Reklama

Polska

Abp Jędraszewski: na niepokojące nas dziś wydarzenia trzeba spojrzeć w kategoriach wiary

W związku z epidemią koronawirusa metropolita krakowski skierował w piątek do wiernych specjalne słowo. - Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest postawa odpowiedzialności, roztropności, niewpadania w panikę i przyjmowania tych zarządzeń, które stoją na straży dobra społecznego - mówi na kanale YouTube archidiecezji abp Marek Jędraszewski.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

koronawirus

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Hierarcha wyraża głęboką solidarność z chorymi, osobami objętymi kwarantanną oraz wszystkimi, którzy czują się zagrożeni. - Wraz z tą solidarnością płynie także nasza żarliwa modlitwa o to, aby Pan Bóg w swoim miłosierdziu i w swojej opatrzności ochronił nas przed nieszczęściami, jakie z tą pandemią mogą się łączyć - podkreśla.

Dodaje, że Kościół od początków chrześcijaństwa okazuje ratunek biednym i chorym, niosąc im pociechę, zwłaszcza duchową. Arcybiskup przypomina przy tym postawę św. Szymona z Lipnicy podczas epidemii cholery w Krakowie w latach 80. XV w.

Podziel się cytatem

Reklama

- Szymon i jego współbracia bernardyni szli z pociechą do chorych, zdając sobie z sprawę, że narażają swoje życie i zdrowie, a z drugiej strony będąc głęboko przekonanymi o tym, że z tą pomocą duchową iść po prostu muszą. Św. Szymon stał się ofiarą cholery - zaraził i umarł 18 lipca 1482 r. Umierał spokojnie ze wzrokiem utkwionym w krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa - opisuje, zachęcając do wzmożonej modlitwy w czasach trudnych, co jest tradycją Kościoła.

Metropolita krakowski potwierdza zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, zgodnie z którymi osoby z różnych przyczyn uważające, że nie mogą wziąć udziału we mszach świętych niedzielnych są z tego obowiązku zwolnione do 29 marca.

- Niemniej jednak bardzo proszę, by w niedzielę korzystać z transmisji mszy świętych telewizyjnych, radiowych czy internetowych. Żeby w domach przeżywać niedzielę jako dzień Pański, jako dzień przypominający o zwycięstwie Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem - apeluje, prosząc również o śpiew Suplikacji po Mszach św. Zachęca także, by rodziny w swoich domach odmawiały wspólnie jedną dziesiątkę różańca i poprzez Matkę Najświętszą prosiły Boga, by „te wszystkie zagrożenia związane z pandemią koronawirusa nas, naszą ojczyznę, Europę i świat oszczędziły”.

Reklama

Arcybiskup dziękuje lekarzom, pielęgniarkom i całej służbie zdrowia, a także wszystkim organom państwowym i samorządowym, które wzięły na siebie ogromną odpowiedzialność i ciężar walki z groźną epidemią. Uwrażliwia też, by na niepokojące wydarzenia patrzeć w kategoriach wiary i właściwego dystansu oraz „świadomości myślącej”, co powtarza za papieżem Pawłem VI.

Podziel się cytatem

- Co, przez to co się dzieje, Pan Bóg chce nam powiedzieć? Do czego nas wzywa, do jakiej refleksji nas pobudza, zwłaszcza jeśli chodzi o uświadomienie sobie świętości każdego życia, wartości zdrowia a także pokory - wynikającej z pewnej niemożności i bezradności - wobec tego wszystkiego, co się dzieje? - zadaje pytania metropolita, zastanawiając się czy epidemia, jako „znak czasu” nie wzywa wierzących do głębokiej refleksji. - Rewizji spojrzenia na nas i na nasze życie. By nasze drogi wyprostować i by stały się one prawdziwie Bożymi - kontynuuje hierarcha.

- Zostawiam wam moi drodzy te refleksje, jako szczególne zadanie stojące przed nami, aby ten Wielki Post w swojej dynamice modlitwy, pokuty i jałmużny przyczynił się także do tego, abyśmy te znaki czasu, które stają się dzisiaj tak ważne i bardzo odczuwalne nie pozostawiły nas obojętnymi, ślepymi czy głuchymi, ale sprawiły, że głos Pański w naszych sercach będzie rozbrzmiewał z jeszcze większą wyrazistością i mocą - podsumowuje abp Jędraszewski.

2020-03-14 09:05

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Pabianicach: Polsko, co dzisiaj robisz ze swoim chrztem?

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Chrzest Polski

diecezja.pl

„Polsko, od 1054 lat chrześcijański kraju, co dzisiaj robisz ze swoim chrztem?” – powiedział abp Marek Jędraszewski parafrazując pytanie św. Jana Pawła II postawione w 1985 r. Francji. Metropolita krakowski w kościele św. Mateusza w Pabianicach zwrócił uwagę, że do stawiania takich pytań musi skłaniać coraz większa agresja kierowana przeciwko świętościom w Polsce.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w niedzielę wieczorem przewodniczył Mszy św. w kościele św. Mateusza w Pabianicach, który jest jedną z 15 świątyń stacyjnych, gdzie 4 października celebrowano uroczyste Eucharystie inaugurujące rok jubileuszowy z okazji 100-lecia powstania Diecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję