By wysłuchać dzisiejszego rozważania, udamy się na Warmię, gdzie w Gietrzwałdzie czcią wiernych cieszy się łaskami słynący obraz Matki Bożej umieszczony w ołtarzu głównym gietrzwałdzkiej bazyliki.
Obraz przedstawia Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus ubrane w długą, czerwoną suknię. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze, znajduje się napis Ave Regina Caelorum, ave Domina Angelorum: Bądź pozdrowiona Królowo Nieba, bądź pozdrowiona Pani Aniołów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Autor obrazu nie jest znany. Zdaniem historyków sztuki został namalowany w warsztacie poznańskim w połowie XVI wieku. Pierwsza wzmianka o obrazie pochodzi z 1583 roku, kiedy biskup Marcin Kromer w swoim "Opisie Biskupstwa Warmińskiego" wymienia obraz jako cudowny. Akta wizytacyjne kardynała Andrzeja Batorego z lat 1597-1598 podają, że obraz przeniesiono do ołtarza głównego, co świadczyło o wzrastającym kulcie.
Reklama
Gietrzwałd, do którego dziś przybywamy w duchowej pielgrzymce, stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z ubogich polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler: "w języku takim, jakim mówią w Polsce". Gdy nastąpiły objawienia, władze pruskie łączyły je z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej. Mając do nich wrogi stosunek, nakazały usunąć obraz z kościoła lub przenieść na miejsce mniej widoczne. Obraz umieszczono w ołtarzu na emporze południowej.
Intronizację obrazu w ołtarzu głównym przeprowadził w 1949 roku ks. proboszcz Wiktor Szota. Podwyższono ołtarz, a obraz umieszczono w złoconej ramie. Zasłonę obrazu przedstawiającą scenę objawień Matki Bożej, zgodną z przekazem wizjonerek, wykonali w tym samym roku malarze krakowscy. W latach 1964-1965 obraz poddano pracom konserwatorskim na Wawelu.
20 października 1963 roku, odpowiadając na prośbę Ks. biskupa Tomasza Wilczyńskiego, biskupa warmińskiego, papież Paweł VI zezwolił na uroczystą koronację obrazu. Dokonał jej 10 września 1967 roku Ks. Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski, przy współudziale Ks. Karola Kardynała Wojtyły, metropolity krakowskiego i Ks. Biskupa Józefa Drzazgi, biskupa warmińskiego. Wkrótce po uroczystościach dokonano świętokradzkiej kradzieży koron. Po ich odnalezieniu Ks. Biskup Józef Drzazga, 2 lutego 1969 roku, rekoronował obraz. Wpatrzeni dziś w obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej wołajmy:
Bądź pozdrowiona Matko Najświętsza Królowo Ziemi Warmińskiej. Tyś wybrała Gietrzwałd jako szczególne źródło Twoich łask. Oto stajemy u stóp Twoich Maryjo, Pani Gietrzwałdzka. Całą duszą i sercem błagamy Cię najgoręcej, racz spojrzeć na nas, Twoje dzieci Przyjdź nam z pomocą abyśmy mogli podźwignąć nasze grzeszne duszę ku dobru i cnocie. Spraw, abyśmy jak najszybciej stali się godnymi łaski i Bożego miłosierdzia. Matko Boża Gietrzwałdzką Serdecznie Cię prosimy, niech w sercach naszych zawsze nosimy Syna Twojego. Nie wypuszczaj nas z Twojej opieki, dopóki nie połączymy się z Tobą na wieki w niebie.