Reklama

Święta mam tylko dla siebie

Niedziela wrocławska 51/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Bugała: - Każdy dom ma swoje tradycje związane ze świętowaniem Bożego Narodzenia. Jak świętowano w domu Pana Prezydenta?

Rafał Dutkiewicz: - Mieszkaliśmy w małej miejscowości Mikstat, w południowej Wielkopolsce, w rynku i wszyscy trzej - ja i moich dwóch barci - urodziliśmy się w pokoju sąsiadującym z tym, w którym zawsze odbywała się wigilia. To był stary dom, wysokie pokoje, choinka, którą kupował i instalował tato, miała ok. 4 metrów wysokości.

AB: - Prawie jak w kościele...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tak, a tato ją jeszcze „poprawiał”, więc była zawsze bardzo symetryczna i równa. Kupował zawsze dwie i łączył je w jedną.

AB: - W jaki sposób?

- Robił dziury w pniu i wkładał w nie gałęzie. A do stołu siadaliśmy zawsze z pierwszą gwiazdką, więc wypatrywaliśmy jej przez okno. Było dużo prezentów i często na święta przyjeżdżała do nas babcia.
Gdy byliśmy więksi, to dużo jedliśmy. Trzech chłopaków potrafi dużo zjeść. Dlatego spośród licznych, pysznych potraw przygotowywanych przez mamę, najbardziej pamiętam makowce: zawijane, oblewane lukrem.

Reklama

AB: - Kto ucierał mak?

- Jarek, Sławek i ja, robiliśmy to wspólnie. Mak ucierało się w glinianej misie, a potrzeba było dużo, bo mama robiła do dwudziestu takich makowców. Ucieranie nie było moim ulubionym zajęciem, ale trzeba było to robić. Pamiętam jeszcze okna w tym mieszkaniu - od strony rynku były podwójne, ale z drugiej strony albo pojedyncze albo trochę nieszczelne, więc mróz malował na szybach kwiaty. Przez te obrazy wypatrywaliśmy pierwszej gwiazdki.
Południowa Wielkopolska jest inna klimatycznie niż reszta Wielkopolski i Wrocław. To są Wzgórza Trzebnicko-Ostrzeszowskie i jest tam nieco ostrzejszy klimat, dlatego prawie każdej zimy był śnieg. Stąd święta we wspomnieniach z dzieciństwa, to dla mnie także biel i sanki. W moim domu rodzinnym nie piło się alkoholu. Natomiast do wigilii podawano w kryształowych kieliszkach wino. I nie był to napój towarzyszący, ale raczej chrześcijański symbol. Kiedy byłem już młodzieńcem również dostawałem troszkę wina i pamiętam, że bardzo mi nie smakowało.

Krzysztof Kunert: Czy na stole spotykały się smaki różnych kuchni?

- Mój ojciec pochodził z Wielkopolski, a mama z Małopolski, ale kuchnia była raczej zdominowana przez mamę. Zawsze była zupa grzybowa, barszcz, „chudy” bigos, czyli kapusta, i co ciekawe, podawana z łazankami. Był karp robiony na półsłodko. My staliśmy w kolejkach po karpia, ale to ojciec zawsze kupował i było tych ryb w nadmiarze. Był taki zwyczaj, odkąd pamiętam, że kilka ryb i ciast zanosiliśmy do mieszkających niemal po sąsiedzku sióstr zakonnych. Tato był okulistą, ale ponieważ to mała miejscowość, był też lekarzem domowym. Dlatego w czasie przedświątecznym ludzie przynosili różne dary. To były chleby wiejskie, wypiekane jeszcze w domowych piecach. Myśliwi przynosili zające i potem one kruszały wisząc za domem. To wszystko, o czym opowiadam, staram się przenosić na grunt mojego domu.

AB: - Czy to się udaje? Od 2002 r., gdy został Pan prezydentem Wrocławia wiele domowych zwyczajów zostało chyba podporządkowanych pracy?

- Czas przedświąteczny jest najtrudniejszy, ale same święta staramy się mieć już tylko dla siebie. Moja żona Ania gotuje chyba jeszcze lepiej niż moja mama. Zresztą jestem już teraz osadzony w smakach jej kuchni. Ze względu na to, że teść pochodzi ze Lwowa, pojawiają się na wigilijnym stole smaki Wschodu. Jest kutia, są uszka, pierogi. Ania przygotowuje kilka potraw takich jak mama i myślę, że to piękny ukłon w stronę mojej rodziny. Teść robi rybę w galarecie. I to jest mistrzostwo świata. Doceniam to tym bardziej, że ja w ogóle nie umiem gotować.

AB: - Panie Prezydencie, a jak się udaje Panu duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia?

- To jest największe wyzwanie i trud tego przygotowania w domu w dużej mierze spoczywa na mojej żonie. To ona pilnuje, aby dzieci poszły do spowiedzi. Ja staram się, aby w te dni poprzedzające święta wracać do domu wcześniej. Jednak jest to trudne, ponieważ Polska jest ogarnięta manią różnego rodzaju wigilii. Wiem, że wypływa to z dobrych intencji, jednak uważam, że wigilia i święta mają charakter bardzo intymny, rodzinny. I choć także wspólnotowy, to wolałbym jednak, aby chodziło o wspólnotę parafialną, a więc w wymiarze religijnym, a nie każdą. W zeszłym roku uczestniczyłem w kilkunastu takich spotkaniach. Gdy zaczynałem pracę było ich w kalendarzu kilkadziesiąt. W sensie intencji jest to piękne. W sensie obyczaju myślę, że zamazuje nam istotę tego, co najważniejsze.

AB: - Powiedział Pan niedawno, a propos dyskusji o tym, czy święto Trzech Króli powinno być dniem wolnym od pracy, że wolałby Pan, aby był to Wielki Piątek?...

- Uważam, że Wielki Piątek absolutnie powinien być dniem wolnym od pracy. W tym dniu świat chrześcijański powinien zastygać. Dla mnie jest gorszące to, że w tym dniu świat komercyjny żyje swoim życiem, że się kręci, że pędzi, a Chrystus umiera.

AB: - Wigilia w domu Państwa Dutkiewiczów?

- Czas przedświąteczny nie jest, niestety, dla mojego domu czasem wyciszenia, ale udaje nam się wyciszyć podczas Wigilii i w same Święta, wtedy wszystko na chwilę zwalnia. W czasie wigilii modlimy się, dzielenie się opłatkiem poprzedzamy czytaniem fragmentu Pisma Świętego. Przed wigilią ja i Ania pościmy.

AB: - Jak się modli prezydent Wrocławia...?

- Chciałbym się modlić skutecznie... Można próbować tak robić, aby modlitwą było życie. I to jest odpowiedź i prawdziwa, i wymijająca. Największe kłopoty dla mnie, z modlitwą, to brak koncentracji. Moje życie zawodowe, jego tempo, sprawiają, że mam szczególną trudność, aby wysiąść z tego pędzącego pociągu. Myśli są rozbiegane. Dopiero wtedy, kiedy staram się mieć chwilę ciszy, refleksji, widzę, z jaką trudnością to przychodzi, ile walki wymaga. Mnóstwo spraw ważnych i ważniejszych wciąż mnie absorbuje. Uważam, że modlitwa i czas na nią są najważniejsze, jednak to, do czego ja przywiązuję ogromną uwagę, to rachunek sumienia.

AB: - W jaki sposób prezydent Wrocławia wybiera prezenty gwiazdkowe dla swojej rodziny? Ma na to czas?

- Niestety, nie mam. Na szczęście teraz oferta handlowa jest tak duża, że niekoniecznie trzeba wszystko wcześniej zaplanować. Choć ja z przyzwyczajenia siadam wraz z żoną nad kartką i wymyślamy. Staramy się nie kupować zbyt drogich prezentów, ale też dbamy o to, aby on naprawdę sprawiał przyjemność.

KK: - Czy udaje się Państwu być na Pasterce, intymnie, rodzinnie?

- Zawsze rodzinnie, choć nie zawsze na Pasterce. Często wybieram wraz z rodziną Mszę św. dopołudniową w pierwszy dzień świąt, a nie o północy.

KK: - Czego można życzyć prezydentowi Wrocławia?

- Najpierw to ja chcę życzyć wrocławianom, aby nie lękali się przyszłości, aby zachowali ten optymizm, z którego słyną. Życzę też, aby w spokojnej modlitwie powierzyli swoje sprawy. I by znaleźli czas na pomoc najbiedniejszym. A mnie trzeba życzyć uśmiechu.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

zesłanie

Duch Święty

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Zanim rozpoczęła się Msza święta poświęcony został sztandar jednej z kopalń bazaltu. Wprowadzając w Liturgię, ks. Krzysztof Hajdun, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy zaznaczył, że pielgrzymka rozpoczęła się już dzień wcześniej, kiedy to wyruszyła piesza pielgrzymka do Henrykowa. Rozpoczęła się o godz. 7:00 Mszą świętą w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, a następnie uczestnicy udali się do Borowa i stamtąd pieszo przeszli ponad 30 km do Henrykowa. - Dziś obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dlatego też podczas tej Mszy świętej prosimy, aby Duch Święty uświęcał nasze serca, umysły, pracę, rodziny i naszą Ojczyznę - zaznaczył ks. Hajdun, zachęcając do wspólnej modlitwy za ludzi pracy oraz witając wszystkich przybyłych gości oraz poczty sztandarowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję