Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: to, co proponuje Jezus jest ofertą dla wszystkich

To, co proponuje Jezus nie jest tylko ofertą dla wybranych, ale dla wszystkich, którzy otwierają dla Niego swoje serce – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w kieleckiej bazylice, podczas uroczystej Sumy w dzień Wszystkich Świętych.

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

W homilii mówił o uniwersalizmie oferty Jezusa, o powszechnym powołaniu do świętości, przestrzegał przed tymczasowością wszelkich rewolucji.

Zauważał, że Jezus jest zawsze obecny przy krzyżach ludzi dorosłych i młodych, aby „zaofiarować im swoją przyjaźń, ulgę, swoje uzdrawiające towarzyszenie, a Kościół chce być Jego narzędziem w tej drodze ku wewnętrznemu uzdrowieniu i pokojowi serca”.

Propozycję Jezusa zestawił z ofertą świata, która ma charakter tymczasowości.

- Kimkolwiek jesteś, bracie i siostro, nie pozwól zwodzić się światu, bo jego oferta jest tymczasowa, jakie są i będą oferty wszystkich rewolucji, ale pozwól Bogu w Chrystusie kształtować się tak, abyś dał się rozpoznać jako wolny człowiek żyjący w prawdzie – mówił bp J. Piotrowski.

Podziel się cytatem

Biskup zwrócił uwagę na powszechność powołania do świętości, zaznaczał, że święci nie byli znikąd.

– Natura chrześcijańskiego powołania domaga się przede wszystkim świadectwa wiary, nawet w najbardziej niesprzyjającej dla niej okolicznościach. Święci, których wstawiennictwa przywołujemy nie mieszkali na innej planecie, ale w konkretnej rzeczywistości swoich rodzin, parafii, wspólnot diecezjalnych i zakonnych, miast, wiosek i kraju. Każde więc miejsce na ziemi jest dobre, aby swoją uczynić prawdę, że Bóg tak umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – tłumaczył biskup kielecki.

Reklama

Zalecał także pełne zaufanie Bogu.

– Człowiek może odpowiadać Bogu z wiarą i zaufaniem, nie musząc się obawiać, że zostanie podstępnie oszukany, a człowiek został oszukany już nie jeden raz, kiedy uległ jego pokusie, że będzie jak Bóg – przypomniał biskup Jan Piotrowski, przywołując przykłady z Księgi Rodzaju i Noego, którego Bóg obdarzył życzliwością ponieważ Mu wierzył i ufał. Podobnie czynili święci różnych epok.

– To tacy niezliczeni bracia i siostry, którzy nigdy nie zwątpili, że Bóg jest miłością, która objawiła się w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Odkupicielu. Nie lekceważyli Bożych Przykazań i danego im czasu łaski. Wiedzieli, że miarą świętości nie są dziwactwa, ucieczka od świata i duchowa pycha, ale obecność Chrystusa w życiu człowieka oraz Jego działanie mocą Ducha Świętego, który łaską modeluje każde ludzkie życie – dodał.

Zalecał podążanie drogą błogosławieństw – „bardzo wymagającą, jest to jednak najlepszy plan na nasze ludzkie szczęście”.

2020-11-01 14:42

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Wszystkich Świętych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Archiwum Aspektów

Katedra w Gorzowie

Katedra w Gorzowie

W związku z ograniczeniami epidemicznymi Kuria Diecezjalna Zielonogórsko-Gorzowska opublikowała komunikat dotyczący organizowania liturgii podczas uroczystości Wszystkich Świętych

Uwzględniając specyfikę swoich parafii i kierując się obowiązującymi normami sanitarnymi oraz względami bezpieczeństwa epidemicznego, proboszczowie we własnym zakresie rozważą i podejmą decyzję o sprawowaniu lub odwołaniu Mszy św. na cmentarzu w uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję