Reklama

Kościół

USA: biskupi przeciwko legislacji wymierzonej w centra pomocy kobietom w ciąży

Katoliccy biskupi stanu Nowy Jork wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec projektu ustawy wymierzonej przeciwko centrom pomocy kobietom w ciąży związanych z obroną życia. Duchowni wskazali na stronniczość proponowanego prawa i wezwali stanowych senatorów do głosowania przeciwko propozycji mającej dowieść, że ośrodki pro-life ograniczają prawa kobiet, gdyż nie proponują im aborcji.

[ TEMATY ]

aborcja

fotolia.com

Konferencja Biskupów Stanu Nowy Jork w specjalnym oświadczeniu sprzeciwiła się planom wdrożenia prawa, które upoważniłoby stanowego komisarza ds. zdrowia do opracowania badania i wydania raportu na temat wpływu centrów pomocy kobietom w ciąży. Według duchownych, brzmienie proponowanych zapisów z góry ustala wynik „badania” i prowadzić ma do wniosku, że oferowane w ośrodkach usługi są zbyt „ograniczone”, gdyż blokują kobietom w ciąży dostęp do aborcji.

Inicjatorami projektu ustawy są członkowie Partii Demokratycznej: deputowana zgromadzenia stanowego stanu Nowy Jork Deborah Glick i senator stanowy Brad Hoylman. Ma on na celu określenie „niezaspokojonych potrzeb w zakresie zdrowia i zasobów”, jakie stoją przed kobietami w ciąży w Nowym Jorku oraz wpływu „ograniczonych pod względem oferty” ośrodków pomocy dla brzemiennych.

Reklama

Projekt zyskał już akceptację zgromadzenia stanowego i trafił do senatu. Jeśli stanie się prawem, umożliwi komisarzowi ds. zdrowia dokładne ustalenie, w jaki sposób broniące życia ośrodki pomocy zapewniają dostęp do „do szerokiej gamy usług opieki reprodukcyjnej i seksualnej opieki zdrowotnej”.

Biskupi zwrócili uwagę, że już sam język projektu prawa opiera się na pełnym uprzedzenia etykietowaniu ośrodków pro-life. Według hierarchów, chodzi o to, by zastraszyć pracujących tam ludzi, zmusić do milczenia i zamknąć ostatecznie centra niosące pomoc w sytuacji kryzysowej.

„Przepisy te zmuszą takie ośrodki, które opierają się przede wszystkim na wolontariuszach, aby przekazały władzom stanowym obszerne dane dotyczące m.in. źródeł finansowania, usług, personelu, wytycznych operacyjnych, demografii klientów i innych rzeczy, nawet jeśli nie otrzymują one dotacji stanowych” – przestrzegli biskupi, przypominając, że większość tych ośrodków nie otrzymuje wsparcia finansowego od stanowego rządu.

Reklama

Ustawodawstwo pozwoli na stworzenie 9-osobowej grupy zadaniowej odpowiedzialnej za opracowania raportu nt. centrów pomocy kobietom w ciąży. Trzech członków nominować ma gubernator, trzech przewodniczący zgromadzenia, a kolejnych trzech tymczasowy przewodniczący senatu. W grupie zadaniowej znaleźliby się aborcjonista i specjalista w dziedzinie praw reprodukcyjnych i zdrowia.

Biskupi zachęcili senatorów stanowych Nowego Jorku, w większości członków Partii Demokratycznej, do głosowania przeciwko ustawie. Przypomnieli, że stan Nowy Jork ma jeden z najwyższych wskaźników aborcji w USA. Podkreślili, że kobiety w ciąży powinny mieć wsparcie i możliwości, jeśli chcą mieć dziecko.

„Stan, który szczyci się tym, że jest ‘pro-choice’ (za wyborem), nie powinien podejmować działań legislacyjnych, aby utrudniać wybór porodu” – zaakcentowali duchowni.

Od wielu lat wskaźnik aborcji w Nowym Jorku i całym stanie jest dwukrotnie wyższy niż średnia krajowa w USA. Około 40 proc. ciąż w tym regionie kończy się zabiciem dziecka, a w niektórych dzielnicach aglomeracji nowojorskiej przekracza nawet 60 proc.

2020-07-23 12:34

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabić czy nie zabić?

Niedziela Ogólnopolska 12/2019, str. 3

[ TEMATY ]

aborcja

AnyaLogic / Foter.com / CC BY

Powiedzą niektórzy: przecież to oczywiste, że nie wolno zabijać ludzi. Ale zauważmy, że jednak były i ciągle grożą nam czarne marsze, na których szokują twarze młodych kobiet i mężczyzn z groźnymi błyskami w oczach, żądających prawa do aborcji, wykrzykujących gniewnie hasła o wolności kobiet. Jeżeli ktoś twierdzi, że w zjawisku aborcji nie chodzi o człowieka, to pytam: Wobec tego o co chodzi? Przecież ten „byt” opuszczający łono matki zawsze jest istotą ludzką. Nie będzie to ani pies czy kot, ani żaba – zawsze będzie to człowiek.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rusza Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego

2021-09-16 13:03

[ TEMATY ]

Instytut Myśli Schumana

Serdecznie zapraszamy do podjęcia edukacji w Powszechnym Uniwersytecie Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS) pod patronatem Świętego Jana Pawła II oraz Sługi Bożego Roberta Schumana oraz promowanie tej inicjatywy, a także wspieranie merytoryczne i finansowe.

PUNCS działa w ramach struktur Instytutu Myśli Schumana w pozaszkolnej formie edukacji nie opartej o ustawę o szkolnictwie wyższym. Zajęcia prowadzone drogą elektroniczną w internecie już się odbywają, zaś obecnie uruchamiamy kolejną edycję, trwającą przez dwa semestry począwszy od 2 października 2021 aż do 25 czerwca 2022, co drugą sobotę w godzinach od 9:30 do 12:45. Harmonogram zajęć jest umieszczony na www.puncs.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję