Reklama

Sztuka

Teatr i nie tylko

[ TEMATY ]

teatr

Michał Jarząb

Duszpasterze pracujący z młodzieżą sięgają po teatr jako narzędzie ewangelizacyjne. Sztuka otwiera młodzież, poszerza ich horyzonty, daje możliwość wyrażenia siebie, własnych przeżyć i emocji, ale i rozwija duchowo. W Łopusznie młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży mają już za sobą udane przedsięwzięcia pod opieką ks. Dariusza Węgrzyna - wikariusza od roku pracującego w parafii. Wspólnie robią nie tylko teatr.

- Miałem pewne opory. Nie planowałem takich inicjatyw, tym bardziej że w Seminarium kieleckim jako alumn, nie uczestniczyłem w pracach Koła Teatralnego. Jednak ks. proboszcz Jakusik namawiał mnie, bym spróbował i tak długo przekonywał, aż się zgodziłem. Potem miałem u niego wsparcie na każdym etapie prac - przyznaje ks. Darek.

Reklama

Zaczęło się od spektaklu „Tajemnica Eucharystii” , zaprezentowanego w Wielki Czwartego i Dzień Kapłański. W duże, jak na parafialne warunki przedsięwzięcie, zaangażowano aż pięćdziesięciu aktorów. Była to młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Łopuszna zrzeszona w KSM oraz dzieci z Koła Teatralnego ze SP. Na kanwie pięknej muzyki, aktorzy zainscenizowali Mszę świętą. - Dopóki nie było tego połączenia między grą a przeżyciem duchowym, aktorom było trudno. Kiedy wyjaśniłem młodzieży znaczenie i głębię pewnych symboli, tego co się na ołtarzu w danym momencie dzieje, wszystko się zmieniło - powiedział. Podczas przedstawienia cały kościół był wypełniony. Ludzie byli wzruszeni i bardzo przeżywali spektakl. - Po zakończeniu odbierałem sygnały od młodych i starszych, że dzięki naszej sztuce bardziej zrozumieli tajemnicę Eucharystii - mówił.

Na kolejne spektakle nie trzeba było długo czekać w wielkim Tygodniu parafianie mogli obejrzeć KSM w działaniu w sztuce „Oskarżenie Nieśmiertelnego”. Ks. darek przyznaje że zainspirowała go sztuka teatru młodzieżowego z Bodzentyna, którą widział wcześniej. Była to współczesna interpretacja sądu nad Prawdą autorstwa Anny Krogulskiej. Było jak w prawdziwym współczesnym sądzie. Sędzia, prokurator, adwokat, świadkowie. - Dziś bardzo często ludzie wydają sądy, nie zawsze one oddają rzeczywistość, są zgodne z prawdą. W pewnym momencie człowiek broni swego, ale stoi przeciw prawdzie - tłumaczył.

Próby trwające dwa miesiące odbywały się dwa razy w tygodniu, aktorzy ćwiczyli po trzy, cztery godziny. Byli ubrani w prawdziwe togi, które przekazała za symboliczną opłatą firma z Wrocławia. Oświetlenie przygotowali parafianie z Bodzentyna, scenografię KSM z Łopuszna. W sztuce brały udział również dzieci z Koła Teatralnego z SP - grające m.in. postaci świętych i błogosławionych. Bardzo pomagała katechetka z SP w Łopusznie i Dobrzeszowie - Joanna Nega-Miśta, która razem z ks. Dariuszem reżyserowała spektakl. Odbiór sztuki był bardzo pozytywny. Pełny kościół, duże emocje, wzruszenie, a na koniec wielkie brawa dla aktorów. Sztuka została pokazana jeszcze raz w Niedzielę Miłosierdzia, obejrzeli ją także klerycy z WSD.

Reklama

Ks. Dariusz podkreślał, że projekty przyniosły wiele dobra. Praca nad spektaklami, ćwiczenie ról, przygotowanie scenografii, muzyki, ustawienie sprzętu, poznawanie warsztatu, pomogły młodzieży i dzieciom bardziej otworzyć się i zintegrować, dały im możliwość wspólnego działania. To doświadczenie wiele ich nauczyło - powiedział.

- Po wszystkim spotkaliśmy się wspólnie, by posmakować sukcesu i ucieszyć się. Byłem z nich dumny, ale myślę że oni z siebie również. Widać było, że konkretna praca, przyniosła konkretne owoce. To daje satysfakcję - mówi ks. Darek.

KSM z Łopuszna widoczne jest w życiu Kościoła także poprzez organizację cotygodniowych adoracji piątkowych w kościele o godz. 19.30. Trwają już od trzech lat. Są pieśni i rozważania. Adoracja kończy się indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdego uczestnika. Zawsze bierze w niej udział przynajmniej trzydzieści osób z parafii. - Jest potrzeba adoracji, trwania przed Najświętszym Sakramentem, KSM umożliwia to ludziom - mówi i podkreśla, że na modlitwie pojawiają się coraz to nowe osoby. - Podziwiam młodych za wytrwałość, bo zawsze mimo że są to osoby studiujące, znajduje się grupa, która dopilnuje przygotowania - chwali młodzież ks. Darek. Ponadto KSM zapewnia oprawę liturgiczną podczas niedzielnych mszy św. zawsze o godz. 16.30. W czasie Niedzieli Palmowej, jutrzni w Wielki Piątek i Liturgii Paschalnej - animuje śpiew. KSM z Łopuszna bierze również udział w diecezjalnych wydarzeniach, niedawno uczestniczyło w Dniu Sportu w Strawczynie. W sobotę, 4 maja KSM z Łopuszna gościło u siebie młodzież z innych parafialnych KSM podczas dnia skupienia. Spotkali się, by wspólnie się modlić i adorować Jezusa. Była też konferencja wspólna zabawa i dyskusja o wakacyjnych planach. Młodzi planują jakiś wyjazd integracyjny, a wcześniej w parafii odbędzie się parafialny piknik, w którego przygotowanie chcą się włączyć. Ks. Darek cieszy się z pracy z młodzieżą, dopinguje ją do działania i docenia jej wysiłki. Podkreśla, że owoce są możliwe dzięki stałej formacji, którą prowadził z młodzieżą także jego poprzednik ks. Tomasz Cieniuch.

2013-05-27 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs teatralny

Niedziela częstochowska 10/2017, str. 7

[ TEMATY ]

teatr

Zofia Białas

Młodzi adepci sztuki teatralnej

Młodzi adepci sztuki teatralnej

Konkurs Teatrów Szkół Gimnazjalnych Ziemi Wieluńskiej „Teatralni” (II edycja) odbył się 17 lutego br. Patronat honorowy nad konkursem, którego organizatorem było Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bp. Teodora Kubiny w Wieluniu, objął Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia. Celem konkursu było zaprezentowanie dorobku teatralnego uczestników, rozwijanie zainteresowań teatrem wśród młodzieży gimnazjalnej oraz rozwijanie kreatywności scenicznej amatorskich grup teatralnych. Zespoły, które zgłosiły swój udział w konkursie, zapoznały się wcześniej z regulaminem przeglądu. Sztuki, które prezentowali, nie mogły trwać dłużej niż 30 min, mogły mieć formę autorskiego scenariusza, adaptacji dzieła zapożyczonego lub jego fragmentu. Tematyka i konwencja przedstawienia była dowolna.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję