Reklama

Pierwsze owoce Synodu

Podczas ostatniej III Plenarnej Sesji Synodu Diecezji Legnickiej zaprezentowano 5 dokumentów stanowiących „Wstępne materiały robocze”. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę tych dokumentów. Każdy z nich obok wstępu zawiera także teologię zagadnienia, propozycję lektury dokumentów Kościoła na ten temat, oraz aktualną diagnozę problematyki w diecezji, prognozę i propozycje kierunków pracy i rozwiązań w przyszłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1.
Dokument przygotowany przez Komisję ds. Nauki i Wychowania Katolickiego przypomina, że obowiązek nauczania wynika z nakazu Chrystusa. Wiara rodzi się z przepowiadania i słuchania, ona jest fundamentem dla chrześcijańskiej moralności.
Z dokumentu dowiadujemy się m.in. że obecnie na terenie diecezji znajdują się 563 placówki oświatowe i wychowawcze, na które składają się przedszkola (127), szkoły podstawowe (229), gimnazja (96), szkoły ponadgimnazjalne (87), ośrodki szkolno-wychowawcze (szkoły specjalne) (18) oraz szkoły zawodowe (5).
Są także szkoły katolickie: Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny, Gimnazjum oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Franciszka z Asyżu w Legnicy, a także Salezjańskie Gimnazjum im św. Dominika Savio i Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko w Lubinie. W katechizacji szkolnej zatrudnionych jest 694 katechetów: w tym księży diecezjalnych 187 (27%), księży zakonnych 33 (5%), sióstr zakonnych 30 (4%) a osób świeckich 442 (64%) (w tym: 401 kobiet, 41 mężczyzn). Wszyscy katecheci posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz właściwe skierowanie do nauczania religii.
W prognozie dokument zwraca uwagę na ważność katechezy rodzinnej, omawia katechezę na poziomie poszczególnych szkół i podkreśla konieczność współpracy środowisk wychowawczych, jakimi są rodzina, szkoła i parafia. Do każdej części dokumentu dołączonych jest kilka tez do dyskusji na te tematy w zespołach synodalnych.

2.
Dokument przygotowany przez Komisję ds. Katolików Świeckich zwraca uwagę na wiele możliwości działalności katolików świeckich w Kościele. Najczęstszą formą brania odpowiedzialności za życie wspólnoty parafialnej jest udział w pracach rad parafialnych, ale także w różnych ruchach i stowarzyszeniach.
Dokument informuje nas m.in. o tym że w diecezji istnieją 74 koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, 51 kół parafialnych Akcji Katolickiej czy też 16 kół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Istnieje też powołana przez biskupa legnickiego Diecezjalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich reprezentująca aktualnie 24 tego typu podmioty istniejące w diecezji.
Dokument postuluje wprowadzenie stałych form zaangażowania apostolskiego świeckich w życie wspólnot parafialnych, określa, jakie powinny być wzajemne relacje między stowarzyszeniami i grupami religijnymi, zasady opieki duszpasterskiej nad grupami religijnymi w parafii, metody koordynacji współdziałania świeckich w życiu diecezji, zwraca uwagę na koordynację formacji duchowej w stowarzyszeniach i grupach religijnych, czy też sposoby permanentnego czuwania nad doktryną grup religijnych funkcjonujących w parafiach i diecezji. Koniecznym staje się także wypracowanie modelu stałej formacji intelektualnej ludzi świeckich i kierunków odpowiedzialności materialnej świeckich za funkcjonowanie wspólnot parafialnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

3.
Trzeci z dokumentów przygotowany został przez Komisję ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. Przypomina m.in. że małżeństwo i rodzinę należy traktować jako powołanie, będące zadaniem, które człowiek podejmuje. Przygotowanie do małżeństwa i życia w rodzinie nie może być tylko sumą zdobytej wiedzy teoretycznej czy praktycznej. Jest to praca nad sobą, nad swoim własnym „ja”. Właściwy klimat rodzinny jest pierwszym przygotowaniem do życia w rodzinie. Rodzice przekazują wzory ról małżeńskich i kształtują obraz więzi małżeńskiej.
W diagnozie przedstawiono szereg pojawiających się zagrożeń wobec współczesnej rodziny i instytucji małżeństwa jako następstwa egoizmu i niewłaściwego rozumienia wolności i miłości. Stąd na nowo trzeba odkryć ważność i konieczność istnienia parafialnych i dekanalnych poradni rodzinnych. Jest ich na terenie diecezji 20. Najczęstszą zaś formą przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego są tzw. kursy przedmałżeńskie. Statystyki wykazują że średnio ok. 96% uczestników takiego kursu zawiera małżeństwo, z czego 87% małżeństwo konkordatowe. W wielu parafiach tematy dotyczące rodzin poruszane są w ramach rekolekcji. W 1992 r. powołany został w diecezji Referat ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. 63 osoby w diecezji służy pomocą jako doradcy życia rodzinnego. Prowadzona jest też praca formacyjna w ramach Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Kręgów Domowego Kościoła, Spotkań Małżeńskich, Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i Ruchu Rodzin Nazaretańskich.
W postulatach, jakie pojawiają się w dokumencie wyszczególniono potrzebę powołania dodatkowych poradni życia rodzinnego, z wykwalifikowaną kadrą, troskę o prowadzenie w każdym dekanacie kursu przedmałżeńskiego z udziałem osób świeckich z odpowiednim przygotowaniem. Zwraca się uwagę także na otoczenie troską duszpasterską małżeństw niesakramentalnych, czy też na nowe problemy, jakie niesie ze sobą migracja zarobkowa

Reklama

4.
Dokument przygotowany przez Komisję ds. Duszpasterstwa Charytatywnego przypomina, że posługa charytatywna Kościoła, jest praktyczną formą realizacji przykazania miłości bliźniego. W odniesieniu do diecezji legnickiej warto podkreślić, że jedną z pierwszych decyzji pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka była decyzja o powołaniu do życia diecezjalnej Caritas (16 IV 1992). Dziś Caritas dysponuje dość dobrym zapleczem, dzięki któremu może wypełniać swoją misję służąc pomocą dzieciom, młodzieży i dorosłym, w tym także ludziom chorym i cierpiącym. Służą temu m.in. Zespół Opieki Zdrowotnej, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze, Zakład Aktywności Zawodowej „Rosa”, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Biuro Informacji dla Imigrantów i Uchodźców czy też świetlice i jadłodajnie. Caritas realizuje też ogólnopolskie programy, np. Indywidualne Ścieżki Kariery Zawodowej, „Skrzydła”, czy Europejski Program Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Prowadzi domy rekolekcyjne, jak również organizuje różne kursy oraz zimowiska i kolonie dla dzieci i młodzieży, a także czas rekolekcji i wypoczynku dla osób dorosłych. W ramach Caritas diecezjalnej działa Fundusz Obrony Życia. Rozwija też współpracę z różnymi instytucjami i zakładami pracy, dzięki którym możliwe jest realizowanie zakładanych planów działań.
Jako jeden z priorytetów na przyszłość, Caritas stawia sobie za cel tworzenie i rozszerzenie wolontariatu a także parafialnych i szkolnych Kół Caritas.

5.
Ostatni z zaprezentowanych dokumentów został przygotowany przez Komisję ds. Mediów.
Dokument przypomina, że Kościół w dziele ewangelizacji jest zobowiązany do tego, by korzystać ze zdobyczy techniki. Stąd w diecezji legnickiej media są w różny sposób wykorzystywane. Jest dostępna rozgłośnia radiowa Radio Plus Legnica, ukazują się 2 edycje lokalne ogólnopolskich tygodników katolickich: „Gościa Niedzielnego” (od 2005 r.) i „Niedzieli” (od 1993 r.), ale ponadto dzięki inicjatywie samych proboszczów, w poszczególnych parafiach obecne są na zasadzie prenumeraty i inne pisma katolickie adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 1996 r. diecezja ma swoją stronę internetową (obecnie pod adresem: www.diecezja.legnica.pl). Są zakładane parafialne strony internetowe (aktualnie 42), stworzona została pocztowa sieć dekanalna. W niektórych telewizjach lokalnych powstają autorskie pomysły na prezentację aktualnych wydarzeń z życia Kościoła i działalność ewangelizacyjną. Dzięki współpracy z telewizją Trwam oraz telewizją publiczną, kilkakrotnie zorganizowano przekaz telewizyjny „na żywo” z różnych wydarzeń diecezjalnych i celebracji eucharystycznej. Od 10 XII 1998 r. istnieje powołany do życia przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka Referat ds. Mediów. W jego skład weszli dziennikarze i redaktorzy diecezjalnych mediów, a zadaniem Referatu stało się przygotowywanie i obsługa medialna dokonujących się w diecezji wydarzeń.
Wnioski, jakie rodzą się już dziś, są następujące. Wydaje się, że trzeba jeszcze mocniej podkreślić i pokazać możliwości wykorzystania potężnego narzędzia w dziele ewangelizacji, jakim jest diecezjalna rozgłośnia radiowa. W dalszym ciągu należy promować i zachęcać do szerszego korzystania z czytelnictwa prasy katolickiej i prasy parafialnej. Jeszcze bardziej trzeba rozpowszechnić wiedzę o diecezjalnych i parafialnych stronach internetowych, a one same powinny być tak administrowane, aby przyciągały uwagę internautów, prezentując bogate treści służące dziełu ewangelizacji. Pojawiają się także nowe potrzeby, wynikające ze sposobu działania współczesnych mediów. Jedną z nich, jest potrzeba istnienia funkcji rzecznika prasowego. Warto podjąć przemyślenia nad taką funkcją w skali poszczególnych dekanatów, może nawet parafii, a na pewno w skali ogólnodiecezjalnej w zakresie ruchów, stowarzyszeń i istniejących instytucji.

Oprac. ks. Piotr Nowosielski

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04

[ TEMATY ]

Zielona Góra

fara Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii p. Krystyny Pruchniewskiej:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję