W Chinach w środę nie wykryto żadnej lokalnej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, czyli u mieszkańców, którzy nie opuszczali tego kraju. Odnotowano natomiast 34 nowe zakażenia wśród osób, które przyjechały z zagranicy. Chińskie służby sanitarne zwracają uwagę, że takie przypadki zdarzają się coraz częściej, szczególnie w Pekinie.
„BBC News” informuje, że podobnie jest w innych krajach Azji. W Singapurze w ciągu minionej doby zarejestrowano 47 zakażeń, z czego 33 zostały „zaimportowane”. Spośród nich 30 przypadków infekcji zostało zawleczonych przez mieszkańców tego kraju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Korei Południowej jeszcze kilka dni temu wydawało się, że sytuacja epidemiologiczna jest stabilna, ale ostatnio wzrosła liczba nowych zakażeń. W środę wykryto 152 nowe przypadki, ale nie wiadomo jeszcze jak dużo z nich zostało zawleczonych z zagranicy. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto u trzech członków koreańskiej drużyny szermierzy, którzy powrócili z zawodów na Węgrzech (wyniki pozostałych 26 zawodników i trenerów zespołu nie są jeszcze znane). Do tej pory – według danych WHO – odnotowano tam ponad 8,5 tys. infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 oraz 91 zgonów.
Reklama
W Japonii wykryto dotąd ponad 920 zakażeń, z tego 9 w środę. Najbardziej dotknięte epidemią jest Hokkaido, gdzie zarejestrowano 154 przypadki. Służby sanitarne namawiają, żeby kierować się ostrożnością w kontaktach z innymi ludźmi i pozostać w domu, jeśli tylko jest to możliwe. Nie ma jednak obaw – podkreśla się – że może dojść do „załamania się opieki medycznej”.
W Azji Południowo-Wschodniej najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna jest w Malezji, gdzie wykryto ponad 900 zakażeń koronawirusem, z tego 110 w ciągu ostatniej doby. W Tajlandii zarejestrowano ponad 270 infekcji, z tego 60 w środę.
Najwięcej przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 jest aktualnie w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, do południa w czwartek na całym świecie zarejestrowano ponad 225,5 tys. zakażeń oraz ponad 9,2 tys. zgonów (licząc od wybuchu epidemii w Chinach w grudniu 2019 r.). Aktualnie na świecie zakażonych jest ponad 130,3 tys. osób, a wyzdrowiało – prawie 86 tys. pacjentów. (PAP)