Reklama

Aktualności

Franciszek wśród dzieci z watykańskiego ambulatorium

Papież spotkał się z dziećmi z watykańskiego ambulatorium św. Marty. Leży ono nieopodal domu, w którym Franciszek aktualnie mieszka. Placówka działa nieprzerwanie od 1922 r. m.in. dzięki hojności kolejnych papieży. W br. z długofalowej pomocy skorzystało w niej 310 dzieci i ich najbliższych, głównie emigrantów i uchodźców.

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nawiązując do papieskiego listu o istocie i pięknie bożonarodzeniowego żłóbka dzieci przygotowały dla Franciszka specjalne jasełka, w których opowiedziały m.in. o tym, że rodzina ambulatorium, z którego pomocy korzystają nie zna granic geograficznych czy religijnych. W istocie ośrodek niesie wsparcie medyczne i żywnościowe rodzinom z kilkudziesięciu krajów świata m.in. z Wenezueli, Kolumbii, Ukrainy, Konga, Erytrei czy Bangladeszu. Wśród podopiecznych watykańskiej placówki są chrześcijanie różnych wyznań, muzułmanie i buddyści. Dzieci ofiarowały też Franciszkowi kilkupiętrowy tort i złożyły urodzinowe życzenia. Przedświąteczna audiencja odbyła się w Auli Pawła VI.

Reklama

Papież wdał się z dziećmi w spontaniczny dialog wychodząc od darów, jakie w czasie zaprezentowanych mu jasełek przynieśli Trzej Królowie. „Na tych paczkach, które przynieśli Trzej Królowie przeczytałam trzy słowa: nadzieja, miłość i… jakie było kolejne? (Dzieci krzyczą – pokój). Czy na pewno nie było tam napisane – wojna? (Dzieci odpowiadają – nie!). Co jest piękniejsze – pokój czy wojna? (Dzieci odpowiadają – pokój!). Co powoduje wojna? (Jedno z dzieci odpowiada – sieje zniszczenia). Wojna zabija, niszczy – mówił Franciszek.

- Wojna zabija życie, zabija starców, młodzież, dzieci, zabija wszystko. By przezwyciężyć wojnę potrzeba miłości. Jak można żyć bez wojny? Dzięki miłości, pokojowi i nadziei. Trzeba iść do przodu z nadzieją. Zawsze patrzeć w przyszłość z nadzieją, która zawsze pochodzi od Pana, a także z naszego zaangażowania na rzecz budowania lepszego świata. Przypomnijmy te trzy słowa: nadzieja, miłość, pokój.

Podziel się cytatem

Działalność watykańskiej poradni dziecięcej opiera się na głównie pracy wolontariuszy: lekarzy różnych specjalności, psychologów, pielęgniarek, rehabilitantów. Ośrodek jest ważnym punktem wsparcia nie tylko dla dzieci, ale dla całej rodziny, pomagając często w znalezieniu pracy czy bezpiecznego schronienia. Dla wielu staje się pierwszym krokiem na drodze wychodzenia z narkomanii czy prostytucji.

2019-12-22 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: tajemnica pochodzenia Chrystusa źródłem chrześcijańskiej nadziei

[ TEMATY ]

papież

Benedykt XVI

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Tajemnicy pochodzenia Chrystusa poświęcił Benedykt XVI swą katechezę podczas pierwszej audiencji ogólnej roku 2013. Podkreślił, iż fakt, że Jezus jest Jednorodzonym Synem Ojca niesie dla chrześcijan nadzieję i radość. Daje im bowiem pewność, że pomimo odczuwanych przez nich niedostatków, moc Boża działa zawsze i dokonuje cudów właśnie w słabości. W auli Pawła VI zgromadziło się według danych Prefektury Domu Papieskiego około 7 tys. wiernych. Oto tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję