Reklama

Kościół

Kalwaria Zebrzydowska: wprowadzenie relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej

Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej trafiły we środę 7 października do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z dniu urodzin swojej patronki przekazały je pielęgniarki.

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

Julia A. Lewandowska

– Błogosławiona Hanna Chrzanowska, która od dziś także w tym sanktuarium będzie wstawiać się za wami i za nami u Dobrego Boga miała tę świadomość, że w spotkaniu z cierpiącym człowiekiem patrzy w oczy cierpiącemu Zbawicielowi, uczy się kochać i służyć z miłością – mówił o. Konrad Cholewa OFM podczas Mszy św., w czasie której pielęgniarki przekazały do kalwaryjskiego sanktuarium relikwie swojej patronki.

Kustosz pasyjno-maryjnego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zwrócił uwagę, że pielęgniarki poprzez swoją służbę niejednokrotnie stają na różnych kalwariach cierpienia drugiego człowieka. – Uczestniczycie często w tajemnicach bolesnych pojedynczych osób, a czasem i całych rodzin. Bywają także tajemnice śmierci. Miejcie świadomość, że w takich chwilach stajecie obok cierpiącego Jezusa i to Jemu służycie – mówił zakonnik podkreślając, że patrząc na ofiarną służbę pielęgniarek, wolontariuszy, sanitariuszy, dzięki ich postawie możemy uczyć się wychodzić z egoizmu.

Reklama

– Wpatrzeni w Matkę Najświętszą, która uczestniczy we wszystkich tajemnicach życia swojego Syna, wpatrzeni w bł. Hannę, która łączyła w swoim życiu postawę ewangelicznej Marty usługującej Chrystusowi i jej siostry Marii kontemplującej oblicze Pana Jezusa, niech nie zabraknie wam duchowej siły i mocy w służbie człowiekowi, niech nie zabraknie wam głębokiej wiary i ufności, że jest z wami Chrystus, który zapewnia: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – mówił kustosz kalwaryjskiego sanktuarium zwracając się do przedstawicielek służby zdrowia.

Po Mszy św. głos zabrała Izabela Ćwiertnia, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. – Ogromną radością pała moje serce na wieść, że Hanna Chrzanowska będzie tutaj mieszkać. To dla mnie kolejny dowód na obcowanie świętych. Tutaj czujemy świętość i św. Franciszka, i św. Jana Pawła II, i dołączyła do nich bł. Hanna – mówiła Izabela Ćwiertnia.

Hanna Chrzanowska (1902-1973) była pielęgniarką, działaczką charytatywną, pedagogiem, instruktorką i prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. W Krakowie ściśle współpracowała z ks. Karolem Wojtyłą – a później biskupem i kardynałem. W 1957 r. z jej inicjatywy pielęgniarki odbyły pieszą pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas której „surowo było przestrzegane skupienie i milczenie”, a także obowiązywała wspólna modlitwa. Otaczała także duchową opieką chorych. Od 1964 r. organizowała czterodniowe rekolekcje dla chorych, które w latach 1985-1989 odbywały się w kalwaryjskim sanktuarium. 28 kwietnia 2018 r. w krakowskich Łagiewnikach Hanna Chrzanowska została ogłoszona błogosławioną. Jej doczesne szczątki w alabastrowym sarkofagu spoczywają w kościele św. Mikołaja w Krakowie.

2020-10-07 21:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus: żadne trudności nie są w stanie rozbić jedności rodziny, jeśli panuje w niej miłość

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus

Kalwaria Zebrzydowska

Święto Świętej Rodziny

astock.adobe.com

To nie górnolotne przeżycia czy wielkie idee są drogą do Boga, ale wierność codziennym obowiązkom, których wypełnianie może stać się najpiękniejszym wyznaniem miłości – mówił w kościele św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej bp Damian Muskus OFM. Hierarcha przewodniczył Mszy św., podczas której małżonkowie odnowili przyrzeczenia złożone w dniu ślubu.

W homilii krakowski biskup pomocniczy podkreślał, że w życiu każdej rodziny pojawiają się kryzysy i zagrożenia, a o ich przetrwaniu decyduje posłuszeństwo woli Boga i stawianie dobra bliskiej osoby wyżej niż własnego. - Miłość małżeńska nie gwarantuje beztroskiego życia. Bolesny cios może nas dotknąć znienacka. Jednak żadne trudności nie są w stanie rozbić jedności rodziny, jeśli panuje w niej miłość i troska o drugiego – mówił do zgromadzonych w świątyni rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

XII Pielgrzymka Żywego Różańca

2021-09-22 13:25

plakat organizatorów

    W najbliższą sobotę, 25 września do łagiewnickiego sanktuarium przybędą z całej archidiecezji krakowskiej wspólnoty Żywego Różańca.

    Jak informuje ks. dr Stanisław Szczepaniec, XII Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik odbywa się pod hasłem: „Modlitwą różańcową powiążcie wasze serca”. Apel przed laty skierowany do Polaków przez Prymasa Tysiąclecia, dziś już bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, jest nadal aktualny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję