Reklama

Polska

Bp Markowski: Dzień Judaizmu to wspólne świadectwo wiary w zsekularyzowanym świecie

Dzień Judaizmu stanowi okazję do wspólnego świadectwa wiary w Boga wobec zsekularyzowanego świata - stwierdził bp Rafał Markowski. W słowie na 23. dzień Judaizmu w Kościele katolickim Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego przypomniał nauczanie Kościoła o tym, iż antysemityzm jest sprzeczny z duchem Ewangelii i wolą Chrystusa. Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Gnieźnie i Poznaniu a ich hasłem są słowa z Księgo Wyjścia: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20,8)

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

BP KEP

Bp Markowski przypomina, że Dzień Judaizmu w swych założeniach jest inicjatywą wewnątrzkościelną, jednak w jego obchodach uczestniczą zapraszani przedstawiciele gmin żydowskich wraz z rabinami. "Dzięki temu Dzień Judaizmu stanowi okazję do wspólnej refleksji nad potrzebą dialogu katolicko-judaistycznego, pogłębiania wzajemnego poznania i braterstwa oraz wspólnego świadectwa wiary w Boga wobec zsekularyzowanego świata" - czytamy w Słowie.

Bp Markowski zwraca uwagę, że tegoroczne obchody Dnia Judaizmu zbiegają się z 75. rocznicą wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Początkowo był on miejscem systematycznego wyniszczania narodu polskiego, natomiast w latach 1942-1944 stał się miejscem zagłady ludności żydowskiej.

Podziel się cytatem

Reklama

"Tragedia Zagłady wstrząsnęła sumieniem ludzkości i zrodziła pytanie: Jak mogło dojść w sercu chrześcijańskiej Europy do zbiorowego bestialstwa dokonanego rękami obywateli narodu, któremu nieobce były korzenie chrześcijańskie?" - pisze w swoim Słowie bp Markowski. Przypomina, że kwestię tę podjął II Sobór Watykański, który w Deklaracji "Nostra aetate" jednoznacznie potępił wszelkie prześladowania zwrócone przeciw komukolwiek i „opłakuje – nie z pobudek politycznych, ale pod wpływem religijnej miłości ewangelicznej – akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom” (nr 4). Czyny takie, podkreśla bp Markowski, są "sprzeczne z duchem Ewangelii i wolą Chrystusa".

Duchowny nawiązuje też do hasła tegorocznego Dnia Judaizmu - „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować”. Zwraca uwagę, że "jedną z dróg prowadzących człowieka do refleksji nad światem, nad jego historią i przeznaczeniem, a także nad sobą, swoją godnością i swoim życiem, jest przeżywanie „dnia świętego”, obecnego w każdej kulturze i religii, w tym także w judaizmie i chrześcijaństwie".

Podziel się cytatem

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego tłumaczy, że niedziela w dużej mierze jest tym samym dla chrześcijan, co szabat dla Żydów. "Można stwierdzić, że chrześcijaństwo przeniosło dzień święty z soboty na niedzielę, ale nie wyrzekło się starotestamentalnej tradycji świętego dnia poświęconego Bogu" - czytamy w słowie na Dzień Judaizmu. Jednocześnie bp Markowski ubolewa, że "jesteśmy świadkami procesów świadczących o tym, że chrześcijanie tracą poczucie sakralności niedzieli" na co wskazują liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy św.

Reklama

W tym roku miejscem centralnych obchodów Dnia Judaizmu jest Gniezno i Archidiecezja Gnieźnieńska. Bp Markowski przypomina w związku z tym, że historia pierwszej stolicy Polski naznaczona jest również, i to prawie od samych początków, obecnością Żydów, którzy pojawili się w niej za panowania Mieszka Starego i zorganizowali osobną gminę. "Wprawdzie obecnie nie istnieje w Gnieźnie ani synagoga, ani żadna gmina lub organizacja żydowska, ale jednak Żydzi i judaizm są obecni w świadomości społecznej" - stwierdza pomocniczy biskup warszawski.

Podkreśla też, że Gniezno w sposób szczególny wpisuje się w dialog polsko-żydowski i chrześcijańsko-judaistyczny, bo pionierzy i liderzy tego dialogu są związani z pierwszą stolicą Polski. Abp Henryk Muszyński, gnieźnieński metropolita senior był pierwszym przewodniczącym Komisji KEP ds. Dialogu z Judaizmem zaś abp Stanisław Gądecki, jako biskup pomocniczy gnieźnieński, a następnie jako metropolita poznański przewodniczył Komisji przez dwie kadencje.

Podziel się cytatem

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego zachęca do modlitwy i refleksji nad tajemnicą duchowej więzi chrześcijaństwa z judaizmem. Dodaje, że chodzi "o pilniejsze poznawanie i przyswajanie sobie słowa objawionego, które odnajdujemy w Biblii".

2020-01-11 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie milkną usta proroka

Niedziela kielecka 6/2017, str. 7

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

T.D.

Rabin prof. Abraham Skórka wygłosił okolicznościowy wykład

Rabin prof. Abraham Skórka wygłosił okolicznościowy wykład

XX Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kielcach stał się bogatym, wielowątkowym wydarzeniem, już zapisanym w historii pod datą 17 stycznia 2017 r. Obchodom zorganizowanym po raz pierwszy w 1998 r. rokrocznie towarzyszą panele naukowe, dyskusje i debaty. Tak było i w Kielcach, gdzie przyczynkiem do naukowych analiz i teologicznej refleksji stało się zdanie z proroka Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (20, 7) będące mottem tegorocznych obchodów.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwy za zmarłych

Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Panczenistka Andżelika Wójcik wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City na 500 m.

2021-12-04 20:59

[ TEMATY ]

sport

Panczenistka Andżelika Wójcik czasem 36,775 s pobiła rekord Polski na 500 m i wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City. Najlepszy wynik w karierze uzyskała również sklasyfikowana w sobotę na 12. pozycji Kaja Ziomek - 37,394.

Wójcik minimalnie wyprzedziła Rosjankę Angelinę Golikową - 36,786, a na trzeciej pozycji uplasowała się inna reprezentantka Rosji Olga Fatkulina - 36,937.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję