Reklama

Wędrówka śladami bł. Jana Pawła II

Niedawna beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II była okazją, byśmy przypomnieli sobie jego wizyty w Częstochowie i słowa, jakie wówczas do nas wypowiadał. Kilka dni przed kolejną rocznicą jego urodzin spójrzmy na jego ślady pozostawione na ziemi naszej archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śladów i pamiątek księdza, biskupa, kardynała Karola Wojtyły a później papieża Jana Pawła II jest na naszej ziemi wiele. Wielka jest także ich różnorodność - od ludzkiej pamięci przechowującej wspomnienia jego pobytów, przez dary, jakie zostawił na Jasnej Górze, po pomniki upamiętniające postać Papieża Polaka. Warto przypomnieć choćby niektóre spośród nich.

Na jurajskim szlaku ks. Wojtyły

6 kwietnia 1953 r. - był to Poniedziałek Wielkanocny - ks. Karol Wojtyła pobłogosławił w kościele parafialnym w Poraju małżeństwo Stanisława i Jadwigi Kozłowskich. Ślad tego wydarzenia pozostał w księgach parafialnych. Był to pierwszy ślub w tzw. Rodzince, późniejszym Środowisku. Następnego dnia Rodzinka pod wodzą ks. Wojtyły wyruszyła w swoją pierwszą pielgrzymkę do Częstochowy.
30 maja 1956 r. ks. Karol Wojtyła zmierzając na rowerze do Częstochowy przejechał przez podczęstochowski Olsztyn. Czy mógł pozostać obojętny na jego urok, jurajski krajobraz? Czy przejechał przez niego niezauważony? A może towarzyszyło mu staropolskie „Szczęść Boże” napotkanych na drodze gospodarzy, którzy w ten sposób witali nieznajomego jegomościa?
13 sierpnia 1967 r. w sanktuarium w Leśniowie miała miejsce koronacja figury Matki Bożej. Dokonali jej kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, który przewodniczył uroczystej Mszy św. Wydarzenie to zapadło w pamięć mieszkańców Leśniowa i gospodarzy miejsca - ojców paulinów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomniki Honorowego Obywatela

27 maja 1991 r. Rada Miasta nadała Janowi Pawłowi II honorowe obywatelstwo Częstochowy. Symboliczny klucz do bram miasta przekazano Papieżowi podczas VI Światowego Dnia Młodzieży - 15 sierpnia 1991 r. Wydarzenie to upamiętnia tablica w Urzędzie Miasta, którą odsłonięto w 1994 r. Nie brakuje w stolicy archidiecezji pomników i tablic poświęconych Janowi Pawłowi II. Najbardziej znane są trzy z nich: na wałach jasnogórskich, na pl. Daszyńskiego oraz w bazylice archikatedralnej.
26 sierpnia 1999 r. prymas Polski kard. Józef Glemp odsłonił i poświęcił pomnik Jana Pawła II wzniesiony na Bastionie Świętej Trójcy na jasnogórskich wałach. Jego fundatorami są Danuta i Tomasz Gołębiowie z USA, autorem Władysław Dudek. Na pomniku z brązu Papież przedstawiony jest w sutannie, z piuską w lewej ręce i z prawą dłonią wyciągniętą w serdecznym geście w kierunku pielgrzymów i mieszkańców miasta.
12 października 2008 r., podczas VIII Dnia Papieskiego, na pl. Daszyńskiego odsłonięty został pomnik Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. W zamyśle autorów - prof. Jana Kucza i współpracującego z nim Radosława Kostyry - cały pl. Daszyńskiego wraz z kamiennym krzyżem i figurą Papieża miał tworzyć ten pomnik. Monumentalny krzyż oparty poprzecznym ramieniem o chodnik stał się bramą, przez którą przechodzą pielgrzymi, jak i wierni miasta zmierzający w procesjach na Jasną Górę. Częstochowian wzrusza postać Jana Pawła II - Papieża pielgrzymującego mimo podeszłego wieku i widocznego na twarzy cierpienia. Jego przygarbiona sylwetka zwrócona w stronę krzyża i Jasnej Góry zaprasza do drogi ku Chrystusowi i Jego Matce.
W 1982 r. w nawie głównej bazyliki katedralnej odsłonięto pomnik Jana Pawła II, upamiętniający jego wizytę w najważniejszej świątyni diecezji w 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Płaskorzeźba przedstawiająca Papieża jest dziełem dwóch wybitnych częstochowskich rzeźbiarzy: Jerzego Kędziory i Szymona Wypycha, a co ciekawe, na jej cokół wykorzystano blok granitu z cokołu pomnika cara Mikołaja II, jaki znajdował się pod Jasną Górą.

Reklama

Place, ulice, domy i miejsca pamięci

Osoba Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Częstochowy, upamiętniana jest na wiele sposobów. 31 maja 1983 r. imię Jana Pawła II otrzymał plac przed archikatedrą. 2 lipca 1990 r. na al. Jana Pawła II przemianowano... al. Lenina! Imię Jana Pawła II nosi także Dom Księży Emerytów przy ul. 3 Maja oraz Dom Miłosierdzia Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Rapackiego. Tak jak Kraków ma słynne okno na Franciszkańskiej 3, tak Częstochowa może szczycić się balkonem przy Al. Najświętszej Maryi Panny 54. Tablica na znajdującym się pod tym numerem budynku Kurii Metropolitalnej przypomina, że właśnie z tego balkonu Ojciec Święty przemawiał do wiernych podczas pierwszej wizyty w Częstochowie w 1979 r. Upamiętnione tablicą jest miejsce lądowania papieskiego śmigłowca z 4 czerwca 1979 r. „Lotnisko” zaimprowizowano w pobliżu katedry przy ul. Ogrodowej, gdzie obecnie znajduje się Dom Katolicki, a w nim m.in. siedziba Radia „Fiat”. Tablica pamiątkowa i pomnik Jana Pawła II znajduje się również w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Św. Barbary 41, który Ojciec Święty poświęcił 15 sierpnia 1991 r., podczas VI Światowego Dnia Młodzieży. Imię Jana Pawła II nosi również otwarte 11 października 1999 r. Collegium w Akademii Polonijnej przy ul. Pułaskiego 4/6. Już wkrótce, 28 maja, wezwanie Jana Pawła II otrzyma zawierciański kościół noszący dotychczas wezwanie św. Jana Chrzciciela i św. Pawła Apostoła, który wybrany został na sanktuarium bł. Jana Pawła II.

Papieskie pamiątki na Jasnej Górze

Przybywający do Częstochowy pielgrzymi zatrzymują się ze wzruszeniem przed pomnikiem rodziców Papieża - Karola i Emilii Wojtyłów znajdującym się przed Domem Pielgrzyma. Pomnik, wyrzeźbiony przez Józefa Marka, poświęcił sam Jan Paweł II w dniu 16 sierpnia 1991 r. Zmierzający na Jasną Górę od strony Domu Pielgrzyma wchodzą na teren klasztoru przez Bramę Papieską, zbudowaną w 1987 r., przed trzecią wizytą Papieża w Częstochowie. Brama ozdobiona herbem Jana Pawła II została zaprojektowana przez prof. Wiktora Zina i dr. Zbigniewa Białkiewicza. Nie ma pielgrzyma, który nie znałby lokalizacji jasnogórskiej Sali Papieskiej. Wielokrotnie odbywały się w niej spotkania podczas dorocznych pielgrzymek „Niedzieli” na Jasną Górę. Salę poświęcił 5 czerwca 1979 r. sam Papież, stąd też wzięła się jej nazwa.
Klasztor jasnogórski pełen jest pamiątek i darów złożonych w sanktuarium przez Jana Pawła II - pierwszego papieża, który przybył na Jasną Górę. Jest tych darów ok. 200, a można je oglądać m.in. w Muzeum 600-lecia Jasnej Góry oraz w Kaplicy Cudownego Obrazu. Do darów tych należy znajdująca się tuż przy Obrazie Matki Bożej złota róża, podarowana w 1979 r. W Kaplicy znajduje się także zakrwawiony pas sutanny przestrzelony podczas zamachu na Papieża, który Jan Paweł II przekazał Jasnej Górze podczas Apelu 18 czerwca 1983 r. Pierwotnie nie był on pokazywany wiernym, bowiem zgodnie z wolą Papieża udostępniony na widok publiczny miał zostać dopiero po jego śmierci. Jan Paweł II zmienił jednak zdanie i pas w 2004 r. został umieszczony w srebrnej gablocie w Kaplicy. Swoje miejsce w Kaplicy Cudownego Obrazu znalazło też złote ażurowe serce z napisem „Totus Tuus” - dar Jana Pawła II, który w imieniu Papieża Jasnej Górze przekazał w czasie stanu wojennego, 22 czerwca 1982 r., abp Luigi Poggi jako zapowiedź uczestnictwa Papieża w jubileuszu 600-lecia obecności Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.
Wśród darów Jana Pawła II dla klasztoru znajdują się m.in.: medalik z Guadalupe otrzymany w Meksyku, podczas pierwszej papieskiej wizyty apostolskiej, świeca z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, krzyż-pastorał wzbogacony wizerunkiem św. Maksymiliana Marii Kolbego, wcześniej ofiarowany Papieżowi z Mediolanu, którego Jan Paweł II używał na Jasnej Górze w czasie pielgrzymki w czerwcu 1983 r., trzy wspaniałe kielichy mszalne, piuska, ornaty i stuła, liczne różańce, złota gałązka oliwna, otrzymana przez Papieża w rzymskim sanktuarium Matki Bożej Miłości, tłok pieczętny Achillesa Rattiego, obrazy, rzeźby oraz dar osobliwy - rower włoskiej drużyny kolarskiej, który nie powinien dziwić ze względu na pamięć licznych pielgrzymek rowerowych na Jasną Górę, jakie późniejszy Jan Paweł II odbywał z młodzieżą akademicką. Ostatnim darem są korony, które Jan Paweł II pobłogosławił i podarował Częstochowskiej Pani dzień przed swoją śmiercią, 1 kwietnia 2005 r.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję