Reklama

Kościół

Gdańsk: jutro obchody 50. rocznicy święceń kapłańskich abp Sławoja Leszka Głódzia

Uroczysta Msza św. dziękczynna za 50 lat kapłaństwa abp. Sławoja Leszka Głódzia odbędzie się w niedzielę 21 czerwca o godz. 13 w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku.

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

50 lat temu, 14 czerwca 1970 r. w katedrze białostockiej abp Sławoj Leszek Głódź przyjął święcenia prezbiteratu z rąk bp. Henryka Gulbinowicza.

Po święceniach kapłańskich obecny metropolita gdański posługiwał duszpastersko w Szudziałowie na Białostocczyźnie i w Paryżu, wśród Polonii. Następnie studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a doktorat ukończył w Rzymie w zakresie prawa kanonicznego katolickich Kościołów wschodnich.

Reklama

We wrześniu 1981 r. rozpoczął pracę w Watykanie. 8 września 1984 r. otrzymał godność prałata Jego Świątobliwości.

21 stycznia 1991 r., wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce, został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego z siedzibą tytularną w Bettonie we Włoszech. W tym samym roku, 23 lutego, przyjął święcenia biskupie, a dzień później odbył się z ceremoniałem wojskowym uroczysty ingres do katedry polowej Wojska Polskiego.

Posługę w diecezji warszawsko-praskiej objął 2 października 2004 roku. 17 kwietnia 2008 r. Benedykt XVI mianował arcybiskupa metropolitą gdańskim. Ingres do bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie odbył się 26 kwietnia.

2020-06-20 08:26

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Głódź o nowym metropolicie: Młodość, doświadczenie i przyszłość

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

abp Sławoj Leszek Głódź

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Leszek Głódź

bp Leszek Głódź

- Abp Marek Jędraszewski "jest człowiekiem drobnym ale o silnej osobowości, przypominającym kard. Adama Sapiehę" - mówi KAI abp Sławoj Leszek Głódź, komentując wybór nowego metropolity krakowskiego. "Nominacja oczekiwana, ale dobrze utajniona i niespodziewana" - wyjaśnia.

"Jest to jedna z najważniejszych nominacji ostatnich lat, można powiedzieć, dziesięcioleci" - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Owocem Miłości jest Pokój, który otrzymujemy od Boga

2021-09-20 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu wczorajszym w Kościołach Jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne. W Bazylice Archikatedralnej oprawę muzyczną zapewnia Wspólnota Chemin Neuf, a słowo wygłosił ojciec Peter – duchowny z Czech. Niedzielny Eucharystia była także okazją do dziękczynienia za wspólną służbę i zaangażowanie w Arenę Młodych. Młodzi zebrali się by podziękować Bogu i sobie nawzajem za czas przygotowań i spotkanie na żużlu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję