Matko wierzących w Chrystusa! W dniu dzisiejszym rodziny Kościoła kieleckiego przychodzą przed Twój wizerunek, prosząc, abyś była ich troskliwą Opiekunką i strzegła w nich skarbu wiary; aby małżonkowie wiernie wypełniali obowiązki płynące z sakramentu, który ich połączył; aby rodzice przyjmowali z miłością każde dziecko i ofiarnie wychowywali je w pobożności i czystości serca, aby starsi i chorzy cieszyli się szacunkiem i pomocą ze strony młodszych. Bądź z naszymi rodzinami w codziennych trudach, broń od niebezpieczeństw i pokus Złego.
(Z Aktu Oddania Rodzin Kościoła Kieleckiego Najświętszej Maryi Pannie Opiekunce Rodzin, wygłoszonego przez bp. Kazimierza Ryczana przed ukoronowanym wizerunkiem Maryi)
Gdy 3 czerwca kard. Henryk Gulbinowicz nakładał na skronie Najświętszej Maryi Panny Opiekunki Rodzin papieskie diademy, na stadionie we Włoszczowie rozległy się brawa. Widać było radość i wzruszenie wśród zebranych. Na tę chwilę czekało wiele pokoleń, a zwłaszcza śp. bp Mieczysław Jaworski, wielki czciciel Maryi.
Mimo deszczu, świadkiem aktu koronacji było blisko 8 tys. wiernych. Wśród nich było wiele rodzin z dziećmi i par, które zamierzają wstąpić w związek małżeński. Wszyscy zawierzali przyszłość swoich rodzin Maryi Opiekunce Rodzin z Włoszczowy.
Eucharystii na stadionie przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski, w kocelebrze z bp. Kazimierzem Ryczanem, bp. Marianem Florczykiem i biskupami ościennych diecezji.
Na uroczystości koronacji obrazu Najświętszej Maryi Opiekunki Rodzin zgromadzonych: biskupów, delegacje z różnych stron diecezji, blisko dwieście pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, harcerzy, szkół, a także kawalerów Grobu Bożego z Miechowa, członków kapituł, władze samorządowe i parlamentarzystów - powitał bp Ryczan.
W homilii biskup rzeszowski Kazimierz Górny w sposób szczególny podkreślał wartość rodziny dla prawidłowego ukształtowania człowieka. Tylko w rodzinie, której szczególną Orędowniczką jest Maryja Opiekunka Rodzin, dzieci mogą nauczyć się wiary, miłości wzajemnej, szacunku, patriotyzmu - podkreślał Ksiądz Biskup. Zaznaczył że, warunkiem prawidłowego rozwoju rodziny jest wspólna modlitwa, dzięki której dzieci mogą poznać wiarę. Nie mniej ważne jest wspólnotowe przeżywanie niedzieli i uczestnictwo we Mszy św., chociaż dziś niejednokrotnie dąży się do desakralizacji dnia Pańskiego. Ogromną wartość ma wspólne spędzanie czasu w rodzinach, bo tylko w ten sposób - przekonywał Ksiądz Biskup - dzieci mogą nauczyć się kultury słowa i wzajemnego szacunku. Za główne zagrożenia współczesnej rodziny Ksiądz Biskup uznał aborcję i eutanazję oraz problem niżu demograficznego.
Po homilii kanclerz Kurii ks. Andrzej Kaszycki odczytał dekret Kongregacji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów. Kard. Gulbinowicz, w asyście biskupów i ks. prał. Edwarda Terleckiego, dokonał koronacji słynącego łaskami XVII-wiecznego obrazu. Pieśń „Uwielbiaj, duszo moja”, wykonana przez chór WSD w Kielcach, była szczególnym dziękczynieniem tysięcy wiernych za dar koronacji, która była tutaj tak bardzo oczekiwana.
Ziemia włoszczowska czci Maryję w sposób szczególny. Od pokoleń rodziny z Włoszczowy i okolic powierzają siebie i swoje dzieci najlepszej Opiekunce - Matce Bożej. Od lat w kościele parafialnym Wniebowzięcia, po uroczystości Trójcy Świętej, przed słynącym łaskami obrazem Opiekunki Rodzin dzieci otrzymują specjalne błogosławieństwo. To tu rozpowszechniły się już w XVIII i XIX wieku liczne nabożeństwa ku czci Maryi, śpiew Godzinek, Różaniec o Najświętszej Maryi Pannie i Imieniu Jezus. Mieszkańcy Włoszczowy niejednokrotnie dali wyraz wielkiej wiary i patriotyzmu. W 1984 r. strajki w obronie krzyża we Włoszczowie nie byłyby możliwe, gdyby nie rodziny silne Bogiem, które przekazały wiarę młodemu pokoleniu.
Klęcząc przed ukoronowanym wizerunkiem Maryi, bp. Kazimierz Ryczan zawierzył Matce Bożej wszystkie rodziny naszej diecezji.
Ks. prał. Edward Terlecki, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podziękował na zakończenie za wielki wkład pracy i przygotowania do koronacji, a biskupom i wiernym za modlitwę i obecność.
Dzieci pierwszokomunijne wręczyły w darze kard. Gulbinowiczowi kopię ukoronowanego obrazu. Jak zapowiedział Metropolita Wrocławski, dar ten przekaże klerykom wrocławskiego seminarium.
Po Mszy św. obraz Opiekunki Rodzin, umieszczony w samochodzie, w uroczystej procesji pod przewodnictwem biskupów i w obecności tysięcy wiernych, przewieziono ulicami do kościoła parafialnego, gdzie odbyło się misterium Maryjne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu