Reklama

Niedziela Częstochowska

Wołanie do Jezusa przez miłość św. Wojciecha

– Chcemy dziś usłyszeć słowa Jezusa: „Jeżeli ziarno pszenicy nie wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity”. Oto obumarło ziarno pszeniczne życia św. Wojciecha, obumarło na polskiej ziemi, aby z tej ziemi nieustannie wyrastał plon wiary, plon miłości Boga, plon miłości ojczyzny. Dzisiaj w sposób szczególny, kiedy przeżywamy ten szczególny dzień, przeżywamy go w szczególnym czasie naszego zastanowienia, naszego zamyślenia nad życiem, nad drogą naszego powołania, nad naszym życiem dla Boga i drugiego człowieka.

[ TEMATY ]

wspomnienie

Beata Pieczykura

W sposób szczególny, może nawet z łzami w oczach, chcemy pieśń „Boże, coś Polskę”. Chcemy te słowa wypowiedzieć z wiarą i ufnością, że święty patron św. Wojciech wyprosi nam łaskę wytrwania przy Chrystusie Zmartwychwstałym – powiedział ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha BM w Częstochowie, 23 kwietnia, w uroczystość św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski.

Ksiądz Proboszcz celebrował uroczystą Mszę św. w intencji parafian, którzy zgromadzili się w świątyni z zachowaniem zaleceń sanitarnych, oraz zjednoczonych przez środki masowego przekazu, a także zmarłych oraz o nowe powołania kapłańskie.

Reklama

W homilii ks. Wieńczysław Łukasik nawiązał do życia św. Wojciecha i zachęcił, by wierni pamiętali Bogu, który jest miłością i zbawieniem. A teraz, w czasie epidemii, która jest czasem próby wiary, nie zatracili więzi z Bogiem, nawracali się i otwierali serca na łaskę Bożą, uczestniczyli również w tygodniu Mszy św. (obecnie w kościołach może zgromadzić więcej osób) i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz więcej modlili się.

Adoracja Najświętszego Sakramentu z wystawionymi relikwiami św. Wojciecha była „przez serce i miłość św. Wojciecha wołaniem do Jezusa, żyjącego na wieki, aby okazał nam łaskę miłosierdzia”.

Beata Pieczykura

Wierni podkreślają, że cieszą się z tego, iż uroczystość odpustowa przypadała w czasie, kiedy więcej osób może uczestniczyć w liturgii. – Tęsknię za Eucharystią i moim Kościołem. Byłam posłuszna, czekałam na ten dzień. Dziś ta Msza św., spotkanie z żywym Bogiem, była wyjątkowa – mówi jedna z parafianek.

Reklama

Parafia pw. św. Wojciecha w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie została erygowana 20 stycznia 1969 r. przez bp. Stefana Barełę. Pierwszym administratorem parafii został mianowany ks. Józef Słomian, w latach następnych budowniczy kościoła i plebani. Po wielu staraniach bp Bareły, Kurii diecezjalnej i ks. Józefa Słomiana, w które włączył się także na ostatnim etapie abp Luigi Poggi, nuncjusz apostolski do specjalnych poruczeń, 6 października 1976 r. władze komunistyczne wyraziły zgodę na budowę kościoła.

Budowę kościoła rozpoczął ks. Józef Słomian w 1978 r. 20 października 1985 r. odbyła się uroczystość konsekracji kościoła przez bp. Stanisława Nowaka, abp. Luigiego Poggiego i bp. Franciszka Musiela.

23 kwietnia 1997 r. (rok tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha) w czasie uroczystej procesji, której przewodniczyli abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski i abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, przyniesiono do kościoła i umieszczono w bocznym ołtarzu relikwie św. Wojciecha.

29 kwietnia 2019 r., w uroczystość św. Wojciecha, Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystia była dziękczynieniem za 50 lat istnienia parafii. Wówczas w homilii abp Depo podkreślił: – Św. Wojciech od przeszło tysiąca lat na ziemi polskiej mówi nam o oddaniu życia dla Chrystusa. Od początku w pamięci naszego narodu po chrzcie św. Wojciech staje się mocnym fundamentem wiary naszych ojców i matek. To przez świadectwo swojego męczeństwa potwierdza, że świętość zdobywa się ofiarą. Nie ma tutaj mowy o jakiś kompromisach. Trzeba być wiernym do końca.

Trzeba mieć odwagę chronić Boży obraz zarówno w swojej duszy, jak i w duszach powierzonych ludzi nawet za największą cenę życia. Te słowa nabierają szczególnego znaczenia dziś, w czasie pandemii.

Beata Pieczykura

2020-04-24 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo, Tyś naszą jest Królową

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2019, str. 1

[ TEMATY ]

wspomnienie

Ks. Krzysztof Hawro

Maryja – Królowa z obrazu Zwiastowania

Maryja – Królowa z obrazu Zwiastowania

Za kilka dni w liturgii Kościoła będziemy obchodzić wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Zostało ono wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa XII encykliką „Ad caeli Reginam” („Do Królowej niebios”), wydaną 11 października 1954 r., w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Wydarzenie ukoronowania Maryi jest bliskie każdemu z nas, bo wspominamy je przecież w piątej tajemnicy chwalebnej Różańca. W Piśmie Świętym nie mamy tekstu, który by wprost mówił o królewskim tytule Najświętszej Maryi Panny. Są jednak teksty pośrednie, które tę prawdę zawierają. Apokalipsa zawiera taką relację: „Potem ukazał się znak na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod Jej stopami, a na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12, 1) – tą Niewiastą, według Tradycji Kościoła, jest właśnie Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję