Reklama

Kościół

USA: biskupi przeciwko legislacji wymierzonej w centra pomocy kobietom w ciąży

Katoliccy biskupi stanu Nowy Jork wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec projektu ustawy wymierzonej przeciwko centrom pomocy kobietom w ciąży związanych z obroną życia. Duchowni wskazali na stronniczość proponowanego prawa i wezwali stanowych senatorów do głosowania przeciwko propozycji mającej dowieść, że ośrodki pro-life ograniczają prawa kobiet, gdyż nie proponują im aborcji.

[ TEMATY ]

aborcja

fotolia.com

Konferencja Biskupów Stanu Nowy Jork w specjalnym oświadczeniu sprzeciwiła się planom wdrożenia prawa, które upoważniłoby stanowego komisarza ds. zdrowia do opracowania badania i wydania raportu na temat wpływu centrów pomocy kobietom w ciąży. Według duchownych, brzmienie proponowanych zapisów z góry ustala wynik „badania” i prowadzić ma do wniosku, że oferowane w ośrodkach usługi są zbyt „ograniczone”, gdyż blokują kobietom w ciąży dostęp do aborcji.

Inicjatorami projektu ustawy są członkowie Partii Demokratycznej: deputowana zgromadzenia stanowego stanu Nowy Jork Deborah Glick i senator stanowy Brad Hoylman. Ma on na celu określenie „niezaspokojonych potrzeb w zakresie zdrowia i zasobów”, jakie stoją przed kobietami w ciąży w Nowym Jorku oraz wpływu „ograniczonych pod względem oferty” ośrodków pomocy dla brzemiennych.

Reklama

Projekt zyskał już akceptację zgromadzenia stanowego i trafił do senatu. Jeśli stanie się prawem, umożliwi komisarzowi ds. zdrowia dokładne ustalenie, w jaki sposób broniące życia ośrodki pomocy zapewniają dostęp do „do szerokiej gamy usług opieki reprodukcyjnej i seksualnej opieki zdrowotnej”.

Biskupi zwrócili uwagę, że już sam język projektu prawa opiera się na pełnym uprzedzenia etykietowaniu ośrodków pro-life. Według hierarchów, chodzi o to, by zastraszyć pracujących tam ludzi, zmusić do milczenia i zamknąć ostatecznie centra niosące pomoc w sytuacji kryzysowej.

„Przepisy te zmuszą takie ośrodki, które opierają się przede wszystkim na wolontariuszach, aby przekazały władzom stanowym obszerne dane dotyczące m.in. źródeł finansowania, usług, personelu, wytycznych operacyjnych, demografii klientów i innych rzeczy, nawet jeśli nie otrzymują one dotacji stanowych” – przestrzegli biskupi, przypominając, że większość tych ośrodków nie otrzymuje wsparcia finansowego od stanowego rządu.

Reklama

Ustawodawstwo pozwoli na stworzenie 9-osobowej grupy zadaniowej odpowiedzialnej za opracowania raportu nt. centrów pomocy kobietom w ciąży. Trzech członków nominować ma gubernator, trzech przewodniczący zgromadzenia, a kolejnych trzech tymczasowy przewodniczący senatu. W grupie zadaniowej znaleźliby się aborcjonista i specjalista w dziedzinie praw reprodukcyjnych i zdrowia.

Biskupi zachęcili senatorów stanowych Nowego Jorku, w większości członków Partii Demokratycznej, do głosowania przeciwko ustawie. Przypomnieli, że stan Nowy Jork ma jeden z najwyższych wskaźników aborcji w USA. Podkreślili, że kobiety w ciąży powinny mieć wsparcie i możliwości, jeśli chcą mieć dziecko.

„Stan, który szczyci się tym, że jest ‘pro-choice’ (za wyborem), nie powinien podejmować działań legislacyjnych, aby utrudniać wybór porodu” – zaakcentowali duchowni.

Od wielu lat wskaźnik aborcji w Nowym Jorku i całym stanie jest dwukrotnie wyższy niż średnia krajowa w USA. Około 40 proc. ciąż w tym regionie kończy się zabiciem dziecka, a w niektórych dzielnicach aglomeracji nowojorskiej przekracza nawet 60 proc.

2020-07-23 12:34

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jarosław Kaczyński: jako katolik ws. aborcji podlegam nauce, którą głoszą biskupi

[ TEMATY ]

polityka

aborcja

Andrzej Biskupski

W tych sprawach jako katolik podlegam nauce, którą głoszą biskupi i co do tego nie ma wątpliwości. Jestem przekonany, że ogromna większość klubu, a może w ogóle wszyscy, poprą tę propozycję - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do obywatelskiego projektu zakazu aborcji, który wpłynął niedawno do Sejmu. Obywatelską inicjatywę poparła dziś także premier Beata Szydło, zaznaczając, że jest to jej zdanie, gdyż posłowie PiS podczas głosowania będą się kierować własnym sumieniem.

Po dzisiejszym spotkaniu liderów ugrupowań parlamentarnych i pozaparlamentarnych w Sejmie, Jarosław Kaczyński został zapytany m.in. o komentarz do obywatelskiego projektu zakazu aborcji, który wpłynął niedawno do Sejmu.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję