Reklama

Kościół

Zmarł ks. prał. Stanisław Iłczyk

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że zmarł ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie, były dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

śmierć

ks. Stanisław Iłczyk

Marian Sztajner/Niedziela

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

A światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Reklama

Niech przez Miłosierdzie Boże odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

WAŻNE: Rodzina śp. ks. prałata Stanisława bardzo prosi, żeby nie przynosić kwiatów na pogrzeb. Zamiast kwiatów będzie można złożyć ofiarę do puszki, która będzie wystawiona pod chórem, na potrzeby Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Program uroczystości pogrzebowej w kościele św. Wojciecha w Częstochowie

Podziel się cytatem
 


4 września 2020 r., piątek
12.00 – Wprowadzenie ciała do kościoła 
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
18.45 – Różaniec
19.30 – I Msza św. pogrzebowa 
21.00-24.00 – Czuwanie modlitewne
21.00-22.00 – Rodzina Różańcowa 
22.00-23.00 – Wspólnota Krwi Chrystusa i Honorowa Straż Serca Jezusowego 
23.00-24.00 – Akcja Katolicka i Rycerze Kolumba

 

5 września 2020 r., sobota
Czuwanie modlitewne od godz. 6.30
11.15 – Różaniec 
12.00 – Msza św. pogrzebowa i przewiezienie ciała na cmentarz Kule.

Reklama

W nocy z 1 na 2 września zmarł w Częstochowie ks. prał. Stanisław Iłczyk, budowniczy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wieloletni dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Ks. Stanisław Iłczyk urodził się 31 maja 1952 r. w Wilgoszy (parafia pw. św. Wacława w Irządzach w diecezji kieleckiej). W latach 1971–1978 odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

W tym czasie odbył również służbę wojskową. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1978 r. w katedrze częstochowskiej Świętej Rodziny z rąk bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusz diecezji częstochowskiej.

Po święceniach w latach 1978 – 1982 pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Zawierciu-Kromołowie. Następnie był wikariuszem w parafii Św. Stanisława Kostki w Częstochowie (1982 – 1986) i parafii Świętej Rodziny w Częstochowie (1986 -1987). W 1987 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak mianował ks. Iłczyka prefektem – prokuratorem w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Funkcję tę pełnił do 1991 r., kiedy został prefektem – prokuratorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Był drugim budowniczym, po ks. prał. Marianie Jezierskim, nowego gmachu seminarium w Częstochowie. Nowy budynek seminarium uroczyście poświęcił św. Jan Paweł II 15 sierpnia 1991 r. podczas VI Światowych Dni Młodzieży.

W 2002 r. ks. Stanisław Iłczyk został proboszczem par. Św. Wojciecha w Częstochowie. Równocześnie w latach 2003 – 2013 pełnił funkcję dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W okresie, w którym ks. Iłczyk pełnił funkcję dyrektora częstochowskiej Caritas powstała m.in. pierwsza w Częstochowie Poradnia Rozpoznawania Płodności (NaProTecnologii), otwarte zostało "Okno życia" im. bł.Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie oraz „Okno życia” w Wieluniu. Caritas częstochowska wspomagała i angażowała się w zbiórki dla dzieci, które potrzebowały pomocy na leczenie i operacje. Podczas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych Caritas przygotowała paczki. Nastąpił znaczny rozwój Szkolnych Kół Caritas i świetlic środowiskowch. Prawie 1,3 mln zł przekazała Caritas Archidiecezji Częstochowskiej na pomoc dla ofiar trąby powietrznej w 2008 r.

Ks. prał. Stanisław Iłczyk od roku 2015 był dziekan Regionu Częstochowskiego. W 2000 r. odznaczony godnością Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości. Przez abp. Stanisława Nowaka został powołany do Komitet do spraw Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego w Archidiecezji Częstochowskiej (2002-2003). W 2007 r. został dyrektorem Wydziału Charytatywnego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, w 2011 r. członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W 2013 r. otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, a w 2018 r. został duszpasterzem rzemiosła w Archidiecezji Częstochowskie. Zmarły kapłan angażował się również w promocję mediów katolickich. Otrzymał „Mater Verbi” nagrodę redaktora naczelnego „Niedzieli” (2008, 2009). Był kapłanem maryjnym, m.in. od 2006 r. organizował nabożeństwo majowe na Górze Ossona, u stóp figury Matki Bożej z Lourdes – Matki Bożej Lotników, w Częstochowie. Do ostatnich dni swojego życia każdego dnia uczestniczył w modlitwie Apelu Jasnogórskiego w sanktuarium jasnogórskim.

Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Iłczyka odbędą się:

Piątek 4.09 19:30

Sobota 5.09 12:00

w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie.

Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Złożenie ciała zmarłego na Cmentarzu Kule.

Ks. Mariusz Frukacz

2020-09-02 09:14

Ocena: +11 -7

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Olimpiada w Częstochowie

„Uwierz w siebie” – takie motto przyświecało uczestnikom XII Letniej Olimpiady Sportowej zorganizowanej w dniu 1 sierpnia 2019 r. przez Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzony przez Zgromadzenie Braci Albertynów przy ul. św. Jadwigi w Częstochowie. – To motto oznacza, że dla uczestników naszych rozgrywek, czyli osób niepełnosprawnych, ważne są wyniki i zdobyte medale, ale najważniejsze jest zgłoszenie się do udziału i sam start – powiedziała Renata Smużyńska, dyrektor DPS w Częstochowie.

Na starcie stawiły się reprezentacje dziewięciu DPS-ów, wśród nich jedna zagraniczna, z zaprzyjaźnionej placówki opiekuńczej na Słowacji. Olimpiada odbyła się z zachowaniem całego ceremoniału igrzysk: defiladą zawodników, wciągnięciem olimpijskiej flagi na maszt, zapaleniem znicza oraz wypuszczeniem gołębi, jako znaku pokoju. Przy aktywnym udziale kibiców, głośno dopingujących swoje drużyny, rozegrano następujące konkurencje: rzut piłką do kosza, slalom, kręgle, strzał piłką do bramki, rzut piłką lekarską, bieg na 60 m, rzut dyskiem do celu.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ewangelizacyjne w Przychojcu

2021-09-23 09:23

Justyna Federkiewicz

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Przychojec-Łukowa. W dniach 17-19 września 2021 r. w parafii Dobrego odbyły się rekolekcje dla młodzieży, małżeństw, osób samotnych i wszystkich chętnych pt. „Odkryjmy skarb naszego życia”.

Te rekolekcje otworzyły mnie przede wszystkim na relację, na miłość Bożą i na to, że Jezus nas szuka i też mamy być otwarci na tą miłość Bożą. W ostatnim czasie trochę działo się różnych rzeczy w moim życiu, prosiłam Boga o pomoc i to dla mnie taka łaska być dla mnie na tych rekolekcjach – mówi Justyna – uczestniczka rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję