Tegoroczny wykaz otwierają masowe sprzeciwy mieszkańców Jekaterynburga wobec planów budowy na jednym z zieleńców w samym centrum miasta wielkiego soboru prawosławnego. Sprawa "wybuchła" w maju 2019, ciągnęła się kilka miesięcy i ostatecznie zakończyła się zwycięstwem protestujących, mimo że władze początkowo opowiadały się jednoznacznie za stanowiskiem Patriarchatu Moskiewskiego, aresztując najaktywniejszych przeciwników budowy, w końcu jednak zgodziły się rozpisać referendum społeczne w tej sprawie i przeniosły sporną budowę w inne miejsce. Na 22. pozycji podano podobny przypadek - ostateczna odmowa władz Moskwy na budowę cerkwi w stołecznym parku Torfianka, czemu miejscowi mieszkańcy sprzeciwiali się od kilku lat.
Na drugim miejscu portal wymienił niewątpliwie największe wydarzenie całego świata prawosławnego – udzielenie 6 stycznia mijającego roku przez Patriarchat Konstantynopola autokefalii Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy. Już sama zapowiedź tego kroku wywołała wielkie oburzenie Patriarchatu Moskiewskiego, który już w październiku 2018 zerwał łączność eucharystyczną z Konstantynopolem, a następnie - w miarę, jak powoli nową autokefalię zaczęły uznawać inne Kościoły (dotychczas Grecji i Aleksandrii) - także z ich zwierzchnikami. Działania te znalazły się na 7. miejscu tego rankingu
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Trzecie miejsce zajęły, według dziennikarzy "Credo.Press", trwające cały rok prześladowania, łącznie ze stosowaniem tortur, świadków Jehowy w różnych regionach Rosji. Należy przypomnieć, że od kwietnia 2017 ta społeczność religijna formalnie już w Federacji Rosyjskiej nie istnieje, gdyż została wówczas zdelegalizowana jako "niebezpieczna sekta", a cały jej majątek przejęło państwo.
Prześladowania religijne w Rosji wymieniono jeszcze na 24. miejscu w odniesieniu do zielonoświątkowców, których oskarżano - od lutego do listopada - o "bezprawną działalność misyjną".
Na 8. miejscu znalazła się pierwsza wiadomość zagraniczna – uchwalenie pod koniec grudnia przez Parlament Czarnogóry ustawy "O wolności wyznania", która wywołała gwałtowne sprzeciwy miejscowych Serbów i całego Patriarchatu Serbskiego. Zaraz potem redaktorzy portalu umieścili masowe protesty w Gruzji i kryzys w stosunkach tego kraju z Rosją po prowokacyjnych, według Gruzinów, wystąpieniach rosyjskiego posła-komunisty Siergieje Gawriłowa - przewodniczącego Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławnego, które pod koniec czerwca zebrało się w Tbilisi.
Inne ważne wydarzenia to – zdaniem "Credo.Press" – m.in. utworzenie i oficjalna rejestracja w Moskwie Światowego Sojuszu Starowierców (12. miejsce; lipiec), oświadczenie papieża Franciszka o zamiarze prywatnych odwiedzin Rosji na zaproszenie rosyjskiej śpiewaczki Swietłany Kasjan (14.; 24 lipca), wielki pożar katedry Notre-Dame w Paryżu (17.; 15 kwietnia), gwałtowne napięcia i konflikty władz państwowych z przywódcami tzw. "tradycyjnych" religii: z prawosławnym arcybiskupem rosyjskim w Północnej Osetii, z muftim w Inguszetii i z chambo-lamą w Buriacji (23.; czerwiec-listopad).
Reklama
Za swego rodzaju ciekawostkę można uznać wymienienie na 27. pozycji udziału duchownych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w odsłonięciu pomników cara Iwana Groźnego i Józefa Stalina w różnych miastach Rosji (maj-grudzień).
Spis zamyka wiadomość o usunięciu metropolity Arseniusza (Jepifanowa) ze stanowiska pierwszego wikariusza patriarchy dla miasta Moskwy w lipcu.
Portal "Credo.Press", który jeszcze na początku br. nosił nazwę "Portal-Credo", prowadzi swe rankingi od kilkunastu lat, przy czym w zależności od ważnych, jego zdaniem, wydarzeń w danym roku, spis zawiera od 30 50 pozycji. Kilka razy uwzględniano w nim wydarzenia w Polsce, np. w 2012 na jednym z dalszych miejsc wymieniono podpisaną w sierpniu tegoż roku w Warszawie wspólną deklarację polsko-rosyjską katolicko-prawosławną o pojednaniu między naszymi narodami.