Reklama

Niedziela Częstochowska

U Pana na wieczność

– Kiedy dziś w imię Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego gromadzimy się przy trumnie ks. prał. Stanisława, rozumiemy, że do Boga należał czas i wieczność, tajemnica jego życia i posługi. Dlatego oddajemy go Bogu, od którego go otrzymaliśmy poprzez miłość rodziców i rodzeństwa, miłość i wdzięczność wspólnot, w których pracował i w których do końca swojego życia pełnił posługę Ewangelii i szafarstwa sakramentów w odpowiedzialności za wspólnotę ludzi – mówił abp Wacław Depo podczas Mszy św. pogrzebowej 4 września w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Zobacz zdjęcia: Msza żałobna w intencji śp. ks. Stanisława Iłczyka

Wdzięczność za życie i kapłaństwo, otwarte serce i odwagę, radość i życzliwość ks. prał. Stanisława Iłczyka, proboszcza parafii św. Wojciecha w Częstochowie, zgromadziła licznie kapłanów ze wszystkich regionów archidiecezji częstochowskiej, kapłanów z diecezji kieleckiej, kaliskiej, ojców paulinów, rodzinę Zmarłego, osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń, organizacji, szkół oraz wiernych. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo; wśród koncelebransów byli m.in. bp Andrzej Przybylski i bp Antonii Długosz.

Reklama

Homilię wygłosił ks. prał. Marian Duda. Mówił w niej, że ludzkie życiem jest kroczeniem w kierunku Jezusa, który pierwszy wychodzi na spotkanie, a także przybliżył życie i posługę ks. prał. Iłczyka, który kochał Kościół częstochowski i jego pasterzy oraz troszczył się o wiernych, wyróżniał go dynamizm duszpasterski, otwartość serca, gościnność. – Użyczam Ci mojego głosu, abyś mógł wyznać swoją wiarę, użyczam Ci mojego głosu, abyś wygłosić kazanie o rzeczach ostatecznych, jakie czekają każdego człowieka, abyś umocnił naszą wiarę i nadzieję w tajemnicy świętych obcowania – powiedział kaznodzieja.

W duchu wdzięczności w imieniu kapłanów ks. prał Duda mówił: – Żyłeś dla Pana i umierałeś dla Pana. Jesteśmy pewni, że będziesz należał do Pana na wieczność. Dziś chcemy złożyć w ofierze na ołtarzu całe Twoje życie, owoce Twojej posługi, całe Twoje zatroskanie o zbawienie powierzonych Ci wiernych. Niech Bóg przyjmie ofiarę Twojego życia składaną dziś przez nasze ręce. Tylko On może być nagrodą dla człowieka, tylko On może być nagrodą dla kapłana. On wita cię na progu wieczności, niech powita Cię również Maryja, którą tak bardzo ukochałeś.

Wyrazem dziękczynienia Stwórcy były płynące z serca słowa brata ks. prał. Stanisława ks. Jana: – Bogu składam dzięki za dar życia mojego brata. Bogu dzięki za dar jego posługi w Kościele częstochowskim, który tworzył, za kapłanów, którym służył, za siostry zakonne i świeckich. Brat kochał dwa stoły – ten w kościele eucharystyczny i stół na plebanii, długi stół, przy którym zawsze było miejsce dla biskupów, kapłanów sióstr zakonnych i świeckich.

2020-09-04 23:23

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłańskie w diecezji sosnowieckiej

2021-06-17 08:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.sosnowiec.pl

Czerwiec to w polskich diecezjach tradycyjnie czas zmian na różnych odcinkach duszpasterskiego frontu. Część księży pracujących na parafiach lub w instytucjach diecezjalnych zostaje skierowanych do wykonywania nowych zadań.

Nie inaczej jest i w tym roku. Podczas konferencji księży dziekanów zorganizowanej w Domu "Szilo" w Czeladzi 16 czerwca br. bp Grzegorz Kaszak wręczył księżom nowe dekrety.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa inna niż wszystkie

2021-06-17 17:45

Anna Bandura

Historia Bożego Grobu w fascynującym filmie

Historia Bożego Grobu w fascynującym filmie

„Śladami Jezusa” to niezwykła multimedialna wystawa, która przenosi widza do Jerozolimy z 33 roku. Ekspozycja została właśnie otwarta w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie.

Kilkadziesiąt osób przez rok pracowało nad tym, aby widzowie mogli udać się w wyjątkową podróż do Ziemi Świętej. „Wystawa, którą się przeżywa”’ – niemal wszystkimi zmysłami – pomaga jeszcze lepiej zrozumieć głębię męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Ekspozycję otworzył 17 czerwca metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski – patron honorowy inicjatywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję