Reklama

Aktualności

Franciszek: Kuria Rzymska musi się dostosowywać do wyzwań nowych czasów

O konieczności zmian, by dostosować strukturę Kurii Rzymskiej do wyzwań współczesności mówił Ojciec Święty spotkając się z kardynałami i biskupami wspierającymi go w rządzeniu Kościołem z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Papież zaznaczył, że Kościół jest żywym ciałem i jest nim tym bardziej, im bardziej żyje pełnią Ewangelii.

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na początku Franciszek podziękował składającemu mu życzenia dziekanowi Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano, dziękując także za wieloletnią pracę dla dobra Kościoła. Swoimi podziękowaniami objął także wszystkie osoby pracujące w Kurii. Nawiązując do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Ojciec Święty zaznaczył, że mówią one o przymierzu miłości między Bogiem a człowiekiem. Wskazał, że pobudzają nas one do życia na co dzień wielkim przykazaniem miłości Boga i bliźniego.

Następnie cytując słowa kanonizowanego w październiku kard. Johna Henry Newmana papież podkreślił, że życie na ziemi oznacza konieczność nieustannych zmian. Wskazał, że żyjemy w czasach epokowych zmian. Trzeba do nich podchodzić dokonując rozeznania i zawsze w centrum umieszczać człowieka.

Mówiąc o konieczności zmian Franciszek zaznaczył, że opierając się one głównie na wierności depozytowi wiary i Tradycji. Dodał, że zmiany muszą też uwzględniać dotychczasowy dorobek.

Podziel się cytatem

Reklama

Poruszając kwestie dokonywanej reformy Kurii Rzymskiej Ojciec Święty wskazał, że ma ona przede wszystkim służyć ewangelizacji, aby struktury stały się bardziej misyjne. Następnie przedstawił zmiany dokonywane w Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów; ale myślę też o Dykasterii ds. Komunikacji i Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Papież przypomniał, że kiedy powstawały dwie pierwsze dykasterie, łatwiej było rozróżnić między światem chrześcijańskim, z jednej, a światem, który wciąż potrzebuje ewangelizacji, z drugiej. „Obecnie ta sytuacja już nie istnieje. Ludność, do której jeszcze nie dotarło przepowiadanie Ewangelii, żyje nie tylko poza kontynentem zachodnim, ale wszędzie, szczególnie w ogromnych skupiskach miejskich, które same wymagają szczególnej opieki duszpasterskiej. W dużych miastach potrzebujemy innych «map», innych paradygmatów, które pomogą nam zmienić nasze myślenie i nasze postawy: nie jesteśmy już na terenie chrześcijańskim!” – stwierdził i dodał, że konieczna jest przemiana mentalności duszpasterskiej, co nie oznacza przejścia na duszpasterstwo relatywistyczne.

Franciszek wyjaśnił także dlaczego konieczna była reforma watykańskich mediów oraz ustanowienie Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, troszczącej się między innymi o migrantów. Wskazał, że Kościół jest dziś powołany do aby dać świadectwo, że dla Boga nikt nie jest „obcy” ani „wykluczony”. „Jest powołany do obudzenia sumień uśpionych w obojętności w obliczu rzeczywistości Morza Śródziemnego, które stało się dla wielu, nazbyt wielu cmentarzem” – stwierdził Ojciec Święty.

Podziel się cytatem

Papież przestrzegł przed pokusą skupiania się na przeszłości, a także przed pokusą przyjęcia postawy nieugiętości. Wskazał, że Kuria Rzymska nie jest organizmem oderwanym od rzeczywistości i musi być pojmowana i przeżywana dzisiaj w drodze przemierzanej przez mężczyzn i kobiety, zgodnie z logiką zmiany epoki. „Kuria Rzymska nie jest pałacem ani szafą pełną ubrań, które należy zakładać, aby uzasadnić zmianę. Kuria Rzymska jest żywym ciałem i jest nim tym bardziej, im bardziej żyje pełnią Ewangelii” – zaznaczył Franciszek. Przytoczył słowa ostatniego wywiadu swego zakonnego współbrata, kard. Carlo Marii Martiniego, który mówiąc o tym, że Kościół pozostał o dwieście lat z tyłu zachęcał do przezwyciężenia strachu, dodając, że „tylko miłość zwycięża zmęczenie”.

„Boże Narodzenie jest świętem Bożej miłości wobec nas. Bożej miłości, która inspiruje, kieruje i koryguje zmiany i pokonuje ludzki strach przed pozostawieniem «bezpiecznego», aby ponownie wejść w «tajemnicę»” – powiedział Ojciec Święty kończąc swoje przemówienie.

2019-12-21 11:54

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. Parolin zaprzeczył, jakoby miał zostać arcybiskupem Mediolanu

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Parolin

Grzegorz Gałązka

Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że nie będę nowym arcybiskupem Mediolanu - oświadczył 17 czerwca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Jego nazwisko pojawiło się na listach kandydatów na następców kard. Angelo Scoli, które obiegły w tych dniach włoskie media. Donosi o tym włoska agencja ANSA z miasta Vicenza na północy kraju, skąd pochodzi najbliższy współpracownik papieża Franciszka.

Jednocześnie kard. Parolin ujawnił, że Angela Merkel, którą przyjął wcześniej na audiencji papież, rozmawiała z nim potem na temat zbliżającego się szczytu grupy G20, który odbędzie się na początku lipca w Hamburgu. W programie tego wydarzenia znajdą się problemy migracji i terroryzmu oraz sprawy środowiska przed porozumieniem z Paryża, powiedział watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Potęga miłości. Niedziela pamięci o ofiarach Majdanka

2021-09-22 15:28

Katarzyna Artymiak

Tradycyjnie w III niedzielę września w lubelskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, męczennika z Auschwitz, odbyła się „Niedziela Pamięci o Ofiarach Majdanka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję