Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Za obrońców Ojczyzny

Powiatowe obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w kościele pw. WNMP w Biłgoraju. Ze względu na pandemię miały one skromniejszy charakter.

Joanna Ferens

Złożenie wieńców przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej

Złożenie wieńców przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. sprawowanej w intencji obrońców Ojczyzny, której przewodniczył ks. Krzysztof Wawszczak. Już na wstępie zachęcał, aby modlić się za poległych w obronie naszego kraju i prosić Go o błogosławieństwo, aby taka tragedia już nigdy się nie powtórzyła: – Dziś wspominamy wybuch II wojny światowej. Dziś mija 81 lat od tego tragicznego dla Polski i całego świata wydarzenia. Ta tragedia pochłonęła miliony ludzkich istnień, zmieniła porządek świata. My dziś chcemy Bożemu Miłosierdziu polecamy wszystkie ofiary tego strasznego czasu, tych którzy zginęli na frantach, tych, którzy ponieśli śmierć w obozach koncentracyjnych czy publicznych egzekucjach. Chcemy też podziękować za tych, którzy bohatersko bronili naszej Ojczyzny, którzy na miarę swych możliwości i sił wspierali narodowe dążenia do suwerenności. Nasza modlitwa ogarnia także teraźniejszość Polski i jej przyszłość – powiedział.

Po Eucharystii Henryk Skubisz ze Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej wygłosił okolicznościowe przemówienie historyczne, w którym przypomniał wydarzenia z 1939 roku, w szczególności te dotyczące Biłgoraja: – Działania wojenne w okolice Biłgoraja dotarły już 8 września. Tego dnia miasto zostało zbombardowane przez niemieckie lotnictwo. 11 września, Biłgoraj został podpalony przez niemieckich dywersantów, a pożar zniszczył większość zabudowań. 14 września 1939 roku, mimo obrony polskiej artylerii przeciwlotniczej, miasto zostało zbombardowane ponownie. A tego dnia w sąsiedztwie Biłgoraja znalazły się jednostki Armii ‘Kraków’ oraz Armii ‘Lublin’, które pod naporem wroga wycofywały się w stronę Tomaszowa Lubelskiego. Po stronie niemieckiej w działaniach wojennych w okolicach naszego miasta udział brały jednostki 14 Armii, Oddziały 8 Dywizji Piechoty oraz 28 Dywizji Piechoty. Po stronie polskiej uczestniczyły jednostki Armii Kraków oraz 55 Dywizji Piechoty. 16 września rozpoczął się atak na Biłgoraj. Mimo obrony, Niemcy zajęli miasto około godziny 11:00. Jednak w ponad godzinę odbiły go oddziały polskie. Niestety, wojska polskie opuściły miasto po kilku godzinach i ponownie zajęli je Niemcy – wyjaśniał.

Reklama

Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip w rozmowie tłumaczył, iż musimy dziś przede wszystkim wyciągać wnioski z historii, która jest najlepszą nauczycielką: – Pamięć, wdzięczność i cześć do bohaterskich obrońców Ojczyzny to nasz obywatelski obowiązek. To jest budowanie naszej tożsamości jako naród Polski, jako społeczność Ziemi Biłgorajskiej. Mamy swoją historię, która naznaczona jest bohaterstwem, męstwem, honorem, poświęceniem i wiarą. Mimo chwil trudnych, dramatycznych, nigdy nie traciliśmy ducha, nie daliśmy się ciemiężyć, ale ofiarnie stawaliśmy w obronie ideałów i wartości, które przez wieki stanowiły o naszej polskiej wspólnocie. By przetrwać jako naród potrzeba nie tylko rzeczy materialnych ale i jedności ducha skupionych wokół wspólnych ideałów i opartych na pamięci i wdzięczności – zaznaczał.

– Biłgoraj został zniszczony w prawie osiemdziesięciu procentach. Z ośmiotysięcznego miasta pozostało nieco ponad cztery tysiące mieszkańców, a ci pochodzenia żydowskiego w całości zostali wymordowani lub wywiezieni. Dziś, gdy spacerujemy po wyremontowanych chodnikach, jeździmy nowymi ulicami, korzystamy z nowoczesnych budynków i infrastruktury, ciężko nam sobie wyobrazić dramat tamtych dni i grozę, jaka wówczas panowała. Dziś żyjąc w wolnym kraju musimy jednak pamiętać, że ta wolność okupiona jest krwią i poświęceniem naszych przodków. Stąd takie daty jak 1 września czy 8 września oraz 11 listopada to dni symboliczne, dni wdzięczności i pamięci – zaznaczał burmistrz Janusz Rosłan.

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej. W wydarzeniu wzięli udział kombatanci, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji społecznych oraz władze samorządowe, harcerze i mieszkańcy powiatu biłgorajskiego.

2020-09-06 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję