Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: słowa św. Jana Pawła II „nigdy więcej wojny” są nadal aktualne

„Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości” – te słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II trzeba powtarzać także i dziś całemu światu – podkreśla wieloletni sekretarz papieża z Polski, kard. Stanisław Dziwisz w rocznicę wybuch II wojny światowej.

Kard. Dziwisz przypomina, że św. Jan Paweł II doświadczył bezpośrednio okrucieństwa II wojny światowej, obserwował z bliska te dramatyczne wydarzenia w swojej ojczyźnie.

Podziel się cytatem

„Ojciec Święty wspominał, że starty Polski były ogromne, proporcjonalnie większe niż straty poniesione innych państw. Przede wszystkim cierpienia ludzi. Ale nawet w tym czasie hekatomby Polacy nie stracili ducha narodowego i żywej wiary w Boga, który jest Panem historii i dziejów” – powiedział metropolita krakowski senior.

Dodał, że św. Jan Paweł II przeżywał również zagładę polskich Żydów, wśród których miał licznych przyjaciół, jak również eksterminację profesorów swojego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Reklama

„W czasie niemieckiej okupacji nie pozostawał bierny. Pracował jako robotnik w kamieniołomach na krakowskim Zakrzówku. Razem z przyjacielem z Wadowic, Mieczysławem Kotlarczykiem, stworzył konspiracyjny Teatr Rapsodyczny. Przekonywał, że nie agresja, ale słowo i sztuka, są najlepszą formą podtrzymywanie polskości i otuchy dla ludzkich serc. W 1942 r. wstąpił do konspiracyjnego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie, które organizował kard. Adam Stefan Sapieha, którego papież pamiętał do końca swojego życia” – podkreślił kard. Dziwisz.

Jak wskazał sekretarz św. Jana Pawła, szczególnie w roku jego stulecia urodzin, trzeba przypominać, że przede wszystkim wydarzenia z czasów II wojny światowej, wpłynęły na fakt, że papież z Polski był wielkim orędownikiem pokoju na całym świecie.

„Wzywał światowych przywódców do poszanowania godności i praw każdego człowieka. Sprzeciwiał się jakiejkolwiek formie agresji. +Nigdy jeden przeciw drugiemu+ wzywał tymi słowami nie tylko Polaków. W dzisiejszym niespokojnym świecie to bardzo aktualne przesłanie. Wojna nigdy nie była i nie będzie sposobem na rozwiązanie problemów etnicznych, ekonomicznych, religijnych. Będzie zawsze złem uderzającym w człowieka i prowadzącym do destrukcji i zagłady. Dlatego jeszcze raz dziś powtarzam za św. Janem Pawłem II - +Nigdy więcej wojny+ - powiedział kard. Dziwisz.

2020-09-01 05:01

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz żegna się z Archidiecezją Krakowską

[ TEMATY ]

list

kard. Stanisław Dziwisz

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

"Pozwólcie, że w tym ostatnim liście pasterskim, skierowanym do Was, posłużę się trzema słowami, które przypomniał nam Ojciec Święty Franciszek w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Te piękne słowa to: dziękuję, przepraszam, proszę" - napisał kard. Stanisław Dziwisz w pożegnalnym "Słowie pasterskim" do wiernych, które będzie odczytywane w kaplicach i kościołach Archidiecezji Krakowskiej w 4. Niedzielę Adwentu, 18 grudnia 2016 r.

Słowo pasterskie Administratora Apostolskiego Archidiecezji Krakowskiej Kardynała Stanisława Dziwisza

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję