Reklama

Wiadomości

81 lat temu w Moskwie zawiązano diabelski i barbarzyński sojusz

81 lat temu w Moskwie zawiązano diabelski i barbarzyński sojusz dwóch najbardziej antyludzkich systemów. To był pakt totalitarnej antycywilizacji przeciwko ludzkiej godności i wolności. Przeciwko życiu milionów niewinnych ludzi - napisał w niedzielę na Facebooku premier polskiego rządu, odnosząc się do paktu Ribbentrop - Mołotow.

"Ostatnie dni sierpnia 1939 roku były naznaczone niepokojem związanym z informacjami o możliwości wybuchu konfliktu zbrojnego oraz z trwającymi przygotowaniami do potencjalnej wojny. Mimo to dominowała atmosfera radosnego korzystania z uroków słonecznego lata" - napisał na portalu premier.

Premier Morawiecki przypomniał, że 23 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

Reklama

"W nocy z 23 na 24 sierpnia doszło w Moskwie do podpisania przez przedstawicieli III Rzeszy i Związku Sowieckiego paktu o nieagresji, zawierającego w tajnej klauzuli decyzję o rychłym dokonaniu rozbioru Rzeczypospolitej. Często nazywanego IV rozbiorem Polski. Niemcy i Sowieci, naziści i komuniści, totalitaryzmy brunatny i czerwony postanowiły podzielić między siebie Polskę oraz Europę Środkowo-Wschodnią i Południowo-Wschodnią" - napisał.

Dodał, że "kilka dni po podpisaniu katastrofalnego w skutkach paktu Ribbentrop - Mołotow (a w rzeczywistości Hitler – Stalin), 27 sierpnia, nadeszła +ostatnia niedziela+ niepodległej Polski", a "tamto porozumienie wyznaczyło punkt początkowy, za którym poszły następnie wojna, masowe zbrodnie, ludobójstwo, Holocaust i hekatomba ludności cywilnej".

Wskazał, że pod pozornie nieprecyzyjnym zdaniem +w wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń+ krył się podły plan wspólnej agresji i zagłady. Stalin wraz z Hitlerem postanowili, że niepodległa Polska nie ma prawa dalej istnieć, należy skazać ją na śmierć, a wyrok wykonać jak najszybciej. "Nasza Ojczyzna miała być pierwszą ofiarą tego jawnego już sojuszu. Kolejnymi ofiarami miały się stać narody i państwa całej Europy, a z czasem także reszty świata" - dodał.

Reklama

Napisał, że ówczesne pokolenie Polaków "zostało brutalnie doświadczone", a "my dziedziczymy po naszych rodzicach i dziadach ten dotkliwy, nieusuwalny ból, tę krzywdę historii".

Premier przypomniał również inne wydarzenie, które miało miejsce tamtego dnia, które urosło do rangi symbolu: polscy piłkarze pokonali 4:2 Węgrów, ówczesnych wicemistrzów świata. "Hat trickiem popisał się Ernest Wilimowski, znakomity futbolista, który wkrótce po wybuchu wojny zmienił barwy reprezentacyjne, zostając czołowym zawodnikiem kadry III Rzeszy" - napisał.

Zaznaczył, że "ten dramat to też jedna z konsekwencji podpisanego w upalną sierpniową noc szatańskiego paktu. Paktu, o którym wszyscy w Europie i na świecie powinniśmy pamiętać". (PAP)

Autorka: Monika Witkowska

mowi/ robs/

2020-08-23 17:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest wniosek premiera do TK ws. wyższości konstytucji nad prawem unijnym

Fakt, że to Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć oczywistą sprawę wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym, świadczy o zaciekłości „kasty” sędziowskiej, jej politycznych sojuszników oraz kuriozalności niedawnego rozstrzygnięcia TSUE.

Wniosek do TK zapowiedziano po tym, gdy Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł na początku marca, że „kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE”

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję