Reklama

Aspekty

Odpust u św. Jakuba w Jakubowie

W południowej części diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w powiecie polkowickim niedaleko Głogowa, leży Jakubów - niewielka miejscowość, gdzie znajduje się Sanktuarium Pielgrzymkowe św. Jakuba Starszego Apostoła. Dziś obchodzony jest tam odpust ku czci św. Jakuba.

[ TEMATY ]

Jakubów

Sanktuarium św. Jakuba

Archiwum Aspektów

Jakubów od wieków kojarzony jest z kultem św. Jakuba Starszego Apostoła oraz z cudownym „Źródłem św. Jakuba” wypływającym z podnóża kościelnego wzgórza. 20 czerwca 2007 roku bp Adam Dyczkowski podniósł kościół parafialny pw. św. Jakuba do godności Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła. Przez Jakubów wiedzie Szlak św. Jakuba o który troszczy się Bractwo św. Jakuba Apostoła.

Historia

Reklama

Ośrodek kościelny w Jakubowie zalicza się do najstarszych tak na ziemi głogowskiej, jak i w północnej części Dolnego Śląska. Miejscowa tradycja utrzymuje, że jego geneza sięga aż X wieku. Niewątpliwie jego rodowód jest średniowieczny i sięga pierwszych wieków kształtowania się państwowości polskiej. Zapewne już od dwunastego stulecia jego los związany jest z głogowska kolegiatą, a z czternastego wieku pochodzi pierwsze świadectwo pisane o tym kościele. Po II wojnie światowej parafią opiekowali się m.in. O.O. Redemptoryści, a parafia była też siedzibą dziekana. W 1999 r. proboszczem w Jakubowie został ks. Stanisław Czerwiński. Przełom w dziejach tej niewielkiej wsi oraz miejscowej parafii nastąpił w 2004 roku wraz z powstaniem Bractwa św. Jakuba i ożywieniem kultu Pierwszego Męczennika z Grona Apostołów. W 2010 r. sanktuarium w Jakubowie po raz pierwszy uroczyście obchodziło compostelański Rok Św. Jakuba. Wśród pielgrzymów Roku Świętego w Jakubowie byli m.in.: bp Stefan Regmunt, a także arcybiskup Santiago de Compostela – Julian Barrio Barrio.

Parafia

W roku 1991 parafia pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie obchodziła oficjalnie swoje tysiąclecie. Dziś ośrodek kościelny w Jakubowie to następujący, dość unikatowy kompleks: gotycki kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła, kaplica cmentarna z 1752 r., wieża bramna – dzwonnica, murowane ogrodzenie wraz epitafiami oraz plebania. Całość dopełnia znajdujące się poniżej kościelnego wzgórza łaskami słynące od średniowiecza „Źródło św. Jakuba”. Kościół tworzą trzy bryły o zróżnicowanych wysokościach z dobudowanymi przedsionkami i zakrystią. W XVI wieku kościół został przebudowany i wówczas ufundowany został ołtarz szafkowy z figurami 12 Apostołów. W środku ołtarza znajdowały się figury: Najświętszej Marii Panny (w środku) i świętych Jakuba i Barbary. Obecny ołtarz główny jest barokowy, a w jego centrum znajduje się piękny obraz przedstawiający Patrona tego kościoła jako pielgrzyma.

Reklama

Szlak św. Jakuba

Jakubów jawi się przede wszystkim jako miejscowość będąca celem wypraw pątniczych. Pielgrzymki do „Źródła św. Jakuba” znane są od wieków średnich: w XII i XIII w. do Jakubowa przybywali pątnicy z Czech, Francji, Moraw i Śląska. Ta tradycja utrzymywała się przez wieki.

18 października 2004 roku zadecydowano o utworzeniu pierwszego w Polsce stałego szlaku św. Jakuba, łączącego Dolny Śląsk z europejską siecią szlaków do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Szlak ten pod nazwą Dolnośląska Droga św. Jakuba został oficjalnie otwarty 24 lipca 2005 a prowadzi z Głogowa do Zgorzelca. Szlak liczy ok. 130 km i wiedzie przez: Głogów – Jakubów – Grodowiec – Polkowice - Chocianów – Bolesławiec – Lubań – Zgorzelec. Cztery lata temu wyznaczono również „Szlak Pątniczy do Jakubowa” na trasie Zgorzelec - Jakubów. Obie trasy mają ten sam przebieg i oznakowane są charakterystycznymi symbolami w postaci muszli występującej na tabliczkach czy naklejkach.

W kwietniu 2005 r. reaktywowano też pielgrzymkę z Głogowa do „Źródła św. Jakuba” w Jakubowie, nazwaną „papieską”. Ta coroczna, piesza wyprawa z głogowskiej kolegiaty, do sanktuarium w Jakubowie gromadzi licznych wiernych, którzy wędrując nawiązują tym samy do wielowiekowej tradycji pielgrzymowania głogowian do tego miejsca.

Bractwo

W czerwcu 2004 r. powstało stowarzyszenie – „Bractwo św. Jakuba Apostoła”, które skupiło w swoich szeregach katolików z okolicznych miast i miejscowości pragnących przede wszystkim przywrócić ośrodkowi kościelnemu w Jakubowie dawną świetność oraz ożywić ruch pielgrzymkowy tworząc pierwszy, polski odcinek szlaku pątniczego, który włączony by został do europejskiej sieci dróg pielgrzymkowych św. Jakuba. W ten sposób bractwo pragnęło nawiązać do wspaniałej i bogatej tradycji pielgrzymowania do grobu Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii, jednego z trzech najważniejszych chrześcijańskich ośrodków pątniczych, obok Jerozolimy i Rzymu. Pierwszym prezesem stowarzyszenia został Henryk Karaś, który nieprzerwanie pełni tę funkcję do dziś. Przez kolejne lata staraniem bractwa nie tylko utworzony został wyżej wspomniany szlak, ale również powstało wiele cennych inicjatyw propagujących tradycję „compostelańską”, m.in. organizowano pielgrzymki, konferencje naukowe, przedsięwzięcia kulturalne, ukazały się wydawnictwa i dewocjonalia. Stowarzyszenie to niezmiennie wspiera sanktuarium w Jakubowie.

2020-07-25 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na odpust do Jakubowa

[ TEMATY ]

odpust

Jakubów

Kamil Krasowski

Ks. Stanisław Czerwiński zaprasza na uroczystości odpustowe do Jakubowa

Ks. Stanisław Czerwiński zaprasza na uroczystości odpustowe do Jakubowa

Ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie zaprasza na uroczystości odpustowe do Jakubowa.

Zaproszenie na odpust do Jakubowa: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję