Reklama

Niedziela Częstochowska

81 lat temu Niemcy zaatakowali Polskę

Na pamiątkę tragedii, która spotkała Wieluń 1 września 1939 r. o godz. 4.40, 1 września 2020 r. mieszkańcy znowu usłyszeli dźwięk syren. Rozległ się także głos dzwonu „Pamięć i Przestroga”, daru prezydenta Andrzeja Dudy.

[ TEMATY ]

rocznica

II wojna światowa

Wieluń

Zofia Białas

Wyjąca syrena każdego roku 1 września w Wieluniu rozpoczyna uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Tym razem oficjalna część obchodów miała miejsce przy ul. Królewskiej i przy pl. Kazimierza Wielkiego, w pobliżu odrestaurowanych fundamentów wieluńskiej fary, zbombardowanej 1 września 1939 r.

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu przez orkiestrę hymnu narodowego rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia.

Reklama

Każde z przemówień to wspomnienie bolesnej historii Wielunia, Polski i świata spowodowanej emanacją nienawiści niemieckich nazistów do wszystkich innych nacji niż Niemcy. Poległych przywołano Apelem Pamięci.

Nastąpił moment złożenia wieńców i zapalenia zniczy w trzech symbolicznych miejscach miasta zniszczonych 1 września 1939 r., ukazujących prawdziwą twarz niemieckiego agresora. Te miejsca to: obelisk obok fundamentów zniszczonej fary poświęcony 1200 mieszkańcom, którzy zginęli 1 września, obelisk postawiony w miejscu zbombardowanej synagogi i dawny szpital Wszystkich Świętych.

Symbolicznym wydarzeniem stało się otwarcie Miejskiego Żłobka w Wieluniu. – Otwarcie nowego żłobka w rocznicę wybuchu II wojny światowej ma znaczenie symboliczne. Jest wyrazem zwycięstwa życia nad śmiercią, pokoju nad konfliktem oraz nadziei na lepsze jutro dla przyszłych pokoleń. Zwłaszcza gdy odbywa się w mieście tak dotkniętym przez historię. Wierzę, że wychowankowie tego żłobka w przyszłości będą mogli cieszyć się bezpieczeństwem i w pełni korzystać z owoców rozwoju naszej ojczyzny – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W uroczystych obchodach udział wzięli żyjący świadkowie wydarzeń z 1939 r., premier Mateusz Morawiecki, chargé d’affaires RFN Knut Abraham, bp Andrzej Przybylski, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Jerzy Lisiecki, poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i starosta łódzki Marek Kieler. W uroczystości uczestniczyła XV Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz młodzież z Burzenina i Sieradza – sztafeta przekazująca Znicz Pokoju.

2020-09-01 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla Boga i człowieka

Rok 2014 dla parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie jest czasem świętowania kilku rocznic: 85-lecia konsekracji świątyni, 30-lecia istnienia parafii, 10-lecia działalności Kuchni dla Ubogich im. Matki Teresy z Kalkuty oraz 10-lecia pracy duszpasterskiej proboszcza ks. Romana Skowrona. Wdzięczni parafianie za wszelkie łaski dziękowali Bogu i ludziom podczas wizytacji kanonicznej przeprowadzonej przez bp. Artura Mizińskiego.

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej została powołana do życia przy kościele znajdującym się w centrum miasta, przez wiele lat pełniącym funkcje rektoratu i samodzielnego ośrodka duszpasterskiego.

Przed 30 laty, na mocy decyzji bp. Bolesława Pylaka, przy kościele wzniesionym dla augustianów, który w ciągu burzliwych dziejów przechodził w ręce unitów i prawosławnych, utworzono nową parafię, wydzieloną z parafii pw. św. Franciszka Ksawerego. Obecnie parafia liczy ok. 3700 wiernych. Pracuje w niej proboszcz i dwóch wikarych. Wspomagają ich siostry Franciszkanki Rodziny Maryi oraz nadzwyczajni szafarze Komunii św. W parafialnych budynkach przy ul. Okrzei działają: Rada Duszpasterska, Ruch Rodzin Nazaretańskich, kółka różańcowe, chór, schola dziecięca „Frajda” i wspólnoty neokatechumenalne. Od dekady parafia prowadzi Kuchnię dla Ubogich im. Matki Teresy z Kalkuty, wydając ponad 300 posiłków dziennie. Na terenie parafii znajdują się – otoczone duszpasterską opieką – szpital, dom dziecka, szkoły oraz cmentarz. – Nie jesteśmy bogaci, ale kto może i jak potrafi, tak włącza się w działalność parafii – mówi ks. Roman Skowron, przywołując swoje ulubione zdanie: ksiądz nic nie zrobi bez pomocy i życzliwości parafian.

CZYTAJ DALEJ

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję