Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

O. Laurence Freeman OSB poprowadzi w lipcu rekokolekcje medytacyjne

[ TEMATY ]

medytacja

Eugenio Hansen, OFS/pl.wikipedia.org

Rekolekcje medytacyjne Meditatio 2013, organizowane przez Światową Wspólnotę Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce (WCCM), odbędą się w Szczecinie w dniach 5-7 lipca. Miejscem spotkanie będą szkoły salezjańskie. Rekolekcje poprowadzi o. Laurence Freeman OSB, brytyjski benedyktyn, kierujący WCCM. Myślą przewodnią i tematem tegorocznego spotkania są „Nowe winnice Chrystusa”. Podczas rekolekcji uczestnicy będą słuchać wykładów, wspólnie medytować, uczestniczyć w kontemplatywnej Mszy św. i dzielić się swym medytacyjnym doświadczeniem. Rozpoczęły się zapisy na to spotkanie.

Jak wyjaśniają organizatorzy, coroczne ekumeniczne rekolekcje medytacyjne organizowane przez WCCM w Polsce „skierowane są do wszystkich, którzy chcą zapoznać się z tradycją i praktyką medytacji chrześcijańskiej, ale także do tych, którzy odczuwają głód głębi serca, którzy poszukują modlitwy przemieniającej, najuboższej, lecz obiecującej największe bogactwo”. „Praktyka Medytacji Chrześcijańskiej otwiera nas na nieustającą obecność Chrystusa oraz osobiste doświadczenie przebywania z Nim” – podkreślono w zaproszeniu na spotkanie.

Reklama

Misją WCCM jest praktykowanie i nauczanie medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby i jedności. Jest kontynuacją dzieła rozpoczętego przez o. Johna Maina OSB, który w roku 1975 założył pierwsze Centrum Medytacji Chrześcijańskiej w swoim opactwie w Londynie. W 1977 r. na zaproszenie arcybiskupa Montrealu o. John Main z o. Laurencem Freemanem udali się do Montrealu w celu założenia klasztoru benedyktyńskiego, który czerpiąc z benedyktyńskiej tradycji monastycznej, oferował regularne sesje medytacyjne zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji kontemplacji. Po śmierci o. Johna Maina w 1982 r. przeorem klasztoru został o. Laurence Freemann OSB, zakonnik Oliwetańskiej Kongregacji Benedyktyńskiej.

W roku 2007 wspólnota została zaakceptowana kanonicznie. Ten sam status uzyskała Benedyktyńska Wspólnota Oblatów przy WCCM, która w ciągu 30 lat znacznie się rozwinęła, oferując duchową ścieżkę rozwoju chrześcijańskiego wielu jej członkom.

Corocznie organizowane są wydarzenia o zasięgu międzynarodowym: Seminarium Johna Maina, Droga pokoju, Dni skupienia w klasztorze Monte Oliveto Maggiore i rekolekcje wielkopostne na wyspie Bere w Irlandii. Ważnym aspektem pracy Wspólnoty jest dialog międzyreligijny. WCCM prowadzi Centrum Johna Maina ds. Medytacji i Dialogu Międzyreligijnego na uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

Reklama

W Polsce Wspólnota wspiera tworzenie grup medytacji chrześcijańskiej, spotyka się podczas dorocznych rekolekcji Meditatio, Szkoły Medytacji, regionalnych rekolekcji medytacyjnych i sesji w duchu dialogu międzyreligijnego. Medytacja Chrześcijańska działa również w aresztach i więzieniach. Częstochowska placówka penitencjarna jako pierwsza w Polsce wprowadziła medytację dla osadzonych w ramach programu resocjalizacji. W ślad za propozycją częstochowskiego aresztu poszły jednostki w Poznaniu, Wrocławiu, Raciborzu, Cieszynie i Grudziądzu.

WCCM zajmuje się także propagowaniem medytacji chrześcijańskiej w szkołach i przedszkolach. W Polsce Wspólnota zapoznaje rodziców, nauczycieli i katechetów z praktyką medytacji oraz wspiera poprzez materiały szkoleniowe, konferencje i warsztaty dotyczące medytacji opierając się na doświadczeniach i sprawdzonych rozwiązaniach szkół katolickich z Australii i Wielkiej Brytanii.

2013-05-27 08:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medytować to...

[ TEMATY ]

medytacja

johnhain/pixabay

Medytować to słuchać. To słuchać swojego serca. To słuchać i patrzeć czy jest się obecnym.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję