Reklama

Bóg błogosławił - ziemia plon wydała

Od kilku lat ostatnia niedziela sierpnia jest dniem diecezjalnego dziękczynienia za plony. Nie tylko rolnicy składają swoje podziękowanie Panu Bogu za plony i błogosławieństwo w pracy na roli, ale również za chleb powszedni dziękują wszyscy, którzy z pracy rolnika korzystają

Niedziela toruńska 38/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegorocznymi gospodarzami diecezjalno-samorządowych dożynek byli: proboszcz parafii św. Mikołaja w Chełmży - ks. inf. Zygfryd Urban, burmistrz miasta Chełmży Jerzy Czerwiński, wójt gminy Chełmża Jan Czarnecki oraz diecezjalny duszpasterz rolników - ks. Zbigniew Gański.
Od godzin południowych na rynku chełmżyńskim gromadziły się delegacje z wieńcami dożynkowymi. Stamtąd - przy marszowych dźwiękach granych przez orkiestrę Big-Band Kamerton z Chełmży, poprowadzony przez poczty sztandarowe - kolorowy korowód przemaszerował do konkatedry.
Centralną częścią święta była Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, którą koncelebrowali dekanalni duszpasterze rolników oraz kapłani dekanatu chełmżyńskiego.
- Dawcą wszystkiego jest Pan, dlatego podstawowym elementem jest dziękowanie Jemu za plony - mówił w powitaniu do uczestników ks. inf. Zygfryd Urban, proboszcz parafii św. Mikołaja w Chełmży.
Następnie, w imieniu władz samorządowych, burmistrz miasta Chełmży Jerzy Czarnecki przywitał Księdza Biskupa, kapłanów, starostów dożynkowych, wicewojewodę Dariusza Kurzawę, przedstawiciela sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Ryszarda Bobera, samorządowców gmin sąsiednich, przedstawiciela Izby Rolniczej Tadeusza Ziółkowskiego, dyrektora ODR w Minikowie Antoniego Lewandowskiego, gości z diecezji oraz wszystkich uczestników. Podkreślił, że jest to zaszczyt dla miasta i gminy Chełmży współorganizować takie rolnicze święto.
Starostami dożynek diecezjalno-samorządowych byli Andrzej i Ewa Kwiatkowscy, mieszkańcy Nowej Chełmży. Oboje z wykształcenia są rolnikami i wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne. Wychowują trzech synów: 19-letniego Rafała (absolwenta liceum), 17-letniego Dariusza (licealistę) oraz 5-letniego Łukasza. Starostowie od 1989 r. prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 53 hektarów. Ich gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej. Uprawiane są zboża, trawa i gorczyca. Przy gospodarstwie prowadzona jest działalność gospodarcza - Przedsiębiorstwo Nasienne AGRED, które prowadzi sprzedaż kwalifikowanego materiału siewnego zbóż, sprzedaż pasz oraz koncentratów. W najbliższych planach rozwojowych gospodarstwa planują powiększyć areał uprawowy, rozbudować bazę magazynową oraz poprawić agrotechnikę upraw polowych. Rodzina Kwiatkowskich kultywuje tradycje rodzinne, jak obchodzenie kolejnych rocznic urodzin poszczególnych członków rodziny, celebruje święta religijne zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego, organizuje wyjazdy rodzinne, spotkania oraz bierze udział w wydarzeniach i uroczystościach gminnych. Starostów rekomendował Wójt Gminy Chełmża.
W ceremonii wręczenia chleba uczestniczyli: Ksiądz Biskup, starostowie dożynek oraz władze samorządowe. Starostowie, składając na ręce Biskupa Andrzeja bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, prosili o błogosławieństwo i przekazanie do sprawiedliwego podziału. Następnie Ksiądz Biskup - po wypowiedzeniu słów błogosławieństwa chleba jako symbolu życia, Ojczyzny, wspólnoty i ludzkiej pracy - przekazał go na ręce przedstawicieli władz samorządowych. Jak każe staropolska tradycja, samorządowcy ucałowali chleb i złożyli go na ołtarzu.
W homilii Biskup Andrzej analizował fragmenty Pisma Świętego mówiące o chlebie i zwrócił uwagę na wartości ewangeliczne „owocu ziemi i pracy rąk ludzkich”. - Człowiekowi, oprócz chleba, podstawowego pożywienia, potrzebna jest silna wiara w Boga. Wtedy będzie silny, nie popadnie w cywilizacyjne zniewolenia, problemy i nie będzie zagubiony - podkreślał Ksiądz Biskup. - Aby w pełni móc cieszyć się z plonów ziemi, potrzeba nam nauczyć się dzielić tymi darami i chlebem z innymi potrzebującymi - dodał. Za Janem Pawłem II powtórzył słowa oddające hołd ciężkiej pracy rolnika i jego miłości do ziemi, ziemi jako ojcowizny i ziemi jako ojczyzny. - Praca rolnika jest ciężka, ale nie ma rzeczy wielkich bez poświęcenia i ofiary. Bez wyrzeczenia i ofiary nie będzie pięknej Polski - mówił. Wypowiedział cenną uwagę, że w Królestwie Chleba panuje jedność i ci, którzy mają czyste ręce i odrzucają zło, mogą zasiąść przy stole Chrystusa. Zdaniem o wielkim znaczeniu - czyńcie sobie ziemię poddaną - Biskup Andrzej zakończył dożynkową homilię.
W procesji rolnicy w darze składali owoce swojej pracy. Przedstawiciele dekanatów: radzyńskiego - świece (znak światłości Boga), chełmżyńskiego - kwiaty (które są ozdobą naszych świątyń i domów), unisławskiego - owoce i warzywa (dziękując za dar pogody), lubawskiego - przetwory owocowe (aby dawały zdrowie i siłę wszystkim spożywającym), chełmińskiego - wypieki (aby osładzały wszystkim życie codzienne), działdowskiego - wędliny (dziękując Bogu za ochronę zwierząt przed chorobami), łasińskiego - miód, przetwory owocowe i warzywne (dziękując za ochronę sadów i warzywników), brodnickiego - własne wyroby ekologiczne (wyprodukowane w zgodzie z Bogiem i przyrodą), lidzbarskiego - pieczywo (dziękując za ochronę ziemi przed klęskami). Przedstawiciele parafii św. Marcina w Sarnowie złożyli dar dla Biskupa Andrzeja.
Wszystkie przyniesione do kościoła wieńce żniwne Ksiądz Biskup pobłogosławił. Uczestnicy Mszy św. odmówili Akt zawierzenia rolników Matce Bożej. W szczególny sposób dziękowano za Jej macierzyńską opiekę, jaką otacza wierny lud rolniczy w naszym kraju oraz za tegoroczne plony naszej ziemi. Tej, która wydała najlepszy Owoc - Chrystusa, zawierzono wszystkie sprawy naszej Ojczyzny, Kościoła katolickiego w Polsce, duszpasterzy i przewodników duchowych, polską wieś, z jej całym dziedzictwem katolickim i narodowym, instytucje i organizacje rolnicze oraz ich działania na rzecz rozwoju rolnictwa, wszystkich, którzy podejmują trud integracji wsi i małych miast zgodnie z Ewangelią i nauką Kościoła katolickiego oraz tych, którzy troszczą się o godność człowieka, o ducha miłości, wzajemnego zrozumienia i poszanowania.
Przedstawiciel Diecezjalnego Duszpasterstwa Rolników Stanisław Kołodziej odczytał list prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego skierowany do organizatorów i uczestników diecezjalno-samorządowego dziękczynienia za plony. Mając w pamięci trudny czas, niesprzyjającą pogodę i klęski żywiołowe, od suszy, przez powódź, aż do trąby powietrznej, Prezydent dziękował rolnikom za trudną pracę i odpowiedzialność za żywienie naszego narodu.
- Opatrzności Bożej dziękujemy za dary ziemi, za pochylenie się Niebios nad ziemią, aby wydała plon obfity, a rolnikom za podjęcie współpracy z Bogiem w dziele stwórczym, aby nikomu nie zabrakło chleba powszedniego - powiedział diecezjalny duszpasterz rolników ks. Zbigniew J. Gański. Podziękował Biskupowi Andrzejowi za przewodniczenie Mszy św., za wygłoszone Słowo Boże, za życzliwość względem ludzi pracujących na roli i duszpasterstwa rolników diecezji toruńskiej. Podziękował ks. inf. Zygfrydowi Urbanowi i jego wikariuszowi ks. Markowi za współorganizację diecezjalnego święta oraz dekanalnym duszpasterzom rolników, współorganizatorom tegorocznych dożynek diecezjalno-samorządowych: burmistrzowi miasta Chełmży Jerzemu Czerwińskiemu, wójtowi gminy Chełmża Jackowi Czarneckiemu oraz ich współpracownikom, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za list skierowany do organizatorów i uczestników święta, przybyłym gościom, władzom samorządowym rejonu, starostom dożynek - Andrzejowi i Ewie Kwiatkowskim, delegacjom z wieńcami żniwnymi i z darami ofiarnymi, służbie liturgicznej, orkiestrze, chórowi oraz przedstawicielom Duszpasterstwa Rolników Diecezji Toruńskiej.
Mszę św. uświetnił parafialny chór św. Cecylii pod batutą Alfonsa Dorawy, obchodzącego w tym dniu 50-lecie swojej pracy organistowskiej w parafii chełmżyńskiej.
Po Mszy św. na placu w ogrodach plebanijnych nad jeziorem rozpoczął się blok imprez artystycznych. Organizatorzy przygotowali dla uczestników również poczęstunek. Wszystkie wieńce brały udział w konkursie, w którym brano pod uwagę przede wszystkim oryginalność pomysłu, zgodność przedstawionych treści z charakterem współczesnego święta dziękczynienia za plony, ujęcie treści religijnych i narodowych, walory estetyczne i użycie jako podstawowych materiałów związanych ze świętem dziękczynienia za plony: kłosów, ziaren, owoców, warzyw, kwiatów.
Komisja w składzie: Urszula Meszyńska i Teresa Nowicka (z Urzędu Miasta Chełmży), Justyna Błaszczak i Małgorzata Górecka (z Urzędu Gminy Chełmża) oraz Regina i Sabina Gargol (z Duszpasterstwa Rolników) najwyżej oceniła wieńce z parafii Ryńsk (I miejsce), z parafii w Grodzicznie (II miejsce) oraz parafii w Wąbrzeźnie (III miejsce). Delegacje z tych trzech parafii wraz z wieńcami reprezentowały naszą diecezję podczas Ogólnopolskich Dożynek na Jasnej Górze. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Duszpasterstwo Rolników. Na scenie zaprezentowała się orkiestra dęta Big-Band Kamerton z Chełmży, chór św. Cecylii z Chełmży pod dyrekcją Alfonsa Dorawy. Chór międzyszkolny z SP w Zelgnie i Gimnazjum w Pluskowęsach. Dużo oklasków zebrał zespół „Hakuna Matata”, prezentujący muzykę religijną z Kenii. Kenijka z tego zespołu zadedykowała Księdzu Biskupowi hymn ku czci Maryi zaśpiewany w języku suahili. Na koniec na scenie prezentowali się młodzi laureaci przeglądów i konkursów pieśni religijnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

[ TEMATY ]

Matka Boża

3 Maja

zawierzenie

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski - ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski - abp Stanisław Gądecki.

W czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, król Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby, w których zobowiązywał się m.in. szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

WOT

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek akty mianowania gen. broni Markowi Sokołowskiemu na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i gen. bryg. Krzysztofowi Stańczykowi na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję