W 1996 r. w dzielnicy Żelechowa w Szczecinie, przy ul. Kruczej otwarty został Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta”. Jest on położony w dzielnicy domków jednorodzinnych, w pobliżu Parku Brodowskiego. Dom ten to budynek 3-piętrowy, mający cztery skrzydła tworzące czworobok, bez barier architektonicznych, zapewniający dobre warunki mieszkaniowe pensjonariuszom.
8 marca 2007 r. oddano w użytkowanie jego ostatnie zachodnie skrzydło, pozostające do tej pory niewykończone. Dom ma teraz 65 miejsc więcej. Uroczystość jego otwarcia zaczęła się od Mszy św. w kaplicy domu. Odprawił ją bp Jan Gałecki wraz z proboszczem miejscowej parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej ks. Czesławem Baraniewiczem. To on wraz ze swymi wikariuszami pełni potrzebną posługę duszpasterską. Bp Gałecki poświęcił też nowe pomieszczenia i udzielił obecnym błogosławieństwa. W świetlicy odbyło się spotkanie pensjonariuszy z zaproszonymi gośćmi, wśród których był prezydent Szczecina Piotr Krzystek wraz ze swoim zastępcą Tomaszem Jarmolińskim, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, szczecińskich Domów Pomocy Społecznej, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego. W części artystycznej Maria Popławska przy akompaniamencie Jerzego Polaka śpiewała pieśni Stanisława Moniuszki.
Całkowicie wykończony dom może teraz przyjąć 235 osób starszych i przewlekle somatycznie chorych. 113 osób mieszka w pokojach jednoosobowych. Są także 42 pokoje dwuosobowe i kilka trzyosobowych. Wyposażono je w ładne meble. Mieszkańcy mają zapewnione usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze wykwalifikowanego personelu. Wspomaga ich terapia zajęciowa, korzystają z imprez kulturalno-oświatowych.
Z racji tego, iż wielu pensjonariuszy DPS ma przeszłość kombatancką, patronem domu został wybrany generał brygady Mieczysław Boruta-Spiechowicz. To jeden z bardziej zasłużonych generałów II Rzeczypospolitej. Jego dewiza życiowa brzmiała: „Pro Fide et Patria” - „Za Wiarę i Ojczyznę”. Wyciągając z niej konsekwencje, walczył w Legionach Polskich, w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., w kampanii wrześniowej. Związany był ze Szczecinem przez 18-letni pobyt na gospodarstwie rolnym w Skolwinie, do którego przybył w 1945 r.
10 maja 2007 r. DPS „Dom Kombatanta” obchodził uroczystość 10-lecia. Przybyło wielu gości, wśród nich bp Jan Gałecki, prezydent Szczecina Piotr Krzystek z zastępcą Elżbietą Masojć, przewodniczący Rady Miasta Bazyli Baran, gen. bryg. Andrzej Gwadera. W przylegającym do Domu ogrodzie odsłonięcia tablicy ku czci patrona dokonali P. Krzystek i gen. A. Gwadera, poświęcił ją i modlitwę poprowadził bp Gałecki. Tablica umieszczona jest na dużym głazie narzutowym. Przed tablicą żołnierze pełnili wartę honorową. Orkiestra Garnizonu Szczecin zagrała „Pierwszą Brygadę”, a po niej wiązankę melodii wojskowych. Dalszą część uroczystości, ze względu na niesprzyjającą pogodę, kontynuowano we wnętrzu domu. Przy konsumpcji grochówki rozmawiano i słuchano zespołu wokalnego śpiewającego piosenki.
Bp Jan Gałecki wspominał swoje kontakty z domem, z którym związany jest od samego początku, od uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego. „Zawsze na zaproszenie tu przybywam - mówił Biskup - i cieszę się, że tutaj ludzie mają taką wspaniałą opiekę, taki klimat i atmosferę, że mimo wieku i stanu zdrowia czują się tu naprawdę dobrze. Bogu dzięki, że jest taki dom, który się ludźmi zaopiekuje, a świadomość, że człowiek nie pozostaje bez opieki, jest bardo ważna dla samopoczucia i dla samego jego istnienia”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu