Reklama

Niedziela Świdnicka

Najliczniejsza procesja Bożego Ciała wyruszyła ze świdnickiej katedry

O dawaniu świadectwa wiary na ulicach miast i wsi w uroczystość Bożego Ciała, mówił bp Marek Mendyk.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

Boże Ciało

Kacper Bortkiewicz

Procesja ulicami Świdnicy

Procesja ulicami Świdnicy

- Wychodząc dziś w procesji, pragniemy dać świadectwo, że historia Jezusa to nie mit o zwycięzcy ani opowieść „ku pokrzepieniu serc”. To rzeczywistość, która jest tak bardzo realna, jak czerwcowa zieleń, zapach bzów i rozmiękczony promieniami słońca asfalt, po którym idą stopy ludzi kroczących w postawie uwielbienia za Chrystusem. Wychodzimy, aby pokazać innym – a może przede wszystkim sobie samym – że On jest! Żywy. Prawdziwy. Obecny - mówił biskup świdnicki.

Biskup podkreślał, że najważniejsze jest duchowe przeżycie Komunii z Jezusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, po mimo całej zewnętrzności – tego dnia barwnej, ubranej w tradycję i miejscowe zwyczaje. A procesyjne wyjścia w kościołów są przypomnieniem, że Eucharystia to nie statyczna obecność, ale dynamizm, który ogarnia całe ludzkie życie. Biskup zwrócił również uwagę, że wiara nie jest „sprawą prywatną” każdego człowieka, że wiary nie można zamknąć w przysłowiowej zakrystii . - To nie jest tak! Ona nabiera blasku wtedy, gdy zakłada szaty codzienności. Staje się silniejsza wtedy, gdy się nią dzielimy. Wiara w żywą obecność Chrystusa pośród swojego ludu, ograniczona tylko do „prywatnych przekonań” – karłowacieje – tłumaczył biskup ordynariusz.

Kacper Bortkiewicz

Boże Ciało ulicami Świdnicy

Boże Ciało ulicami Świdnicy

Reklama

Dalej mówił o innym wymiarze uroczystości Bożego Ciała, którym jest ekspiacja (zadośćuczynienie, pokutowanie) za grzechy świętokradztwa, za niewiarę w realną obecność Chrystusa w Konsekrowanych Postaciach.

- XXI wiek przyniósł ekspansję różnych bluźnierczych ideologicznych prądów. Runęły granice, także te zakreślające świętość. Przy aplauzie „wielkich tego świata” depcze się świętość, zaś bluźnierstwo stało się formą „artystycznej wolności”, sposobem na lans. Kontekst smutnych wydarzeń, profanacji jakie stale dokonują się w Polsce, wytycza ludziom wierzącym kolejne ważne zadanie: tegoroczne wyjście na ulice do czterech ołtarzy niech będzie też jasną deklaracją ludzi wierzących: – Non possumus! Nie pozwalamy na szarganie Najświętszego Boga – apelował bp Mendyk.

Kacper Bortkiewicz

Bp Marek Mendyk głosi homilię przy 3 ołtarzu

Bp Marek Mendyk głosi homilię przy 3 ołtarzu

Przypomniał także, że Eucharystia to nie teatralne przedstawienie, ale dynamizm, który ogarnia całe ludzkie życie, mówiąc: - Żadne słowo, spojrzenie czy gest nie są w stanie wypowiedzieć tej tajemnicy. My jednak w prostocie serca pragniemy przyjąć ten dar obecności Boga w świecie i z całego serca podziękować, że wchodzi w ludzkie sprawy, w nasze życie, w naszą codzienność. Wszystko po to, by być blisko człowieka. by stale mu przypominać: „Oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata!”.

Po zakończonej Eucharystii z katedry wyruszyła procesja do czterech ołtarzy. Najświętszy Sakrament niesiony był zarówno przez bp Marka Mendyka, jak i przez obecnych na uroczystościach biskupów Adama Bałabucha i Ignacego Deca. Mimo trwającej pandemii ulicami Świdnicy przeszły tłumy ubranych w maseczki wiernych.

2020-06-11 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź Jak Jezus 2016: Dobro powraca!

W tegoroczne Boże Ciało już po raz siódmy zapraszamy do Mysłowic na wyjątkowe wydarzenie pełne porywającej muzyki oraz niezapomnianych przeżyć duchowych. Bądź Jak Jezus! to wielki koncert ewangelizacyjny, który od 2010 roku przyciąga na Górny Śląsk wielotysięczną publiczność z Polski i z zagranicy. Siódma edycja odbędzie się 26 maja 2016 w Mysłowicach pod hasłem: Dobro powraca!

Wystąpią wspaniałe gwiazdy z Polski i z zagranicy: For King & Country (Australia), La Pallotina, God’s Property, niemaGOtu, Zespół Cześć oraz laureat 2. edycji międzynarodowego konkursu „Non-stop CCM” oraz laureat Koncertu Debiuty Chrześcijańskiego Grania.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję