Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Jędraszewski: Krzyż jest naszą nadzieją

– Krzyż otworzył nam drogę do Ojca bogatego w miłosierdzie – mówił abp Marek Jędraszewski podczas stacyjnej Mszy św. w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Krakowie-Krowodrzy.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W homilii, metropolita przypomniał historię Izraelitów, którzy idąc do Ziemi Obiecanej, buntowali się i narzekali na swój los, za co zostali ukarani plagą jadowitych węży. Mojżesz wstawił się za nimi, i na rozkaz Boży, umieścił na palu miedzianego węża. – Odsłoniła się wtedy przed Izraelitami przestrzeń wolności. Ci, którzy uwierzyli słowom Mojżesza i spojrzeli na węża, odzyskiwali zdrowie. Ci, którzy trwali w swoim buncie i uporze, nie znaleźli ocalenia. To co, się wtedy wydarzyło, było zapowiedzią tego, co miało stać się dzięki chwalebnemu krzyżowi Pana naszego, Jezusa Chrystusa – zaznaczył. – Na krzyżu objawiła się prawda o Chrystusie. Jest On pośrednikiem między ludźmi a Bogiem Ojcem. Krzyż otworzył nam drogę do Ojca bogatego w miłosierdzie – przekonywał arcybiskup i podkreślił, że na krzyżu objawiła się pełnia miłości Boga do człowieka.

W dalszej części homilii, metropolita nawiązał do bazyliki Matki Boskiej przy Via Lata, która jest rzymskim kościołem stacyjnym we wtorek V tygodnia Wielkiego Postu. W podziemiach budowli przebywał w areszcie domowym św. Paweł, który pomimo tego, że czekał na swój proces, niestrudzenie głosił Ewangelię. Według tradycji, w podziemiach bazyliki gościł również św. Łukasz, który namalował w tym miejscu wizerunek Madonny, a także św. Piotr. – Znajdujemy się w czasie niezwykłym, kiedy kolejne restrykcje związane z pandemią, zmuszają nas do izolacji i zamknięcia. (…) Na przekór temu, Słowo Boże nie jest skrępowane. Przeciwnie, znajduje nowe środki, aby docierać do skołatanych i niekiedy pełnych niepokoju i lęku ludzkich serc. To Słowo przychodzi jako słowo nadziei, która swoje centrum znajduje w krzyżu Pana naszego, Jezusa Chrystusa. W Nim jedynie jest zbawienie. Patrząc na krzyż oczyma wiary, pragniemy powtarzać to, co powiedział św. Andrzej Apostoł, widząc krzyż, na którym miał zginąć: „Witaj krzyżu, jedyna nadziejo” – zakończył metropolita.

Reklama

Kościołem stacyjnym we wtorek V tygodnia Wielkiego Postu jest bazylika Matki Boskiej przy Via Lata. Świątynia znana jest jako miejsce, gdzie przebywali święci Paweł, Łukasz, Piotr i Jan. W głównym ołtarzu, zaprojektowanym przez Berniniego, znajduje się przepiękny obraz „Maryja, nasza Orędowniczka”. Ikonie przypisuje się wiele cudów, a według tradycji, jest to jeden z siedmiu wizerunków Madonny, które wykonał św. Łukasz. W ołtarzu znajdują się również relikwie św. Cyriaka.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu z wtorku V tygodnia Wielkiego Postu w Krakowie odpowiada kościół św. Jadwigi Królowej na Krowodrzy. Zanim powstał kościół, pierwsze nabożeństwa odbywały się w prowizorycznej kaplicy i punkcie katechetycznym. Trwającą 10 lat budowę świątyni rozpoczęto w 1980 r. 8 czerwca 1997 r., podczas swojej szóstej pielgrzymki do ojczyzny, Jan Paweł II kanonizował błogosławioną Jadwigę Królową Polski, a w dniu następnym złożył wizytę w kościele.

2020-04-01 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Transmisja telewizyjna święceń prezbiteratu

2020-05-18 14:23

Z powodu pandemii koronawirusa święcenia diakonatu i prezbiteratu będą musiały odbyć się przy ograniczonym udziale wiernych. Transmisję z tych wydarzeń przekaże Studio TV "Niedzieli" na portalu www.niedziela.pl


Święcenia prezbiteratu

30 maja 2020 r., godz. 10:00,
Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

Święcenia diakonatu

23 maja 2020 r., godz. 10:00,

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję