Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków Łagiewniki

Jeśli będziemy pełnić wolę Boga, będziemy szczęśliwi

Ks. Krzysztof Mirek i ks. Jan Jelonek odprawili w czwartek, 4 czerwca, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia swoją Mszę świętą prymicyjną. Neoprezbiterzy Archidiecezji Krakowskiej w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana modlili się w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

Małgorzata Pabis

W homilii ks. Jelonek rozważał co Jezus Chrystus chce nam dzisiaj powiedzieć, jako Najwyższy i Wieczny Kapłan? Co chce nam powiedzieć Kościół, dając taką liturgię słowa?

Kapłan zauważył: - Tym co łączy usłyszane przed chwilą Słowo Boże, zarówno Pierwsze Czytanie, Psalm jak i Ewangelię, to posłuszeństwo. Jak mówił kaznodzieja, Jezus Chrystus, Najwyższy i Wieczny Kapłan jest wzorem posłuszeństwa wobec woli Boga nie tylko dla księży, ale dla każdego wierzącego.

Neoprezbiter mówił: - W pierwszym czytaniu słyszeliśmy, jak Abraham był gotów wypełnić wolę Bożą, niełatwą - złożyć swojego jedynego, tak długo wyczekiwanego, syna w ofierze. I usłyszał od anioła: „usłuchałeś mego rozkazu”. Później psalmista, a my wraz z nim, powtarzaliśmy: „Przychodzę Boże pełnić Twoją wolę”. I ta przejmująca modlitwa Jezusa w Ogrójcu, gdzie był całkowicie świadomy, co Go czeka. I mówi: „Ojcze mój, niech się stanie wola Twoja”. I stawiał pytania: - Czy ja pełnię wolę Bożą? Czy jej szukam? Czy pytam Boga o to, co mam robić? Czy jestem posłuszny właśnie Jemu, a nie sobie albo światu?

Reklama

Po czym zauważył: - I przyszła mi taka myśl, że przecież codziennie, a szczególnie w tym miejscu, powtarzamy dwie modlitwy. Tylko pytanie z naszej strony, czy one nie są może kłamstwem? Może hipokryzją? Dlatego właśnie trzeba dzisiaj sobie zadać to pytanie: z jaką świadomością i czy z prawdą na ustach mówię modlitwę „Ojcze nasz”, gdzie padają słowa: „bądź wola Twoja”. Czy faktycznie z wiarą, świadom, że różne rzeczy mogą się dziać, mówię: „Jezu, ufam Tobie”. I skoro jesteśmy tutaj i wpatrujemy się w Jezusa Miłosiernego i ten napis na dole: „Jezu, ufam Tobie”, pewnie jedna z najczęściej powtarzanych modlitw na świecie przez każdego z nas, ale czy jest ona naprawdę w naszych ustach.

Abraham ufał. Psalmista ufał. Jezus również ufał swojemu Ojcu – kontynuował ks. Jelonek. - I wydaje się, że zaufanie jest kluczem do pełnienia woli Bożej. Zaufanie jest niezbędne, abyśmy byli posłuszni Bogu. Dlatego uczmy się od Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana posłuszeństwa wobec woli Ojca.

Kończąc homilię, kapłan powiedział: - Życzę każdemu z nas - i sobie i wam - aby Pan pomnożył w nas zaufanie do Niego. Abyśmy pełnili Jego wolę i mogli usłyszeć jak Abraham: „Wszystkie ludy ziemi będą sobie życzyć szczęścia takiego, jakie jest udziałem twego potomstwa. Dlatego, że usłuchałeś mojego rozkazu”. Jeśli będziemy pełnić wolę Boga, będziemy szczęśliwi. Nie tak na chwilę, ale prawdziwie. Dlatego ufajmy Mu i pełnijmy jego wolę.

Reklama

Po Mszy świętej neoprezbiterzy udzielili wiernym prymicyjnego błogosławieństwa.

2020-06-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama z wizytą w domu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży [galeria]

2020-07-09 10:21

[ TEMATY ]

prezydent

KSM

Andrzej Duda

para prezydencka

Agata Kornhauser‑Duda

Marcin Chmielnicki KSM

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z dziećmi z Podlasia i Mazowsza przebywającymi na letnim obozie, organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Małżonka Prezydenta RP przyjechała do Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji w Broku, aby wziąć udział we wspólnych warsztatach i ognisku z uczestnikami wakacji.

Zobacz zdjęcia: Pierwsza Dama z wizytą w domu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Pierwsza Dama dołączyła do warsztatów artystycznych z decoupage’u oraz zajęć tanecznych. Następnie została zaproszona do rozmów przy ognisku ze wszystkimi uczestnikami obozu i kadrą pedagogiczną. Agata Kornhauser-Duda, pytała dzieci i młodzież o bezpieczne zachowania podczas letniego wypoczynku.

W trakcie spotkania wolontariusze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zapoznali Pierwszą Damę z rezultatami II edycji akcji Polak z Sercem, w której 24 tony żywności i 35 tys. złotych trafiło już do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Małżonka Prezydenta miała okazję porozmawiać o sytuacji Polaków mieszkających na Białorusi i Ukrainie i przekazywanej im pomocy.

Pierwsza Dama została zapoznana również z planem uroczystości 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży, które odbędą się 10 października w Warszawie. Inicjatorem reaktywacji w 1990 roku był św. Jan Paweł II.

W wizycie Pierwszej Damy uczestniczył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski, a z ramienia KSM Asystent Generalny ks. Andrzej Lubowicki, Asystenci KSM Diecezji Drohiczyńskiej ks. Piotr Jarosiewicz i ks. Daniel Plewka oraz Przewodniczący Prezydium KR KSM Patryk Czech.

Nadbużański Ośrodek Edukacji w Broku to własność KSM Diecezji Drohiczyńskiej. To pierwsza taka wizyta Małżonki Prezydenta w tym miejscu. Głównym celem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczność i zobowiązanie. Zmiana proboszcza w Polichnie

2020-07-10 05:46

Małgorzata Kowalik

Pierwsza sobota i niedziela lipca były dla parafii pw. św. Jana Vianneya w Polichnie czasem dziękczynienia Bogu za pośrednictwem Maryi za dar życia i kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Piskorskiego.

Dotychczasowy proboszcz ks. Krzysztof Piskorski w ramach zmian duszpasterskich po 11 latach pracy w Polichnie zmienia parafię i przechodzi na urząd proboszcza do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żabiej Woli. Do pracy w Polichnie został skierowany ks. Henryk Jargiło, dotychczasowy proboszcz w Rzeczycy Księżej.

W sobotni wieczór 4 lipca wierni z Polichny podziękowali ks. Krzysztofowi za sprawowane sakramenty, modlitwę, rekolekcje i misje parafialne, liczne pielgrzymki do sanktuariów i zorganizowanie koncertu w Chełmie, a także za piękny zwyczaj adwentowy - Roraty z figurką Matki Bożej, która wędrowała do kolejnych domów. Parafianie dziękowali za uśmiech i za krzyż dźwigany z pokorną, za głęboko przeżywane i nabożnie celebrowane Msze św., za przywiązanie do Eucharystii i świadectwo Chrystusowego kapłaństwa. Elżbieta i Ryszard Królowie zwrócili także uwagę na sukcesy w dziedzinie remontów i gospodarowania finansami parafii.

W niedzielę, 5 lipca, po uroczystej Sumie, której oprawę muzyczną przygotowała orkiestra dęta pod dyrekcją Dariusza Tomasika oraz zespół ludowy Kalina Folk, podziękowania złożyła rada parafialna, ministranci, dzieci, młodzież, Legion Maryi, Kościół Domowy, Gminne Centrum Kultury i wójt gminy Szastarka. Marcin Zimak, przewodniczący rady parafialnej, powiedział; - „Zapamiętamy twoje zaangażowanie i pracę włożoną w odzyskanie świetności naszego kościoła. Wraz z postępem kolejnych prac remontowo-budowlanych nadaliśmy ci po cichu przydomek ‘odnowiciel’, ale nie ma w tym żadnej przesady, jeśli spojrzymy na stan kościoła, domu parafialnego i cmentarza 11 lat temu i obecnie. Składamy ci, drogi przyjacielu, podziękowanie za 11 lat służby kapłańskiej w naszej parafii. Niech Bóg darzy cię zdrowiem i mądrością, dodaje siły i cierpliwości, błogosławi w dalszej pracy, aby twoi przyszli parafianie obdarzali cię miłością i zaufaniem. Gdziekolwiek będziesz, nasza pamięć i modlitwa będą ci towarzyszyć. Dziękujemy Bogu za twoją obecność w naszej społeczności”.

Ks. Krzysztof Piskorski, dziękując parafianom za lata wspólnej wędrówki do nieba, podkreślał, że zawsze trzeba szanować każdego człowieka i okazywać mu wdzięczność, a nade wszystko żyć zgodnie z nauką Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję