Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

O. Laurence Freeman OSB poprowadzi w lipcu rekokolekcje medytacyjne

[ TEMATY ]

medytacja

Eugenio Hansen, OFS/pl.wikipedia.org

Rekolekcje medytacyjne Meditatio 2013, organizowane przez Światową Wspólnotę Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce (WCCM), odbędą się w Szczecinie w dniach 5-7 lipca. Miejscem spotkanie będą szkoły salezjańskie. Rekolekcje poprowadzi o. Laurence Freeman OSB, brytyjski benedyktyn, kierujący WCCM. Myślą przewodnią i tematem tegorocznego spotkania są „Nowe winnice Chrystusa”. Podczas rekolekcji uczestnicy będą słuchać wykładów, wspólnie medytować, uczestniczyć w kontemplatywnej Mszy św. i dzielić się swym medytacyjnym doświadczeniem. Rozpoczęły się zapisy na to spotkanie.

Jak wyjaśniają organizatorzy, coroczne ekumeniczne rekolekcje medytacyjne organizowane przez WCCM w Polsce „skierowane są do wszystkich, którzy chcą zapoznać się z tradycją i praktyką medytacji chrześcijańskiej, ale także do tych, którzy odczuwają głód głębi serca, którzy poszukują modlitwy przemieniającej, najuboższej, lecz obiecującej największe bogactwo”. „Praktyka Medytacji Chrześcijańskiej otwiera nas na nieustającą obecność Chrystusa oraz osobiste doświadczenie przebywania z Nim” – podkreślono w zaproszeniu na spotkanie.

Reklama

Misją WCCM jest praktykowanie i nauczanie medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby i jedności. Jest kontynuacją dzieła rozpoczętego przez o. Johna Maina OSB, który w roku 1975 założył pierwsze Centrum Medytacji Chrześcijańskiej w swoim opactwie w Londynie. W 1977 r. na zaproszenie arcybiskupa Montrealu o. John Main z o. Laurencem Freemanem udali się do Montrealu w celu założenia klasztoru benedyktyńskiego, który czerpiąc z benedyktyńskiej tradycji monastycznej, oferował regularne sesje medytacyjne zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji kontemplacji. Po śmierci o. Johna Maina w 1982 r. przeorem klasztoru został o. Laurence Freemann OSB, zakonnik Oliwetańskiej Kongregacji Benedyktyńskiej.

W roku 2007 wspólnota została zaakceptowana kanonicznie. Ten sam status uzyskała Benedyktyńska Wspólnota Oblatów przy WCCM, która w ciągu 30 lat znacznie się rozwinęła, oferując duchową ścieżkę rozwoju chrześcijańskiego wielu jej członkom.

Corocznie organizowane są wydarzenia o zasięgu międzynarodowym: Seminarium Johna Maina, Droga pokoju, Dni skupienia w klasztorze Monte Oliveto Maggiore i rekolekcje wielkopostne na wyspie Bere w Irlandii. Ważnym aspektem pracy Wspólnoty jest dialog międzyreligijny. WCCM prowadzi Centrum Johna Maina ds. Medytacji i Dialogu Międzyreligijnego na uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

Reklama

W Polsce Wspólnota wspiera tworzenie grup medytacji chrześcijańskiej, spotyka się podczas dorocznych rekolekcji Meditatio, Szkoły Medytacji, regionalnych rekolekcji medytacyjnych i sesji w duchu dialogu międzyreligijnego. Medytacja Chrześcijańska działa również w aresztach i więzieniach. Częstochowska placówka penitencjarna jako pierwsza w Polsce wprowadziła medytację dla osadzonych w ramach programu resocjalizacji. W ślad za propozycją częstochowskiego aresztu poszły jednostki w Poznaniu, Wrocławiu, Raciborzu, Cieszynie i Grudziądzu.

WCCM zajmuje się także propagowaniem medytacji chrześcijańskiej w szkołach i przedszkolach. W Polsce Wspólnota zapoznaje rodziców, nauczycieli i katechetów z praktyką medytacji oraz wspiera poprzez materiały szkoleniowe, konferencje i warsztaty dotyczące medytacji opierając się na doświadczeniach i sprawdzonych rozwiązaniach szkół katolickich z Australii i Wielkiej Brytanii.

2013-05-27 08:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medytować to...

[ TEMATY ]

medytacja

johnhain/pixabay

Medytować to słuchać. To słuchać swojego serca. To słuchać i patrzeć czy jest się obecnym.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję