Reklama

Krzyż stoi…

Niedziela rzeszowska 37/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stat Crux - dum volviturorbis”. Krzyż stoi, gdy ziemia się kręci. To zdanie zawarte jest w regule Zakonu Kartuzów. Zostaje ono również umieszczone pod Krzyżem III Tysiąclecia w Ropczycach, aby przypominać wszystkim o wielkiej miłości Chrystusa do człowieka, która ciągle trwa i pragnie zbawić każdego. O tym przypomina nam święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które wpisane jest w kalendarz pod datą 14 września i w potęgę ropczyckiego krzyża, co uwidacznia pionowa biała belka, mająca 14 metrów długości, oparta na galerii obrazującej kulę ziemską. I gdy staniesz na szczycie „galerii świata” (a w wersji próbnej będzie to możliwe już 14 września br., gdyż dobiegają końca prace finalizujące budowę windy), przypomnij sobie, że tyle lat miał Jezus, który „dźwigając krzyż, wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku zwie się Golgota” (J 19, 17) i oddał życie, by zbawić człowieka. Stoi krzyż, gdy ziemia się kręci, a życie rozdaje nam role. Przeżywamy rok jubileuszu kard. Stefana Wyszyńskiego, który przez 33 lata był prymasem Polski w trudnych czasach, rok beatyfikacji Jana Pawła II, który z wysokości nieba przypomina: „Krzyż ma długą, już ponadtysiącletnią historię. Jest to historia zbawienia, która wpisuje się w historię tej wielkiej wspólnoty ludzkiej, jaką jest naród. W okresach najcięższych dziejowych prób naród szukał i znajdował siłę do przetrwania i powstania z dziejowych klęsk właśnie w nim, w Chrystusowym Krzyżu! I nigdy się nie zawiódł. Był mocny mocą i mądrością Krzyża! Czy można o tym nie pamiętać?”.
Pamiętajmy o tej mądrości i ciągle się jej uczmy, podążając Drogą Krzyżową, na którą pragnę zaprosić 14 września br. do trzech parafii: św. Bartłomieja w Łączkach Kucharskich, św. Urszuli Ledóchowskiej na Granicach i św. Anny w Chechłach (wyjście z kościoła św. Anny o godz. 16.15). Będziemy dziękować Bogu za beatyfikację Jana Pawła II i za poświęcenie Krzyża Tysiąclecia, którego dokonał bp Kazimierz Górny rok temu. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej, ok. godz. 17.30 rozpocznie się uroczysta Msza św. dziękczynna.
Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do stałej formacji swojej osobowości i wychowania w duchu wiary, nadziei i miłości, oczekując Wielkiego Jubileuszu 2000 lat śmierci Zbawiciela i odkupiciela człowieka.
I pamiętaj - „stoi krzyż, gdy ziemia się kręci”. A czasem jest i trzęsienie ziemi. Podobne odczucie doznaje się we wnętrzu „galerii świata”, we wnętrzu krzyża podczas silnego wiatru. Pamiętaj - przewodnikiem jest Jezus. Droga jest znana. Odważysz się nią pójść?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący episkopatów: Europa musi odnaleźć swoją duszę

2026-02-13 10:37

BP KEP

Przewodniczący europejskich episkopatów

Przewodniczący europejskich episkopatów

Europa powinna „odnaleźć swoją duszę”, czyli wrócić do źródeł, które ukształtowały jej tożsamość - zwłaszcza do dziedzictwa chrześcijańskiego, które współtworzyło humanistyczny, solidarny i otwarty model cywilizacji - czytamy we wspólnym apelu przewodniczących episkopatów Francji, Włoch, Niemiec i Polski.

„Pięknym jest stać się pielgrzymami nadziei. Pięknym jest też pozostać nimi razem!”. Takie zaproszenie papież Leon XIV skierował do wszystkich naszych Kościołów na zakończenie Jubileuszu Nadziei, aby „nadchodzący czas był świtem nadziei”.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Leon XIV rozwiązuje Papieską Komisję ds. Światowego Dnia Dziecka

Na mocy dokumentu noszącego datę 12 lutego Ojciec Święty postanowił rozwiązać Papieską Komisję ds. Światowego Dnia Dziecka - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Została ona ustanowiona przez papieża Franciszka 20 listopada 2024 roku.

Jak czytamy, Leon XIV rozwiązuje Papieską Komisję ds. Światowego Dnia Dziecka działającą w ramach Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, a jej statury tracą moc. Uchylone zostają również wszelkie akty i regulacje przyjęte dotychczas przez Komitet Papieski, które tracą moc prawną w prawie kanonicznym i cywilnym. Przewodniczący, wiceprzewodniczący i inni członkowie Komitetu Papieskiego natychmiast zaprzestają pełnienia swoich funkcji. Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia jest właściwa we wszystkich sprawach dotychczas przypisanych wyżej wymienionemu Komitetowi Papieskiemu. Jej prefekt zobowiązuje się do uregulowania zaległych rachunków Komitetu i przedłożenia Sekretariatowi ds. Gospodarki do zatwierdzenia końcowego bilansu likwidacyjnego oraz wszelkich decyzji dotyczących podziału pozostałych aktywów. Decyzja ta wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: Szósta niedziela zwykła

2026-02-14 10:01

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

rozmowa

Monika Książek

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję