Reklama

Kościół

Bartłomiej: dialog międzyreligijny antidotum na nietolerancję

Dialog międzyreligijny stanowi antidotum na nietolerancję i nienawiść - powiedział ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej w Abu Zabi. Bierze on udział w konferencji upamiętniającej pierwszą rocznicę podpisania Deklaracji o Braterstwie Międzyludzkim przez papieża Franciszka i wielkiego imama uniwersytetu A-Azhar w Kairze Ahmeda el-Tayeba.

[ TEMATY ]

ekumenizm

dialog

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Patriarcha podkreślił, że w wielu regionach świata panuje bardzo trudna sytuacja, w którą wpisują się terroryzm i ekstremizmy. I choć nie mają one nic wspólnego z religiami, to często odwołują się do zasad religijnych. Trzeba to demaskować i odrzucać, gdyż „żadna prawdziwa religia nie wyklucza ani nie prześladuje”. Przeciwnie, religie głoszą i zachęcają do miłości, tolerancji i solidarnej akceptacji innego.

Reklama

- Religie - wskazał Bartłomiej - nie mogą zastąpić polityki i do tego nie dążą. Mogą jednak inspirować do działalności obywatelskiej i politycznej, uwrażliwiając na rozwój i spójność społeczną, ochronę stworzenia, zrównoważony rozwój i zaprowadzenie kultury braterstwa. Mogą uporczywie proponować rozwiązania odrzucające wojnę i przemoc, walczące natomiast o tolerancję i solidarność.

Podziel się cytatem

Patriarcha podkreślił konieczność dialogu międzyreligijnego, przydatnego w stawianiu czoła tym, którzy wykorzystują religię i sieją nienawiść. Spotkanie i współpraca różnych religii stanowi mocne wsparcie dla obrony godności człowieka i pomaga w okazywaniu coraz większej solidarności z najsłabszymi i bezbronnymi. Dialog międzyreligijny jest prawdziwym antidotum przeciwko nietolerancji i nienawiści, tym samym służąc braterstwu i równości między ludźmi, zaznaczył prawosławny hierarcha.

Bartłomiej uznał, że w relacjach między Wschodem i Zachodem oraz w walce z wszelkimi formami przemocy ubiegłoroczny Dokument o Braterstwie Międzyludzkim jest busolą, która może zapewnić współpracę, tolerancję i przyjaźń.

2020-02-04 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież odpowiadał na pytania młodzieży i osób starszych

[ TEMATY ]

młodzi

dialog

osoby starsze

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wziął udział w dialogu z młodzieżą i z osobami starszymi, jaki odbył się 23 października w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Była to jednocześnie promocja książki „Sharing the Wisdom of Time / La saggezza del tempo” (Dzielić się mądrością czasu), jaka powstała z inspiracji Ojca Świętego, i związanego z nią światowego projektu, mającego na celu „przymierze międzypokoleniowe”.

Książka, która ukazuje się jednocześnie w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech, zawiera 250 świadectw, zebranych w formie wywiadów z osobami starszymi z ponad 30 krajów. Swym komentarzem opatrzył je Franciszek, z którym rozmawia o. Antonio Spadaro, dyrektor jezuickiego czasopisma „La Civiltà Cattolica”. Publikacja jest obecnie tłumaczona na wiele języków.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję