Na początku Liturgii pasterz zwrócił się do wiernych, przypominając, że Kościół „rodzi się wciąż na nowo z otwartego Serca Zbawiciela”. – Kościół więc nie należy do nas samych, lecz jest własnością Pana nabytą drogocenną Krwią Chrystusa jako niepokalanego Baranka, a my w nim mamy swoje własne miejsce i swoje imiona – zaznaczył abp Depo. Podkreślił również, „że w Eucharystii jest obecny pośród nas cały Chrystus, a nie tylko jakaś Jego część”. – To On nas w Duchu Świętym zwołał, to On do nas przemawia w swoim słowie, to On nam daje siebie samego w Komunii św. w Ciele i Krwi, dlatego w Eucharystii jest zawsze cały Kościół – Chrystus i Jego członki – stwierdził abp Depo.
– Stajemy z wiarą, ale i pokornym sercem wobec bardzo konkretnego znaku, jakim jest tajemnica Kościoła, znaku zespolenia się ludzi z Bogiem i ludzi między sobą – zauważył w homilii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypomniał, jak podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny św. Jan Paweł II przyklęknął w bazylice wadowickiej przy chrzcielnicy, a odnosząc się po latach do tego wydarzenia powiedział: tu wszystko się zaczęło. – Odkrywamy, że każdy z nas jest zaproszony, aby w tajemnicy chrztu odnaleźć siebie i swoje imię oraz by dzięki Chrystusowi, w mocy Ducha Świętego, dawać Bogu odpowiedź na Jego miłość – kontynuował metropolita częstochowski.
Reklama
Nawiązując do czytania z Pierwszej Księgi Królewskiej, wyjaśnił, „że nie tylko spełnia się prośba króla Salomona o zamieszkanie Boga na ziemi i wysłuchanie jego próśb”. – Bóg poszedł dalej i jako pierwszy w porządku miłości i zbawienia dał swojego Syna, przez którego zawarł nowe przymierze przez ofiarę z siebie samego, abyśmy mieli życie dzięki Niemu – podkreślił.
Przywołał również słowa z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła. – Zbliżając się do Chrystusa Pana, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, jesteśmy budowani jako duchowa świątynia. Jesteśmy nabyci na własność Bogu przez śmierć Jego Syna i wezwani z ciemności grzechu i śmierci do światła życia i łaski. Jeśli uwierzymy głęboko w tę prawdę, dopiero wówczas zrozumiemy słowa Jezusa, że mówiąc o świątyni, którą budowano owe 46 lat, mówi o swoim ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Ciele – przyznał abp Depo, odnosząc się do Ewangelii według św. Jana.
– W tej tajemnicy również odczytujemy zadanie wszelkiego odnowienia i oczyszczenia Kościoła. Zbyt wielu pojawiło się w naszym świecie „oczyszczaczy”, ale we własne imię, a tylko Jezus ma prawo nas oczyszczać i tylko On w Duchu Świętym nam przebacza, dając nowe życie – wołał pasterz.
Zachęcił, aby odnowę i oczyszczenie zacząć „od siebie w zjednoczeniu z Chrystusem ukrzyżowanym, przebaczającym w miłości miłosiernej i dźwigającym nas w każdej rzeczywistości naszego życia, z każdego oddalenia i upadku”.
Reklama
– Odkrywać prawdę o sobie samym w planie miłości Boga, odkrywać prawdę o Kościele Chrystusowym i odkrywać siebie jako Kościół – to są zadania, które stoją przed nami w każdym czasie naszego życia i doświadczeń, dawnych, obecnych i tych, które mogą być zaplątane w najbliższym czasie – stwierdził metropolita.
Dziękował również za dar bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny, jej konsekrację i nadanie jej tytułu bazyliki mniejszej, za pasterzy archidiecezji – biskupów: Teodora Kubinę, Zdzisława Golińskiego, Stefana Barełę i arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka. Wyrażał wdzięczność „za wszystkich kapłanów posługujących w różnych wymiarach służby Ewangelii, sakramentów i człowiekowi potrzebującemu, za ludzi wiernych, którzy budowali, tworzyli i dzisiaj tworzą tę wspólnotę wraz ze swoimi duszpasterzami i siostrami zakonnymi”.
– Umiejmy być wdzięczni Bogu za łaskę bycia w Kościele w tajemnicy własnych powołań i zadań oraz za łaskę bycia Kościołem Jezusa Chrystusa, Jedynego Odkupiciela człowieka – zakończył abp Depo.
Przed błogosławieństwem życzył, by wzrastały między nami miłość i wierność, „abyśmy z czystym sercem mogli kochać i służyć Panu”. Szczególne podziękowania złożył ministrantom parafii archikatedralnej. Ich rodzicom dziękował za to, że nie obawiają się wysyłać swoich synów do służby w kościele.
Eucharystię koncelebrowali: bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, ks. Włodzimierz Kowalik – proboszcz parafii archikatedralnej, ks. Łukasz Sakowski – wikariusz i ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Depo.
Reklama
W rozmowie z „Niedzielą” metropolita częstochowski podkreślił, że „każda Eucharystia jest formą dziękczynienia Bogu przede wszystkim za dar Jego Syna Jezusa Chrystusa, który jest założycielem i fundamentem Kościoła”, w którym mamy swoje miejsce. Jak wyjaśnił, „każda rocznica i jubileusz to okazja do przypomnienia, kim my jesteśmy”. – Tutaj nie chodzi o budynki, ale przede wszystkim o wnętrze człowieka – zaznaczył abp Depo. W tym kontekście zwrócił uwagę na konieczność codziennego karmienia się słowem Bożym, „żebyśmy nie ustawiali naszego życia według własnych miar”. Odnosząc się do protestów po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ws. aborcji eugenicznej, przypomniał, że „trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi, bo ludzie nieraz próbują nas wmanipulowywać w rzeczy, które są niedopuszczalne”. Zaznaczył, że stanowisko Kościoła w kwestii ochrony życia ludzkiego pozostaje niezmienne. – Tajemnica Kościoła na pewno jest dla nas kolejnym zobowiązaniem, że Kościołem jesteśmy my i to my odpowiadamy za jego oblicze i wiarygodność – podsumował metropolita częstochowski.
– Archikatedra to jedyna taka świątynia w diecezji. Każdego roku w rocznicę jej poświęcenia przychodzę tutaj, by wyrazić wdzięczność Bogu za dar Jezusa, który założył Kościół. Dzięki temu możemy być zbawieni. Troska o dom Boży to też chrześcijański obowiązek sumienia – powiedziała „Niedzieli” Zofia z parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Dodała, że w niespokojnym dla Polski czasie liczy na Bożą Opatrzność i wypełnienie się słów, że Szatan nie zniszczy Kościoła. Wskazała również na konieczność działania. – Podjęliśmy modlitwę, wielu ludzi pości. Trzeba mieć nadzieję. Musimy też bronić kościołów – stwierdziła.
Bazylika archikatedralna ma również bardzo duże znaczenie dla Ewy z częstochowskiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. – Jestem osobą wierzącą, członkiem Kościoła świętego, ludu Bożego, a to świątynia to matka kościołów naszej archidiecezji. Zdaję sobie sprawę, jaką ma rangę, więc cieszę się, że mogę tu pielgrzymować. Wprawdzie nie z tak daleka, ale jednak zawsze. Jak dodała, z parafii archikatedralnej wywodzą się jej rodzinne korzenie. – Rodzice zawarli w niej 52 lata temu sakrament małżeństwa, a ja byłam tutaj chrzczona – wspominała.
Ewa również przeżywa obecne wydarzenia. Zgodziła się, że Święta Rodzina, która patronuje częstochowskiej archikatedrze, to opatrznościowy dar w kwestii ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. – Modlę się również w tej intencji, ale myślę, że Święta Rodzina patronuje, opiekuje się wszystkimi rodzinami i przytula do serca zarówno tych bardziej świadomych wiary i życia prawem Bożym, jak i tych, którzy jeszcze błądzą i brną w zakamarki. Za nich też się serdecznie modlę o nawrócenie i opamiętanie – dzieliła się swoim świadectwem.
Kościół Świętej Rodziny w Częstochowie wybudowano w latach 1902-27. Pius XI wyznaczył go na katedrę nowo powstałej diecezji częstochowskiej, utworzonej bullą „Vixdum Poloniae unitas” 28 października 1925 r. 29 października 1950 r. katedrę konsekrował pierwszy biskup diecezji Teodora Kubina. Jan XXIII nadał świątyni 22 czerwca 1962 r. tytuł bazyliki mniejszej. 25 marca 1992 r. bullą „Totus Tuus Poloniae populus” Jan Paweł II utworzył archidiecezję częstochowską, podnosząc tym samym katedrę do rangi archikatedry.