła II. Dlatego też m. st. Warszawa ufundowało 500 stypendiów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i studentów uczących się w Warszawie. Warunkiem ich przyznania są dobre wyniki w nauce oraz dochód nie przekraczający 800 zł na jedną osobę w rodzinie. Stypendia będą przyznawane także osobom chcącym uczyć się lub studiować za granicą.
Rekrutacją stypendystów zajmuje się właśnie Centrum Myśli Jana Pawła II. - Najważniejsze kryterium stanowi średnia ocen i dochody - wyjaśnia Piotr Dardziński. Dodatkowo punktowana jest aktywność ucznia. - Najwięcej punktów można dostać za wszelką aktywność związaną właśnie z Janem Pawłem II, jak udział w olimpiadach czy konkursach. Ale na przykład, gdy student jest wolontariuszem w hospicjum, to my również traktujemy taką aktywność jako wcielanie w życie papieskiego nauczania - wyjaśnia Dardziński.
Jednak centrum nie jest instytucją, która rozdaje tylko pieniądze. - My również opiekujemy się naszymi stypendystami - podkreśla dyrektor. Specjalnie dla nich są m.in. organizowane „Papieskie Szkoły Letnie”. Na jednym z turnusów studenci z warszawskich uczelni wędrowali z plecakami po zachodniej części Beskidu Niskiego (od Barwinka do Wysowej). Codziennym wyprawom towarzyszyły spotkania i dyskusje na temat wybranych wątków nauczania Jana Pawła II.
- Wyprawa nie była łatwa, ale panowała tam niesamowita atmosfera. Wszyscy trzymaliśmy się razem, każdy mógł porozmawiać z każdym - wspomina Aneta Mamcarz, stypendystka. Dyrektor Centrum mówi, że zawsze może liczyć na stypendystów. - Gdy organizują jakąś akcję, zawsze mamy wielu chętnych wolontariuszy - podkreśla Dardziński.

Reklama

JP2 w szkole

Centrum zajmuje się również działalnością badawczo-edukacyjną. - Jak sama nazwa wskazuje: trochę badamy i trochę edukujemy. A jeszcze bardziej to się dopiero rozkręcamy - żartuje dr Aneta Gawkowska, kierownik działu badawczo-edukacyjnego Centrum.
Jedną z pierwszych akcji edukacyjnych była konferencja poświęcona Janowi Pawłowi II i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu pt. Dwaj Tysiącletni. - Było to zestawienie postaci i myśli dwóch wielkich Polaków - mówi Gawkowska.
Obecnie Centrum zajmuje się przygotowywaniem monografii papieskich. Pierwszą przygotuje prof. Krzysztof Dybciak. Będzie to antologia tekstów pod ramowym tytułem Jan Paweł II w literaturze. W trakcie przygotowania jest również książka popularnego amerykańskiego autora o teologii ciała, która ukaże się w przyszłym roku.
Centrum jest obecnie w trakcie realizacji programu edukacyjnego przeznaczonego dla szkół podstawowych i gimnazjum „JP2 w szkole”. Ten blok edukacyjny składa się z dwóch części. Pierwsza część projektu to program wykładów i warsztatów dla nauczycieli pt. Jak nauczać o JP2? Celem wykładów będzie przekazanie nauczycielom wiedzy o wybranych aspektach pontyfikatu Jana Pawła II. - Chcemy tworzyć środowisko nauczycieli, którzy są zainteresowani postacią Jana Pawła II. Później będziemy się starać, aby oni na stałe współpracowali z naszym Centrum - mówi Gawkowska. - Czyli najpierw szkolimy nauczycieli, aby oni mogli później przekazywać wiedzę o Papieżu swoim podopiecznym - dodaje.
Druga część projektu to konkurs wiedzy o Papieżu Polaku dla uczniów gimnazjów i liceów pt. JP2 - wiem i znam. W okresie od grudnia 2006 do marca 2007 r. uczniowie będą uczestniczyć w regularnych zajęciach prowadzonych przez pedagogów przygotowanych w ramach wykładów i warsztatów z pierwszej części projektu. Finał konkursu przewidziany jest na wiosnę 2007 r. - Mamy wiele planów jeszcze w fazie wstępnej, o których jeszcze nie chciałabym mówić, ale pomysłów mamy bardzo dużo - dodaje Gawkowska.

Reklama

Papieskie miejsca w Warszawie

Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II:
Nasza akcja składa się z trzech elementów. Pierwszym etapem jest zmobilizowanie ludzi, aby szukając pamiątek, przypomnieli sobie Warszawę związaną z Papieżem. Przygotowaliśmy również papieski przewodnik po Warszawie, który zostanie dodany do „Życia Warszawy” 13 października, a 14 października otworzymy wystawę w Hotelu Europejskim. Do końca roku planujemy również oznakować wszystkie papieskie miejsca w Warszawie. Ważnym elementem zbierania pamiątek jest sam fakt, że gdy ludzie szukają ich w swoich domach, to jednocześnie ożywiają swoje wspomnienia o Janie Pawle II. Nie chcemy zajmować się wyłącznie Papieżem, bo takich projektów jest już bardzo wiele. My, zajmując się Janem Pawłem II, widzimy jak on nas odsyła do czegoś innego. Odsyła nas do ludzi, wydarzeń, miejsc, myśli, idei, które nam podczas swego życia wskazywał.
Pracownicy Centrum nie pamiętają innego Papieża niż Jan Paweł II. Dlatego mamy trochę inny sposób patrzenia na Ojca Świętego. Jednak dziś młodzi mający 17, 18 lat nie znają atmosfery papieskich pielgrzymek z lat 80. Dlatego ktoś musi zacząć o nich opowiadać.

(as)

Imię Jana Pawła II niesie ze sobą dużo energii

Piotr Koszewski, specjalista Centrum ds. Public Relations:
Wcześniej pracowałem w zwykłej komercyjnej agencji PR-owskiej. Nie chcę, aby to zabrzmiało pompatycznie, ale praca tam i tutaj w Centrum, to niebo a ziemia. Przychodzi się tutaj do pracy i naprawdę każdy ma bardzo wiele pomysłów. I to nie są pomysły na wypromowanie jakiejś marki czy zarobienia kolejnych pieniędzy. Ale na zrobienie czegoś naprawdę wartościowego.
Bywa tak, że w Centrum pracujemy bardzo dużo. Nikt nie pyta o nadgodziny. Każdy wie, że to co robimy, czynimy dla ludzi. Dla mnie to nie jest tylko praca. Ktoś, kto nie czułby idei Centrum, bardzo szybko by się tu zmęczył. Imię Jana Pawła II niesie ze sobą dużo energii. Chce się pracować i tworzyć coś wielkiego. Papież pozostawił nam bardzo wiele swoich myśli. My chcemy pokazać, jak można je przełożyć na praktykę.
W swojej pracy mamy poczucie misji. Jednak nie chcemy indoktrynować i działać jak lep na muchy, ale jak latarnia. Gdy ludzie zobaczą, co robimy, to z chęcią dołączą do nas.

(as)

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KEP

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół - państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Czwartek, 2 maja. Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję