Reklama

Niedziela Częstochowska

U Pana na wieczność

– Kiedy dziś w imię Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego gromadzimy się przy trumnie ks. prał. Stanisława, rozumiemy, że do Boga należał czas i wieczność, tajemnica jego życia i posługi. Dlatego oddajemy go Bogu, od którego go otrzymaliśmy poprzez miłość rodziców i rodzeństwa, miłość i wdzięczność wspólnot, w których pracował i w których do końca swojego życia pełnił posługę Ewangelii i szafarstwa sakramentów w odpowiedzialności za wspólnotę ludzi – mówił abp Wacław Depo podczas Mszy św. pogrzebowej 4 września w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Zobacz zdjęcia: Msza żałobna w intencji śp. ks. Stanisława Iłczyka

Wdzięczność za życie i kapłaństwo, otwarte serce i odwagę, radość i życzliwość ks. prał. Stanisława Iłczyka, proboszcza parafii św. Wojciecha w Częstochowie, zgromadziła licznie kapłanów ze wszystkich regionów archidiecezji częstochowskiej, kapłanów z diecezji kieleckiej, kaliskiej, ojców paulinów, rodzinę Zmarłego, osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń, organizacji, szkół oraz wiernych. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo; wśród koncelebransów byli m.in. bp Andrzej Przybylski i bp Antonii Długosz.

Reklama

Homilię wygłosił ks. prał. Marian Duda. Mówił w niej, że ludzkie życiem jest kroczeniem w kierunku Jezusa, który pierwszy wychodzi na spotkanie, a także przybliżył życie i posługę ks. prał. Iłczyka, który kochał Kościół częstochowski i jego pasterzy oraz troszczył się o wiernych, wyróżniał go dynamizm duszpasterski, otwartość serca, gościnność. – Użyczam Ci mojego głosu, abyś mógł wyznać swoją wiarę, użyczam Ci mojego głosu, abyś wygłosić kazanie o rzeczach ostatecznych, jakie czekają każdego człowieka, abyś umocnił naszą wiarę i nadzieję w tajemnicy świętych obcowania – powiedział kaznodzieja.

W duchu wdzięczności w imieniu kapłanów ks. prał Duda mówił: – Żyłeś dla Pana i umierałeś dla Pana. Jesteśmy pewni, że będziesz należał do Pana na wieczność. Dziś chcemy złożyć w ofierze na ołtarzu całe Twoje życie, owoce Twojej posługi, całe Twoje zatroskanie o zbawienie powierzonych Ci wiernych. Niech Bóg przyjmie ofiarę Twojego życia składaną dziś przez nasze ręce. Tylko On może być nagrodą dla człowieka, tylko On może być nagrodą dla kapłana. On wita cię na progu wieczności, niech powita Cię również Maryja, którą tak bardzo ukochałeś.

Wyrazem dziękczynienia Stwórcy były płynące z serca słowa brata ks. prał. Stanisława ks. Jana: – Bogu składam dzięki za dar życia mojego brata. Bogu dzięki za dar jego posługi w Kościele częstochowskim, który tworzył, za kapłanów, którym służył, za siostry zakonne i świeckich. Brat kochał dwa stoły – ten w kościele eucharystyczny i stół na plebanii, długi stół, przy którym zawsze było miejsce dla biskupów, kapłanów sióstr zakonnych i świeckich.

2020-09-04 23:23

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Koncert w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi

[ TEMATY ]

Częstochowa

koncert

Beata Pieczykura/Niedziela

Tradycją stały się już koncerty odbywające się w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Jeden z nich miał miejsce 27 stycznia.

Zebrani w świątyni usłyszeli najpierw muzykę organową w wykonaniu Kamila Majchrzaka, studenta pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, absolwenta Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej w Częstochowie, który zaprezentował Chorał „Liebster Jesu, Wir sind hier” Jana S. Bacha, Scherzetto Louisa Vierne'a, Preludium d-moll op. 65 Maxa Regera, Pastorale op. 19 Francka. 

CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: skandal w klinice aplikującej ideologię genderową dzieciom

2021-05-17 16:49

[ TEMATY ]

dzieci

Wielka Brytania

gender

skandal

vchalup/fotolia

Przez Wielką Brytanią przetacza się skandal wywołany niegodnymi praktykami stosowanymi w jedynej klinice w tym kraju, prowadzonej przez Fundację Tavistock & Portman, specjalizującej się w leczeniu dzieci z zaburzeniami tożsamości płciowej.

Wyszło na jaw, że w podejmowaniu decyzji ich rodzice poddawani byli potężnym presjom lobby transseksualnego, a leki blokujące dojrzewanie podawano nawet nieświadomym niczego ośmiolatkom.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: abp Jagodziński udzielił święceń kapłańskich i przewodniczył 140-leciu reewangelizacji kraju

2021-05-17 17:56

[ TEMATY ]

Ghana

abp Henryk Jagodziński

diecezja.kielce.pl

Nuncjusz apostolski w Ghanie abp Henryk Jagodziński udzielił 15 maja święceń kapłańskich i przewodniczył dzień później uroczystościom reewangelizacji Ghany. Odbyły się one w bazylice św. Józefa w Elmina, w archidiecezji Cape Coast.

Polski arcybiskup udzielił święceń prezbiteratu diakonowi Emmanuelowi Adjei Nsiah ze zgromadzenia Ojców Franciszkanów Konwentualnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję