Reklama

Kościół

Bp Kaleta: Boże Ciało to święto wspólnoty i manifestacji wiary

Święto Bożego Ciała to święto wspólnoty. Jest ono publiczną manifestacją naszych przekonań religijnych i wiary w zbawczą obecność Chrystusa. Jest świadectwem, które dajemy wobec siebie nawzajem, wobec wspólnoty parafialnej, wobec naszego miasta – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta w kościele pw. Bożego Ciała w Busku - Zdroju.

[ TEMATY ]

Boże Ciało

TD

Bp Andrzej Kaleta

Bp Andrzej Kaleta

W swojej homilii zwrócił uwagę na istotę święta zawartą w wyznaniu, że „Chrystus jest naszym Panem” oraz „objawia się światu w znaku pszenicznego chleba”, wskazał przyczyny „głodu”, ale i znieważania Eucharystii oraz deprecjonowania Kościoła. Powoływał się m.in. na Jana Pawła II, Benedykta XVI i św. Tomasza z Akwinu.

- Chrystus jest Panem nie tylko naszych serc, ale także całej rzeczywistości naszego życia (…). Chcemy, aby nam błogosławił zwłaszcza teraz w okresie pandemii, która ciągle jeszcze przetacza się przez Polskę, Europę i świat – mówił bp Kaleta. Podkreślił, że uroczystość Bożego Ciała skupia naszą myśl na „Eucharystii jako uczcie i trwałej oraz realnej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie”.

Dzisiejsza Ewangelia przypomina cudowne rozmnożenie chleba dla tłumów oraz słowa Jezusa skierowane do uczniów: „Wy dajcie im jeść”. Wezwanie to pozostaje aktualne także obecnie. - Zobowiązuje, abyśmy często i w sposób godny przyjmowali Komunię św. i stawali się dla innych „dobrzy jak chleb” – podkreślał biskup.

Przypominając, że Jan Paweł II w „Ecclesia de Eucharistia vivit” pisze, że Kościół żyje dzięki Eucharystii, biskup zapytywał, na ile każdy z nas nią żyje?

Zawrócił uwagę na akty profanacji „tego co dla chrześcijan święte”, na „deprecjonowanie wartości religijnych i duchowych”. - Myślę o profanacjach i aktach bluźnierstwa do jakich dochodziło podczas tzw. parad równości. Oficjalnie powodem organizowania takich przedsięwzięć była troska o większą tolerancję w społeczeństwie, tymczasem stały się one miejscem obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa – mówił bp Kaleta.

Zauważył także współczesne formy kwestionowania autorytetu Kościoła, co „nie ma charakteru intelektualnego, lecz ideologiczny”. - W procesie wytoczonym Kościołowi próbuje się dowieść, że wiara jego członków jest jedynie hipokryzją. Dąży się do zdyskredytowania Boga i obrzydzenia całego Kościoła – stwierdził hierarcha.

Reklama

- To nie zamożność i nowoczesność są powodem sekularyzacji zachodnich społeczeństw, ale hołdowanie niebezpiecznym prądom negacji Boga i Kościoła, które sięgają korzeniami Rewolucji Francuskiej czy Październikowej – podkreślał.

Św. Tomasz z Akwinu uczył, że „sakrament Eucharystii przewyższa pozostałe …”. W innych sakramentach mamy do czynienia z mocą Chrystusa, z Jego łaską. Tylko w sakramencie Eucharystii uobecnia się Ofiara Krzyżowa Chrystusa – zauważył bp Kaleta.

Zaapelował o zgłębianie tajemnicy Eucharystii. - Prośmy Chrystusa, aby ten Sakrament Ołtarza nadal utrzymywał w Kościele żywą Jego obecność i kształtował nasze wspólnoty w miłości i jedności, według zamysłu Ojca, który jest w niebie – modlił się bp Andrzej Kaleta.

Przewodniczył on zarazem uroczystościom odpustowym w parafii Bożego Ciała w Busku-Zdroju, w której przed laty pracował jako wikariusz.

Parafię erygował bp Stanisław Szymecki w 1989 r. Konsekracja kościoła nastąpiła w 2000 r. - dokonał jej bp Kazimierz Ryczan w asyście biskupów Mieczysława Jaworskiego i Mariana Florczyka. Kościół jest jednonawowy z wolnostojącą dzwonnicą, o nowoczesnej bryle.

2020-06-11 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

[ TEMATY ]

Boże Ciało

wikipedia.org

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

W dzisiejszej Belgii, w Mont-Cornillion niedaleko Liege (ówczesne Leodium), młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała. Zwierzyła się z nich swemu spowiednikowi.

Ten jednak zareagował stwierdzeniem: – Po co nowe święto? Ustanowienie Najświętszego Sakramentu obchodzi się uroczyście w Wielki Czwartek, a Eucharystia czczona jest codziennie w odprawianych Mszach św.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję