Reklama

Historia

Warszawa uczci dziś pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

[ TEMATY ]

historia

Stanislaw Kosiedowski/ pl.wikipedia.org

Pomnik ofiar OUN-UPA we Wrocławiu

Pomnik ofiar OUN-UPA we Wrocławiu

W południe w wielu miejscach kraju zabrzmią dzwony nawołujące do modlitwy i refleksji w intencji ofiar zbrodni dokonanej przez UPA na Wołyniu. 14 lipca uroczystości przeniosą się do Łucka na Ukrainie. Obok uroczystości państwowych pamięć o zbrodni wołyńskiej zostanie uczczona społecznymi obchodami.

Dziś rano rozpoczęły się uroczystości na Skwerze Ofiar Wołynia, na warszawskim Marymoncie Pomnik Ofiar Zbrodni Wołyńskiej odsłoni prezydent Bronisław Komorowski. Mszę św. odprawi bp. Józef Guzdek, biskup polowy WP. Ordynariusz wojskowy poświęci monument.

Reklama

Po Mszy św. nastąpi odsłonięcie Pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej oraz odczytany zostanie Apel Pamięci.

Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca zaprasza w południe na Mszę św. do kościoła św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży. Eucharystii przewodniczył będzie bp Tadeusz Pikus, biskup pomocniczy warszawski. Mszę św. koncelebrować będą bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup drohiczyński; abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup, metropolita lwowski, przewodniczący Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy; ks. prałat dr Tadeusz Balewski, proboszcz parafii pw. św. Aleksandra w Warszawie; ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, proboszcz ormiańskokatolickiej parafii południowej.

Po Mszy św. rozpocznie się Marsz Pamięci, trasą: plac Trzech Krzyży, ul. Nowy Świat, ul. Krakowskie Przedmieście jego uczestnicy w milczeniu, z transparentami z nazwami miejscowości w których dokonano rzezi i przejdą pod Dom Polonii, gdzie o godz. 15 odbędą się uroczystości przed tablicą upamiętniającą ludobójstwo dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich.

Reklama

O godzinie 16.00 rozpocznie się Koncert Pamięci. Zostaną wykonane przedwojenne polskie pieśni z Wołynia i Podola oraz nowe utwory specjalnie skomponowane na koncert. Wystąpią: Lech Makowiecki, Teatr Muzyczny Od Czapy, Piotr Bajus, Marcin Styczeń, raper Tadek. Pl. Zamkowy.

O godz. 21 w ramach kina ulicznego Fundacji Kocham OB CIACH przed kościołem św. Anny odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych o ludobójstwie na Polakach Wołyń 1943, Małopolska Wschodnia 1944 („Skrawek piekła na Podolu” reż. Jolanta Kessler-Chojecka, „Wyrok śmierci” reż. Ewa Szakalicka, „Było sobie miasteczko” reż. Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski, „Ballada o Wołyniu” sfilmowane przedstawienie Teatru Nie Teraz.

2013-07-11 09:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okrutny mord dokonany na polskiej wsi Koniuchy

Niedziela Ogólnopolska 7/2008, str. 34

[ TEMATY ]

historia

zbrodnia

fot. FORUM

Brygada Wileńska (Litewskiej) sowieckiej partyzankti odpowiedzialna za zbrodnie w Koniuchach

Brygada Wileńska (Litewskiej) sowieckiej partyzankti odpowiedzialna za zbrodnie w Koniuchach

Obchodzimy właśnie 60. rocznicę tzw. pogromu Żydów w Kielcach. Zamordowano wówczas 39 Żydów i 3 Polaków. Dobrze, że przypominamy tę tragedię. O wszystkich tragediach trzeba głośno wołać, by już nigdy się nie powtórzyły.
Trzeba zrobić wszystko, by raz na zawsze zasypać przepaść między mniejszościami, doprowadzić do wzajemnego przebaczenia i prawdziwego pojednania. By to osiągnąć, musimy odkryć wszystkie zbrodnie, także te dokonane na Polakach. W każdym wypadku trzeba mówić całą prawdę, by „tak” oznaczało „tak”, a „nie” oznaczało „nie”. Nie ma znaczenia, kogo ta prawda dotyczy.
Pokazujemy dziś zło dokonane na obywatelach pochodzenia żydowskiego, ale pomijamy zbrodnie dokonane przez Żydów na rodowitych Polakach. Przywołajmy w tym miejscu wspomnienie o okrutnej zbrodni we wsi Koniuchy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję