Reklama

Aktualności

Rzym: krzyż miłosierdzia namalowany przez więźniów odwiedzi zakłady karne

Krzyż Miłosierdzia, ilustrowany biblijnymi scenami dotyczącymi więźniów i wykonany przez osadzonych w zakładzie karnym we włoskim Paliano wkrótce rozpocznie pielgrzymkę po więzieniach na terenie całego kraju. We wrześniu został pobłogosławiony przez papieża Franciszka, a obecnie znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria in Trastevere.

[ TEMATY ]

Franciszek

więzienie

recursion_see_recursion / Foter.com / CC BY

To osadzeni z zakładu karnego o zaostrzonym rygorze we włoskim Paliano zadecydowali, że chcą ten krucyfiks nazwać krzyżem miłosierdzia. Pracowali nad nim pod kierunkiem specjalistów ikonopisarstwa związanych z włoską Wspólnotą Sant' Egidio, a inspiracją do podjęcia tego zadania była wizyta papieża w tym zakładzie karnym w Wielki Czwartek 2017 r.

Reklama

Krucyfiks, przedstawiający także biblijne sceny związane z uwięzieniem, a także m.in. wizerunek patrona uwięzionych św. Józefa Cafasso, pobłogosławił papież Franciszek podczas audiencji we wrześniu br. Obecnie jest on wystawiony w bazylice Matki Bożej na rzymskim Zatybrzu, a wkrótce zostanie zaniesiony do włoskich więzień w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei.

Podziel się cytatem

Według statystyk włoskiej służby więziennej, w 2016 r. więzienia we Włoszech były przeludnione: znajdowało się w nich blisko 54, tys. osadzonych, dla których przewidziano jedynie niespełna 49,8 tys. miejsc.

Najbardziej przeludnionym zakładem karnym było wówczas więzienie w Como, gdzie odbywało karę ponad 380 osób, przy dostępności zaledwie 221 miejsc. Wg danych z 2018 r. osadzonych było już 60,4 tys. a jednym z głównych wyzwań więziennictwa była przemoc wśród osób pozbawionych wolności. Tylko w 2018 r. doszło do blisko 7,8 tys. konfliktów, zanotowano 91 ucieczek, 61 samobójstw i blisko 1,2 tys. nieudanych prób samobójczych.

2019-12-18 19:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież przyjął rezygnację patriarchy Grzegorza III Lahama

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty przyjął rezygnację z kierowania Kościołem obrządku grecko-melchickiego z Syrii złożoną przez 84. Letniego patriarchę Grzegorza III Lahama. Do czasu wyboru jego następcy Kościołem tym będzie zarządzał najstarszy nominacją 74.letni arcybiskup Aleppo, Jean-Clément Jeanbart.

W liście skierowanym na ręce patriarchy Grzegorza III Lahama papież podziękował jemu za gorliwą służbę a także zwrócenie uwagi opinii międzynarodowej na dramat syryjskich chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Duszpasterze Akademiccy na rekolekcjach

2021-09-22 14:36

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Blisko 30 duchownych z całej Polski uczestniczy w dorocznych rekolekcjach dla duszpasterzy akademickich, które odbywają się w Ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach k. Łodzi Trzydniowe skupienie prowadzi ks. Mirosław Tykfer z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję