Kongres rozpoczął się w uroczystość Bożego Ciała, kiedy to na łowickim rynku zgromadziło się kilka tysięcy wiernych. - Benedykt XVI przypomniał nam niedawno w swojej adhortacji „Sacramentum caritatis”, że Eucharystia jest w całym tego słowa znaczeniu tajemnicą wiary. Jej streszczeniem i podsumowaniem - zauważył abp Józef Kowalczyk, który przewodniczył uroczystościom otwierającym Kongres. Powiedział również, że wiara Kościoła ze swej istoty musi być wiarą eucharystyczną. Dlatego też szczególnie nabiera swej duchowej mocy przy stole eucharystycznym. A Kongres Eucharystyczny ma pogłębić naszą wiarę i prowadzić do wielkiej wdzięczności Bogu za ten sakrament.
Zdaniem abp. Kowalczyka, ziemski świat nie może zaspokoić duchowej potrzeby ludzkiego serca. Dlatego też potrzebujemy czegoś więcej. - Trzeba nam innego pokarmu i innego chleba, który będzie w stanie nasycić ludzką duszę - podkreślił Nuncjusz Apostolski. Dodał również, że diecezjalny Kongres troszczy się nie o ten ziemski pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki. Przypomniał także słowa Jana Pawła II, który 10 lat temu na Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu wskazał nam, jak wielka jest miłość Boga do człowieka ukryta w tym sakramencie. „Jak wielką wartość ma w oczach Bożych człowiek, skoro sam Bóg karmi go swoim Ciałem! Jak wielką przestrzeń kryje w sobie ludzkie serce, skoro wypełnić je może tylko Bóg!” - mówił Ojciec Święty.
Przez kongresowy tydzień wierni modlą się oraz pogłębiają swą wiedzę o tym najważniejszym sakramencie Kościoła. Jego program jest bardzo bogaty: procesje, adoracje, Msze św., Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, spotkania ministrantów i bielanek, dzień modlitwy osób konsekrowanych oraz Marsz dla Jezusa. Dlatego też cały tydzień skoncentrowany jest na Eucharystii. - Jest to taki czas, w którym każdy powinien się zatrzymać i zastanowić się, w co wierzy i komu służy. To są takie eucharystyczne rekolekcje - podkreśla o. Robert Kalbarczyk z kościoła Ojców Pijarów w Łowiczu.
Kongresy Eucharystyczne organizuje się w różnej skali - międzynarodowej, krajowej i diecezjalnej. Ich celem jest wzmocnienie wśród wiernych osobistej i wspólnotowej relacji z Chrystusem Eucharystycznym. - Dlatego też w każdej diecezji organizuje się kongres, aby zwrócić uwagę wiernych na to, że wszystkie sakramenty Kościoła zmierzają do tego najważniejszego: Eucharystii - uważa o. Kalbarczyk. Podczas trwania Kongresu wierni mają doskonałą okazję, aby dowiedzieć się, czym w istocie jest ten sakrament. Dzięki temu mogą pogłębić swoją wiedzę, jak również odnowić kontakt z Eucharystią. - Podczas tego okresu obserwujemy w naszym kościele więcej spowiedzi oraz większą ilość wiernych na Mszach św. i innych nabożeństwach - podkreśla o. Kalbarczyk. - My dajemy ludziom możliwość pogłębienia swojej wiary. A oni z tej możliwości korzystają.
Pomóż w rozwoju naszego portalu