Reklama

Franciszek

Papież: zbawienie darmowym darem Pana

Bóg za darmo daje nam zbawienie, na które nikt z nas nie zasłużył. Naszym zadaniem jest otworzyć się na dary udzielane nam przez Pana. To przewodnia myśl homilii, jaką papież Franciszek wygłosił podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał historię Elżbiety, matki Jana Chrzciciela i matki Samsona. Obie były niepłodne, nie miały potomstwa. Ale były kobietami wiary, dlatego całkowicie powierzyły się Panu.

„Pan sprawia, że pustynia zakwita. Obie kobiety poczęły i wydały na świat życie. «Ojcze, ale czy to jest cud?» Nie, to coś więcej niż cud: to jest baza, fundament naszej wiary – podkreślił Ojciec Święty. - Obie poczęły, gdyż Bóg może zmienić wszystko, nawet prawa natury, potrafi czynić drogę dla Słowa. Dary Boga są darmowe. I życie obu tych kobiet jest wyrazem Bożej darmowości”.

Reklama

Jan Chrzciciel i Samson są symbolami darmowości naszego zbawienia, bo nikt nie może samego siebie zbawić. Tylko Bóg zbawia – przypomniał Papież.

Podziel się cytatem

„Nikt z nas nie zasługuje na zbawienie. Nikt! «Ale ja się modlę, poszczę...». Tak, to jest dobre, ale gdyby na początku nie było darmowości tego wszystkiego, nie byłoby możliwości zbawienia. Jesteśmy bezpłodni. Wszyscy. Bezpłodni w życiu łaski, bezpłodni, aby iść do nieba, aby zanurzyć się w świętości. Tylko darmowość. I dlatego nie możemy uważać siebie za sprawiedliwych – zaznaczył papież. - «Ojcze, jestem katolikiem, chodzę na Msze w niedzielę, należę do wspólnoty formacyjnej...». «I powiedz mi: w ten sposób kupujesz sobie zbawienie? Myślisz, że to cię zbawi?». Pomoże ci w zbawieniu tylko jeśli będziesz wierzył w darmowość Bożych darów. Wszystko jest łaską”.

Franciszek wskazał, że historia Samsona, wybranego przez Boga i oddanego Mu nie była pozbawiona upadków. Być może nie doceniał darmowości otrzymanych od Pana darów.

„Ale czy jestem świadomy, że grzechem jest nie doceniać darmowości? Kiedy idę do spowiedzi to co robię? Wymieniam grzechy jak papuga, czy mówię, że naraziłem na stratę dar darmowości, aby mieć coś mojego? Dbać o darmowość i myśleć o Samsonie: wybrany, dobry, ale pod koniec życia zbłądził, potem jednak jeszcze się podniósł – przypomniał Ojciec Święty. - Ale możemy zbłądzić i uwierzyć, że sami jesteśmy zbawicielami. To jest grzech. Grzechem jest chęć zbawienia samych siebie. W dniach przed Bożym Narodzeniem wychwalajmy Pana za darmowość zbawienia, darmowość życia, za wszystko to, co daje nam gratis. Wszystko jest łaską”.

2019-12-19 17:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek pojedzie w 2017 roku do Fatimy

[ TEMATY ]

papież

Fatima

Franciszek

Pilgrim-Fatima-Foter-CC-BY-SA

Papież Franciszek odwiedzi w 2017 roku maryjne sanktuarium w Fatimie. Poinformowało o tym Radio Watykańskie powołując się na miejscowego biskupa Antonio Marto. Portugalski hierarcha powiedział, że w rozmowie z nim papież wyraził chęć przyjazdu do Fatimy na 100. rocznicę objawień maryjnych.

Jednocześnie bp Marto wyjaśnił, że Franciszek pozwolił mu już teraz zapowiedzieć jego wizytę w Fatimie i przypomniał, że wkrótce po wyborze w marcu 2013 roku papież Franciszek zawierzył swój pontyfikat opiece Matki Boskiej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję