Reklama

Wiadomości

Kolarski o Narodowym Czytaniu "Balladyny": odbędzie się w blisko 3 tys. miejsc

W blisko 3 tys. miejsc, w tym w 150 miejscach za granicą, odbędzie się w sobotę głośna lektura dramatu "Balladyny" Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej – poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

[ TEMATY ]

narodowe czytanie

astock.adobe.com

Pytany w sobotę rano w Programie Pierwszym Polskiego Radia o rolę Narodowego Czytania w popularyzowaniu czytelnictwa w Polsce i za granicą, Kolarski zaznaczył, że w ten sposób "obchodzimy święto polskiej literatury".

"To zawsze jest pierwsza sobota września, czyli dzień Narodowego Czytania, największej kampanii społecznej na rzecz czytelnictwa i największej akcji, której celem jest promocja klasyki polskiej literatury" – powiedział.

Podziel się cytatem

Na uwagę, że czyta cała Polska, ale też Polacy za granicą, w tym w Wilnie, minister odparł, że to przede wszystkim "wielka akcja, która ma wspólnotowy, obywatelski charakter". Zwrócił uwagę na jej dwa wymiary. Pierwszy w Ogrodzie Saskim w Warszawie, gdzie w sobotę w południe rozpocznie się czytanie "Balladyny", czemu jak zawsze patronuje para prezydencka, rozpoczynając wspólną lekturę.

"Ale o sile narodowego czytania i skali tego przedsięwzięcia świadczy liczba miejsc w Polsce i za granicą, gdzie Polacy spotykają się, aby razem czytać. Tych miejsc w tym roku jest już blisko 3 tys. Ponad 150 miejsc z tej liczby, to miejsca poza granicami kraju. Cały czas spływają kolejne zgłoszenia. Będziemy czytać dosłownie w całej Polsce, w dużych miastach, w małych miasteczkach, we wszystkich regionach Polski, w 32 krajach, głównie tam, gdzie znajdują się duże skupiska Polaków i Polonii, ale też w polskich instytucjach kultury, w polskich misjach dyplomatycznych" – poinformował.

Reklama

Pytany, dlaczego w tym roku czytana jest "Balladyna", minister wyjaśnił, że Narodowe Czytanie jest promocją czytelnictwa, ale jest to też "kolekcja arcydzieł polskiej literatury". "Nie można sobie wyobrazić polskiej kultury bez dzieł Juliusza Słowackiego, w tym arcydzieła, tragedii w pięciu aktach, jak sam o tym napisał autor +Balladyny+" – zaznaczył.

Drugim powodem są według niego oczekiwania czytelników. "Prezydent Duda wprowadził taki zwyczaj, żeby o lekturze współdecydowali czytelnicy. W 2017 roku odbył się plebiscyt dla internautów i +Balladyna+ była jedną z tych lektur, które Polacy wskazali jako lekturę Narodowego Czytania" – przypomniał.

Odnosząc się do pytania o konieczność zachowanie podczas tegorocznego wydarzenia środków ostrożności w związku z pandemią, Kolarski zaznaczył, że tegoroczna odsłona akcji będzie taka sama, a więc będą jej towarzyszyły "podobne emocje, równie wielka skala i wielkie zainteresowanie", jednak będzie ograniczona tak jak inne wydarzenia publiczne, czyli zgodnie z przepisami sanitarnymi.

"Na przykład w Ogrodzie Saskim weźmie udział w tej stołecznej odsłonie Narodowego Czytania tylko 150 osób, które wcześniej zgłosiły się poprzez stronę internetową, które będą mogły wspólnie wysłuchać interpretacji na żywo ze sceny polskich wybitnych aktorów, którzy będą czytać +Balladynę+" – poinformował.

Pytany, kiedy można zgłaszać kandydatury do kolejnej lektury w przyszłym roku, Kolarski odparł, że "zgłoszenie lektury to ten moment, który należy do pary prezydenckiej". "Myślę, że dzisiaj ciekawość, co będzie kolejną lekturą, zostanie zaspokojona" – dodał. (PAP)

Reklama

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ joz/

2020-09-05 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe czytanie. V edycja wieluńska

[ TEMATY ]

narodowe czytanie

Zofia Białas

Po raz piąty w ogólnopolską akcję narodowego czytania, zapoczątkowaną w roku 2012 przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, włączyła się Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu. Na skwerku przed biblioteką czytelnicy i sympatycy biblioteki wysłuchali w poprzednich edycjach epopei „Pan Tadeusz”, utworów Aleksandra Fredry, Trylogii Henryka Sienkiewicza i „Lalki” Bolesława Prusa. W tym roku, roku szczególnym, bo Roku Miłosierdzia, Roku Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski oraz Roku Sienkiewicza, dziełem czytanym było Quo vadis, wybrane w ogólnopolskim plebiscycie. Tegoroczne narodowe czytanie objęła patronatem honorowym Para Prezydencka, pan Andrzej Duda z małżonką. Spotkanie wieluńskie, czytanie w przestrzeni publicznej, to spotkanie międzypokoleniowe, bo zarówno wśród czytających jak i słuchających byli uczestnicy różni wiekiem. Nawet dzieci miały swój kąt do zabawy.

Fragmenty powieści zaprezentowane w Wieluniu to: historia miłości Lidii i Winicjusza (czyta Nina Pawlaczyk, poetka wieluńska), pożar Rzymu (czyta Waldemar Kozera, rzecznik prasowy wieluńskiej policji), aresztowania chrześcijan po pożarze Rzymu (czyta Mateusz Wieczorek, aktor działającego przy bibliotece Teatru „wpół do czwartej”, wierność Ursusa ratującego swoją panią od śmierci na arenie cyrku (czyta inżynier Marek Berger, aktor teatru „wpół do czwartej”), fragment Quo vadis (czyta ks. Piotr Kamiński z parafii św. Józefa), spięte w całość utworem muzycznym Quo vadis Domine w wykonaniu Aleksandry Juzali i Jakuba Jurdzińskiego dały przesłanie, że prawdziwa miłość zdolna jest przenieść góry i że tak naprawdę zwycięża nie złość i nienawiść, ale miłość i dobroć, a tej, także Rzymian, uczyła nowa wiara, wiara w Chrystusa, który z miłości do człowieka poniósł śmierć na krzyżu.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję