Reklama

Historia

Bogaty program obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej

[ TEMATY ]

historia

bitwa

pl.wikipedia.org

Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920

Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920

Bogaty program obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej przewidziano 14 i 15 sierpnia w miejscach pamięci walk z 1920 roku. Uroczystości związane z "Cudem nad Wisłą" odbędą się tradycyjnie w Warszawie, Ossowie i Radzyminie oraz w kilku innych miejscowościach.

Uroczystości rozpoczną się już w środę 14 sierpnia nieszporami o godz. 17.30 w konkatedrze na warszawskim Kamionku. O godz. 18.30 uroczystej Mszy św. przewodniczyć tam będzie bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong'Mbang w Kamerunie.

Reklama

W Ossowie, gdzie rozegrała się jedna ze zwycięskich bitew wojsk polskich nad bolszewikami, 14 sierpnia o godz. 19.30 przy budynku szkoły nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej pomocy Narodu Węgierskiego w 1920 r. O godz. 21.00 planowany jest z kolei Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. mjr Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego.

W czwartek 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 8.30 Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczyć będzie biskup polowy Józef Guzdek. W Eucharystii tradycyjnie uczestniczyć będą przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Tuż przed Mszą św., o godz. 8.10, prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

O godz. 10.00 na Cmentarzu Poległych w Ossowie rozpocznie się modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki. Godzinę później w kaplicy na Cmentarzu Poległych odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Przewodniczyć jej będzie emerytowany metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, w koncelebrze z ordynariuszem warszawsko-praskim abp. Henrykiem Hoserem.

Reklama

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie o godz. 10.00 prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz kwiaty przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa zostanie też odsłonięta tablica poświęcona gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, jednemu z dowódców wojsk polskich w wojnie 1920 r.

Prezydent Komorowski wręczy tego dnia także ordery i odznaczenia państwowe oraz nominacje generalskie i honorową broń białą, a także dokona pożegnania generałów odchodzących do rezerwy. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego. Przed Belwederem o godz. 12.00 rozpoczną się główne uroczystości państwowe święta Wojska Polskiego. Pół godziny później, w Alejach Ujazdowskich - na trasie od Pałacu na Rozdrożu do ulicy Gagarina - odbędzie się pokaz historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.

O godz. 12.30 na Polanie Dębów Pamięci o?ar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem planowane jest odsłonięcie popiersia śp. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszka Gągora.

Z kolei w Ossowie o godz. 13.00 odczytany zostanie Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej, nastąpi też złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych i uroczysty przemarsz w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojskowej na miejsce inscenizacji walk z 1920 r. Rozpoczną się one ok. godz. 13.45. Popołudniu przewidziano z kolei festyn letni, Bieg Dziecięcy "Cud nad Wisłą" pod patronatem władz samorządowych oraz koncerty.

Z okazji 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej szereg uroczystości religijno-państwowych zaplanowano także w Radzyminie oraz innych podwarszawskich miejscowościach związanych z upamiętnieniem walk z 1920 r.

Na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej w Radzyminie 15 sierpnia o godz. 17.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., odczytany też zostanie Apel Poległych. Wcześniej tego dnia przewidziano m.in.: XXII Międzynarodowy Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą” (Plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminie), turniej brydżowy, wyścigi rowerowe dla dzieci, start XII Zlotu Motocyklowego „MotoCud” oraz o godz. 15.00 - uroczysty Apel przy pomniku Wincentego Witosa.

W Tłuszczu koło Wołomina już we wtorek 13 sierpnia o godz. 17.00 zaplanowano Mszę św. polową pod pomnikiem „Obrońców Ojczyzny 1920 r.” (ul. Warszawska), Apel Poległych, złożenie wieńców oraz koncert chóru „Lux Mea”. O godz. 18.30 nastąpi przemarsz uczestników uroczystości z Tłuszczańską Młodzieżową Orkiestrą Dętą do Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej i uroczyste otwarcie wystawy „Cud nad Wisłą 1920” połączonej z prelekcją historyczną.

Apele pamięci, uroczyste Msze św. w intencji żołnierzy i rekonstrukcje historyczne walk z 1920 r. przewidziano również w Ząbkach, Markach i Mińsku Mazowieckim. Szczegółowy program uroczystości opublikowano na stronach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

2013-08-13 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bitwa w przestworzach

Niedziela Ogólnopolska 32/2018, str. 18

[ TEMATY ]

bitwa

Materiały promocyjne

Kadr z filmu „303. Bitwa o Anglię”

Kadr z filmu „303. Bitwa o Anglię”

Układ sił dawał Niemcom wyraźną przewagę. Mieli więcej nowoczesnych samolotów. Trzeba było to zrekompensować czymś innym. Różnicę robili piloci, w tym Polacy z Dywizjonu 303.

Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym” – powiedział Winston Churchill, brytyjski premier, gdy wspominał udział polskich lotników w walkach o Anglię. To dobre motto dla polsko-brytyjskiego filmu Davida Blaira „303. Bitwa o Anglię”, którego – długo oczekiwana – premiera odbędzie się w połowie sierpnia br.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję