Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: jedynym punktem odniesienia dla tragizmu II wojny światowej jest krzyż na Golgocie

[ TEMATY ]

historia

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner

Na ruinach kościoła farnego w Wieluniu, w miejscu gdzie spadły pierwsze bomby w czasie hitlerowskiej agresji na Polskę 1 września 1939 r., abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przewodniczył dziś Mszy św. w intencji ofiar II wojny światowej.
- Wciąż powraca do nas pytanie, czy życie ludzkie ma sens skoro występuje w nim zło i perspektywa śmierci. Pytania te są aktualne, zwłaszcza, że znów stajemy przed niewiadomą jaką jest ludobójstwo w Syrii i ewentualny konflikt, który może być wymierzeniem sprawiedliwości przeradzającym się w rozpoczęcie wojny. Nigdy więcej wojny! - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „być chrześcijaninem to znaczy uwierzyć, że Bóg dał nam zwycięstwo nad złem i śmiercią, dał życie.”- To wiara jest darem światła, która wspomaga rozum, aby odróżniał on dobro od zła i prawdę od kłamstwa – zaznaczył.

Reklama

Abp Depo przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, wypowiedziane w niemieckim Bundestagu, 22 września 2011 r.: „To na podstawie istnienia Boga rozwinięto idee praw człowieka, idee równości ludzi, ich godności w każdej pojedynczej osobie oraz świadomość odpowiedzialności ludzi za ich działanie. Ignorowanie tej prawdy nie tyko przyniosło tragedię ludobójstwa systemów totalitarnych: faszyzmu oraz komunizmu wobec narodów Europy, ale też pokazuje, że historia może znów popłynąć wbrew prądowi sumień”.

„Z jaką odpowiedzialnością za swe czyny staniemy przed Bogiem i jaką odpłatę otrzymamy przy Zmartwychwstaniu? Szukanie dróg pamięci historycznej dotyczy zarówno rozumu poszukującego prawdy, jak i modlitwy, która jest spotkaniem z Bogiem”- kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski zaapelował o pojednanie i solidarność w społeczeństwie. - Niech nigdy w naszej Ojczyźnie jedni nie będą przeciw drugim - wołał metropolita częstochowski. - Niektórych do dziś bowiem gryzie w oczy i szczypie w uszy słowo „polska Solidarność”. Oni budują historię opartą na kłamstwie, mówiąc o „polskich” obozach zagłady, jak choćby w filmie „Nasi ojcowie i nasze matki”. Jako bluźnierstwo trzeba też zakwalifikować słowa: „Bogu niech będą dzięki” wypowiedziane przez żołnierza niemieckiego o godzinie 4:15 w odpowiedzi na decyzję o bombardowaniu - stwierdził abp Depo.

Reklama

Za Janem Pawłem II mówił, że „tragizm II wojny światowej ma tylko jeden punkt odniesienia, Chrystusowy Krzyż na Golgocie”. „W dniu, który przypomina rocznicę zniszczenia tego miasta, jak i naszej Ojczyzny, za wstawiennictwem Matki Pocieszenia nie przestajemy prosić za tymi, którzy zginęli. Prosimy też, za tych którzy przeżyli, aby nie utracili nadziei w zwycięstwo dobra nad złem i śmiercią, a dla nas wszystkich o łaskę wierności do końca” – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. odsłonięto 10 tablic upamiętniających ofiary bombardowania Wielunia.

1 września 1939 r. o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo przeprowadziło atak bombowy na Wieluń. Rozkaz zbombardowania Wielunia wydał generał-major Wolfram von Richthofen – odpowiedzialny za zbombardowanie Guerniki, były szef sztabu, a potem dowódca Legionu Condor; we wrześniu 1939 r. dowódca niemieckiego lotnictwa szturmowego, które w 1939 r. bezlitośnie bombardowało również Warszawę.

Nalot na Wieluń przebiegał w trzech fazach. Pierwsza fala samolotów – 29 maszyn – uderzyła w zachodnią część Wielunia. Jedne z pierwszych ładunków wybuchowych spadły na cel chroniony konwencjami międzynarodowymi – szpital pw. Wszystkich Świętych, wyraźnie oznaczony na dachu symbolem Czerwonego Krzyża. Podobny los spotkał położony nieopodal budynek oddziału położniczego oraz gmach szpitala zakaźnego przy ul. Piłsudskiego w Wieluniu. Drugi nalot (również 29 samolotów) został przeprowadzony pół godziny po zakończeniu pierwszego, a jego celem była wschodnia część miasta. Podczas trzeciego ataku, w którym znów uczestniczyło 29 maszyn, ponownie zbombardowano szpital, gdzie w sumie zginęło 26 chorych, dwie zakonnice i cztery pielęgniarki.

Niemcy zrzucili na Wieluń łącznie 380 bomb, które zabiły ok. 1,2 tys. osób, w tym dzieci i chorych. Miasto zostało zniszczone w 70 proc. a samo ścisłe centrum w 90 proc. m.in. ratusz miejski, budynki sakralne – kościół farny i klasztor poaugustiański oraz synagoga.

2013-09-02 08:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katyń... Ocalić od zapomnienia

17 września 1939 r. Polska doświadczyła potwornego ciosu. W kilkanaście dni po napaści niemieckiej uderzyły na Polskę wojska sowieckie, zadając cios w plecy polskiej armii. To wydarzenie w bardzo znaczący sposób przyczyniło się do szybkiego zakończenia kampanii wrześniowej, a później do wymordowania najznakomitszych polskich synów w obozach w Charkowie, Katyniu i w wielu innych miejscach kaźni. Wśród nich byli także nasi rodacy, obywatele Lubaczowa bądź urodzeni w Lubaczowie. Z inicjatywy Burmistrza i Rady Miejskiej postanowiono uczcić pamięć bohaterskich żołnierzy

W lubaczowskiej konkatedrze 12 września br. została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka. W homilii Biskup ukazał mechanizm działania przemysłu psychologicznego, który sugeruje, jak mamy mówić, wybierać. Zbyt łatwo wierzymy w piękne słowa i obietnice, które później nie są realizowane. Zachęcał do roztropnego działania.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję