Reklama

Wiadomości

Centralne obchody Święta Policji w Warszawie

Modlitwą i złożeniem kwiatów pod tablicą w Komendzie Głównej Policji, upamiętniającą poległych policjantów, rozpoczęły się 20 lipca br. obchody święta tej największej formacji dbającej o bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Modlitwie przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek, naczelny duszpasterz policji. Hołd oddano dziś także policjantom II Rzeczpospolitej, których upamiętnia obelisk znajdujący się przed gmachem Komendy Głównej Policji. W południe na pl. Zamkowym odbędzie się główna uroczystość 94. rocznicy powołania policji. Jutro w bazylice św. Krzyża w Warszawie ordynariusz wojskowy będzie przewodniczył Eucharystii w intencji policjantów.

[ TEMATY ]

Warszawa

święto

policja

UM Świebodzice

Przed tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych i poległych na służbie policjantów stanął posterunek honorowy funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej Policji i zapalony został znicz. Na tablicy znajdują się nazwiska poległych i zmarłych funkcjonariuszy policji. Podczas uroczystości obecny był także ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji.

- Nie ma większego heroizmu nad to, gdy człowiek gotów jest poświęcić swe życie, by inni mogli żyć spokojnie i bezpiecznie - te piękne i głęboko mądre słowa zostały wypowiedziane podczas uroczystości pogrzebowych podkomisarza Marciniaka, bohatera z Magdalenki, którego tabliczka epitafijna jest na Tablicy Pamięci - przypomniał nadinsp. Marek Działoszyński. Zauważył, że takie słowa często padają podczas homilii - budują one etos policyjnej służby i wzmacniają w nas przekonanie, że powinniśmy traktować służbę w Policji jako misję. - Cześć pamięci naszych kolegów, którzy wypełnili rotę policyjnego ślubowania do końca, oddając swe życie na służbie. Na pewno nie zginęli na darmo, pozostaną w naszej pamięci i na kartach historii polskiej Policji. Pozostaną na zawsze w naszych sercach - powiedział. Modlitwę w intencji poległych policjantów poprowadził biskup Józef Guzdek.

Reklama

Kwiaty pod Tablicą Pamięci Poległym Policjantom złożyli: nadinsp. Marek Działoszyński, bp Józef Guzdek oraz Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach - Irena Zając. Podczas uroczystości delegacja MSWiA, Policji z biskupem polowym złożyli wieńce pod obeliskiem "Poległym Policjantom Rzeczpospolita Polska" przed gmachem KGP. Kwiaty złożyły także delegacje stowarzyszeń i związków zawodowych policji m. in. członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.

Biskup polowy spotkał się też dzisiaj z laureatami ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł” organizowanemu przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", odbywającego się pod patronatem Komendanta Głównego Policji oraz Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpieczniej".

Kapituła konkursu składająca się z pracowników "Niebieskiej Linii", przedstawiciela Biura Prewencji KGP oraz zwycięzców trzech poprzednich edycji konkursu wyłoniła pięciu laureatów. Podstawowym kryterium oceny zgłoszeń była merytoryczna ocena działań policjantów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie wynikająca z analizy uzasadnień do 117 zgłoszeń nadesłanych z całej Polski. Laureatami konkursu "Policjant, który mi pomógł" zostało 5 funkcjonariuszy: st. sierż. Damian Ciećwierz, dzielnicowy, KPP Szczecinek (woj. zachodniopomorskie), st. sierż. Anna Dulęba, dzielnicowa, KP w Suchedniowie (woj. świętokrzystkie), sierż. sztab. Marcin Horbik, dzielnicowy KP Żmigród, (KPP Trzebnica, woj. dolnośląskie), asp. Dariusz Szczepaniak, dzielnicowy, KP III Łódź (KMP Łódź, woj. łódzkie), st. sierż. Krystian Szylko, dyżurny, KP w Lubsku (KPP Żary, woj. lubuskie).

Reklama

Celem dorocznego konkursu jest podkreślenie roli policjantów w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wspieranie policjantów podejmujących wzorowe działania i osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym, zwiększenie motywacji policjantów do podejmowania skutecznych działań w tym obszarze oraz promowanie postaw i umiejętności dobrze służących ochronie ofiar przemocy w rodzinie. Kolejny etap obchodów Święta Policji to uroczystość w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, gdzie wręczone zostaną nominacje i odznaczenia służbowe i państwowe.

O godz. 13.45, na Placu Zamkowym nastąpi oficjalne otwarcie Święta Policji, a następnie odbędzie się ślubowanie policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie oraz promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zaś laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” zostaną wręczone wyróżnienia. Uroczystość zakończy przemarsz pododdziałów policyjnych, a także promowanych funkcjonariuszy.

Uroczystościom na Placu Zamkowym będzie towarzyszyć, wystawa sprzętu i wyposażenia policyjnego. Niedzielne uroczystości rozpocznie o godz. 9.00 Msza św. w Bazylice Św. Krzyża w intencji Policji, która będzie transmitowana przez Program I Polskiego Radia.

O godz. 12.30 na błoniach Stadionu Agrykola (ul. Myśliwiecka 9) odbędzie się piknik rodzinny, który potrwa do godz. 20.00. Podczas pikniku będzie można posłuchać koncertów zespołów muzycznych. Wystąpią m.in. Weekend, Classic, Oddział Zamknięty, Róże Europy, a także Dziani. Piknik na Agrykoli to także pokazy pododdziałów Policji czy wystawy sprzętu policyjnego. Zaprezentowany zostanie m.in. sprzęt specjalistyczny Centralnego Biura Śledczego i Biura Operacji Antyterrorystycznych, Mobilne Stanowisko Dowodzenia, a także sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie przez policyjnych pirotechników oraz policjantów Komisariatu Rzecznego Policji. Niewątpliwie atrakcją będą też pokazy psów i koni służbowych Policji, symulator dachowania i zderzeniowy, a także kino profilaktyczne 5D. O godz. 13.00 funkcjonariusze zaprezentują swoje umiejętności sportowe podczas meczu piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami polskiej i niemieckiej Policji.

2013-07-20 12:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom dla młodych

Niedziela warszawska 4/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

oratorium

Oratorium im. św. Jana Bosko

Praga

Archiwum OJB

Podopieczni i wolontariusze oratorium biorą udział m.in. w zawodach sportowych

Podopieczni i wolontariusze oratorium biorą udział m.in. w zawodach sportowych

Oratorium im. św. Jana Bosko na warszawskiej Pradze tętni życiem. Drzwi tego miejsca otwarte są o każdej porze.

Dla dzieci i młodzieży najważniejsza jest obecność drugiego człowieka, dobre słowo, spędzanie wspólnego czasu podczas gier i zabaw czy wspólne wypicie herbaty w kawiarence – mówi Alicja Markiewicz, która od ponad 2 lat jest wolontariuszką w Oratorium.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: Caritas pomoże w odbudowie po powodzi

2021-07-23 16:34

[ TEMATY ]

Caritas

powódź

Belgia

Vatican News/AFP

Belgijska Caritas śpieszy na pomoc ofiarom powodzi. „Na szczęście nie brakuje pożywienia i ubrań. Dziś największym problemem jest sytuacja ludzi, którzy stracili dach nad głową” – mówi Régine Kerzmann, odpowiedzialna za działalność kryzysową w Caritas Liège. Ostatni bilans ofiar mówi o 37 zabitych i 6 zaginionych. Jednakże, choć wody już opadły, ponad 9 tys. osób nie może powrócić do swoich domów.

Jak podkreśla Kerzmann, są to przede wszystkim przedstawiciele najniższych warstw społecznych, które w swój dom czy mieszkanie włożyły niejednokrotnie oszczędności całego życia. Teraz stracili dosłownie wszystko. To właśnie ta kategoria społeczna jest głównym celem pomocowej kampanii kościelnej organizacji. Caritas apeluje o pomoc przy oczyszczaniu i odbudowie zniszczonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję