Zasada ta sama, jak w dużych sklepach, czyli 1 osoba na 15 m powierzchni kwadratowej sklepu czy budowli. W bazylice Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, która jest jednym z największych średniowiecznych kościołów w Polsce - zgodnie z ogłoszonymi przepisami prawa państwowego, które luzują wcześniejsze – znacznie ostrzejsze - ograniczenia, w każdej Mszy św. i oraz adoracji Najświętszego Sakramentu czy prywatnej modlitwie, może jednocześnie brać udział 125 osób. Oczywiście, jak w całym kraju trzeba mieć maseczkę oraz pozostawać w rozproszeniu z zachowaniem odstępów min. 2 m od siebie. Proboszcz strzegomskiej parafii ks. prał. Marek Babuśka zalecił dodatkowo, aby ławki były zajmowane po jednej osobie, na co powalają, doskonale, tutejsze warunki.
Wikipedia
Wnętrze Bazyliki św. Piotra i Pawła w Strzegomiu
Reklama
Kiedy wielokrotnie podziwialiśmy bazylikę strzegomską za jej wielkość i modliliśmy się – w ostatnią niedzielę października – przeznaczoną na obchód rocznicy poświęcenia kościoła własnego, której budowę rozpoczęto w XIII wieku – w intencji jej budowniczych nie przypuszczaliśmy, że przyjedzie nam po tylu wiekach być szczerze wdzięcznym ludziom z dawnych pokoleń za ich niesamowite architektoniczne dzieło dodatkowego powodu, czyli powierzchni, jaką ono zajmuje. A co się teraz tak pięknie uwypukliło, w czasie pandemii i przypomina nam, że mamy tym dziś za co jeszcze goręcej dziękować, w tym Piastom Świdnickim i Zakonowi Joannitów, którzy tu żyli przed wiekami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Strzegomianie, których miasto jest nieduże, czują dumę z posiadania tak ogromnej świątyni i mogą się poczuć - w dobrym znaczeniu tego słowa – uprzywilejowani. Oby jednak czasy obostrzeń sanitarnych w kraju i na świecie nie musiały trwać długo i pandemia wygasła. O to się codziennie modlimy słowami „Suplikacji”.
*
Dla porównania - wśród zabytkowych, średniowiecznych kościołów, w Polsce bazylikę strzegomską, biorąc pod uwagę, ilość wiernych mogących teraz uczestniczyć jednocześnie w Mszach św. wyprzedzają tylko: kościół Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, w którym jednocześnie może się modlić dzisiaj (z powodu obostrzeń, które mają nas chronić w trwającej pandemii koronawirusa) - 200 wiernych, kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety we Wrocławiu 130 osób. Kościół Mariacki w Krakowie - porównywany według tej samej reguły (110 osób). Katedra świdnicka może przyjąć na Mszy św. jednocześnie - 100 osób, kościół św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu - 100 osób, bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach - 80 osób (czterdzieści w nawie głównej i 40 w krużgankach). Porównując największe nasze katolickie świątynie w kraju - niezależnie od czasu budowy - a więc i te nowe – powstałe w czasach współczesnych to w: Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie może się obecnie modlić jednocześnie na Mszy Świętej, od 20 kwietnia, 245 osób oraz w Panteonie Wielkich Polaków 200 osób (razem 445 osób); w Bazylice Licheńskiej – 391 osób. W Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu - 110 osób.