Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dziękczynienie za dar chleba

Gmina Biłgoraj podziękowała Panu Bogu za tegoroczne plony. Gminne uroczystości dożynkowe odbyły się w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym. Ze względu na pandemię miały one w tym roku charakter wyłącznie kościelny.

Joanna Ferens

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Dożynki rozpoczęły się od powitania gości przez gospodarza Gminy, wójta Wiesława Różyńskiego, następnie została odprawiona msza św. dziękczynna, której przewodniczył proboszcz parafii w Korytkowie Dużym, ks. Krzysztof Gajewski. Słowo Boże wygłosił ks. Zbigniew Rzeźnik, który szczególną uwagę zwrócił na szacunek dla chleba: – Można powiedzieć, że dzisiejsza uroczystość jest świętem chleba. Pan Bóg w raju nakazał pierwszym rodzicom, aby czynili sobie ziemię poddaną i człowiek posłuszny woli Boga wciąż to czyni. Wiąże się to jednak z wielkim trudem. Aby cokolwiek wyrosło trzeba włożyć w to mnóstwo pracy. Ziemia przesiąknięta jest potem rolnika, a chleb, który przynosimy dziś do świątyni jest owocem jego ciężkiej pracy. Rolnik spotyka się z naturą, a ona często jest mu przeciwna. I my wszyscy rozumiemy ten trud, gdyż chleb jest wielką wartością. Dzięki Bogu żyjemy w kraju, w którym nie brakuje chleba. Chleb to życie, daje siłę i energię. Musimy chleb szanować, a nigdy nam go nie zabraknie – mówił.

Dożynki to piękna i wyjątkowa tradycja – podkreślała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak: – Tradycje dożynkowe to jedne z najpiękniejszych tradycji wsi polskiej. Jest to moment, kiedy idziemy do kościoła podziękować Panu Bogu za błogosławieństwo w rolniczym trudzie. Cieszymy się, że udaje nam się tę tradycję kultywować i jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim rolnikom, że dbają o to, aby nikomu z nas nie zabrakło chleba – zaznaczyła.

Reklama

Starostami tegorocznych dożynek byli Franciszek i Renata Socha z Korytkowa Dużego, którzy w rozmowie podkreślali, jak ważne jest dziękczynienie Panu Bogu za zbiory: – Chcemy dziś podziękować Panu Bogu i wszystkim rolnikom za trud, za pracę szczególnie w tym okresie, kiedy mamy tyle przeciwności. Przynosimy dzisiaj chleb, który jest symbolem tej ciężkiej pracy i chcemy się nim podzielić ze wszystkimi mieszkańcami Gminy Biłgoraj. Nie wyobrażamy sobie nie podziękować Bogu za pogodę i chleb, którym znów nas obdarzył – powiedzieli.

Dożynki to święto miłości i chleba – zaznaczał w rozmowie proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Soli, ks. Krzysztof Jankowski: – Dożynki w dziejach Kościoła zawsze były taką częścią integralną z rolnikami, kiedy to przychodzili oni do świątyni, z chlebem i wieńcami, aby podziękować Panu Bogu za zbiory. Ten czas, kiedy rolnik przychodzi, aby podziękować Panu Bogu jest czasem takiego głębokiego, wewnętrznego przekonania, że to Pan Bóg rządzi i kieruje losem każdego rolnika i całej ziemi. To dziękczynienie zawsze było wyrażone wzorem naszych ojców miłością do ziemi ojczystej, dlatego czas dożynek to czas dzielenia się chlebem i przede wszystkim miłością – zaznaczał.

Wójt Różyński dziękował wszystkim rolnikom za ich trud włożony w pracę na roli: – Chciałbym wyrazić wielki hołd i podziękowanie wszystkim rolnikom za ich trud w tworzeniu tego dobra, jakim jest chleb. Dziękuję za misternie wykonane dożynkowych wieńców, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie wiary i nadziei na przyszłe plony. Dziękuję za okazałe bochny chleba upieczone z nowej mąki, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości, aby cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić. Życzę wam drodzy rolnicy i wszystkim państwu, aby nigdy nie zabrakło na waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy – podkreślał.

Reklama

Podczas Eucharystii zostały także uroczyście poświęcone wieńce dożynkowe przywiezione przez jedenaście delegacji z terenu Gminy Biłgoraj. Mieszkańcy gminy ofiarowali również w darze chleb wypieczony z tegorocznej mąki.

Po mszy św. na placu przed kościołem chleb został sprawiedliwie podzielony pomiędzy uczestnikami uroczystości. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym zwyciężyła delegacja z Dereźni, drugie miejsce zajęła delegacja z Korytkowa Dużego, zaś trzecie przypadło delegacji z Korytkowa Małego.

2020-09-06 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję