Reklama

Niedziela Sandomierska

Święci drogowskazami życia

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół pochyla się nad tajemnicą świętych obcowania i wspomina rzeszę osób, które na przestrzeni wieków swoje życie zawierzali Bogu dążąc do zjednoczenia z Nim w niebie.

ks. Wojciech Kania

W tym dniu bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata w Sandomierzu. Koncelebrowali: ks. Grzegorz Dudek SAC, proboszcz parafii oraz ks. Ryszard Wamyj.

W homilii bp Nitkiewicz mówił o powszechnym powołaniu do świętości każdego ochrzczonego człowieka.

Reklama

– Obchodzona dzisiaj uroczystość jest piękna i radosna dla wszystkich, którzy przez chrzest stali się dziećmi Boga i uczestniczą w Jego życiu. Stąd mówimy o powszechnym powołaniu do świętości. Wobec charakterystycznego dla naszych czasów kwestionowania największych autorytetów, jego realizacja może jednak wydawać się trudna albo bezsensowna. Pojawili się liczni pretendenci do zajęcia miejsca świętych, bohaterów narodowych i wybitnych twórców, którzy nie przebierają w środkach, aby osiągnąć swój cel? Święci nie mieli łatwo podczas ziemskiego życia, a i obecnie poddawani są nowej próbie. Oni jednak odpowiadają nam słowami św. Pawła apostoła: „Dla mnie żyć to Chrystus” – oraz ,,Gdybym chciał się ludziom podobać, nie byłbym uczniem Chrystusa". My z kolei widzimy, że pomimo „dewaluacji” świętych ze strony zlaicyzowanego świata, sprawdzają się jeszcze inne słowa św. Pawła: „Kto w taki sposób służy Chrystusowi, ten podoba się Bogu i ma uznanie u ludzi”. Jeśli ktoś jest święty, nie sposób obedrzeć go ze świętości, która jest szatą uszytą przez Boga we współpracy z człowiekiem. Szatą wypłukaną i wybieloną we Krwi Baranka – Jezusa Chrystusa – jak mówi Księga Apokalipsy. Ona będzie dalej jaśniała, dawała nadzieję oraz inspirowała. Czasami sprowokuje lecz to zbawienna prowokacja, prowadząca do przemiany i nawrócenia. Dzięki świadectwu świętych oraz ich wstawiennictwu u Boga, życie staje się piękniejsze i lepsze. Stąd kult świętych, wspólny dla Kościoła katolickiego i Chrześcijańskiego Wschodu, ma tak wielkie znaczenie – mówił biskup.

ks. Wojciech Kania

Wskazując na życie wielu świętych męczenników i wyznawców Bp Nitkiewicz mówił, że świętość to kroczenie drogą ośmiu błogosławieństw.

Życie świętych – męczenników i wyznawców – stanowi dowód na to, że bez względu na ludzką słabość i okoliczności, można być podobnym do Chrystusa. Świętość rozkwita w rodzinie, w klasztorach i na plebaniach, w domach pomocy społecznej i na dworach królewskich, w obozach koncentracyjnych i przed plutonem egzekucyjnym. Świętość to kroczenie drogą ośmiu błogosławieństw, które słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Nie ma korzystniejszego rozwiązania dla nas samych i dla innych, wśród których żyjemy. Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone zwycięża świat, a prawdziwym zwycięzcą jest ten, kto wierzy w Chrystusa – naucza św. Jan Ewangelista.

Reklama

O ile każde z ośmiu błogosławieństw mogłoby być przedmiotem osobnego kazania, jedno – Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi nazwani będą – nabiera obecnie w naszej ojczyźnie wyjątkowego znaczenia. Sprawa obrony życia nienarodzonych dzieci, spowodowała eskalację napięć, a w konsekwencji głębokich podziałów. One wynikają z różnych powodów, przechodzą przez parafie, miejsca pracy, szkoły, przez całą Polskę. Czasami wyrażają się w niedopuszczalnych w cywilizowanym świecie formach. Co czynili święci w takich sytuacjach? Podczas V wyprawy krzyżowej (1219r.), w momencie największego natężenia konfliktu pomiędzy rycerstwem chrześcijańskim i armią muzułmańską, św. Franciszek z Asyżu wyrusza do Egiptu. Ubogi i bezbronny jest przeciwstawieństwem tych, którzy walczą ze sobą. Udaje mu się dostać przed oblicze sułtana Malika al Kamila. Franciszek wyznaje przed nim swoją wiarę w Chrystusa i mówi, że jego pragnieniem jest zbawienie sułtana i jego ludu. Rozmawiają przez kilka dni o Chrystusie i o Mahomecie. Ostatecznie każdy pozostaje przy swoim. Pomimo tego, to spotkanie uważane jest po dzień dzisiejszy jak coś przełomowego, coś do czego wracamy w trudnych momentach – powiedział kaznodzieja.

Na zakończenie bp Nitkiewicz podając za przykład św. Franciszka z Asyżu zachęcał do modlitwy i budowania pokoju wokół siebie.

Św. Franciszek, podobnie jak inni święci, był budowniczym pokoju. Chrystusowego pokoju, którego fundamentem są prawda i sprawiedliwość, obie przepełnione miłością. Pokoju z Bogiem, z innymi, i z samym sobą. Biedaczyna z Asyżu był niepoprawny wobec ówczesnego świata i nie umizgiwał się do niego. Tak jak wszyscy święci żył Ewangelią i ją głosił. Czerpiąc z samego źródła pokoju, niósł go innym.

Święci są niepoprawni wobec świata i nie umizgują się do niego. Żyją po prostu Ewangelią i ją głoszą bez cenzurowania. Moi drodzy, wpatrując się w radosną rzeszę świętych, podążajmy ich drogą.

Prośmy w modlitwie o pokój i budujmy go wokół siebie – zachęcał bp Nitkiewicz.

Ze względu na obostrzenia sanitarne nie odbyła się tradycyjna procesja z modlitwą za zmarłych. Na zakończenie Mszy św. celem uzyskania odpustu odmówiono modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz odśpiewana została suplikacja Święty Boże w intencji ustania pandemii.

Mając na uwadze sytuację spowodowaną epidemią oraz wprowadzone obostrzenia chroniące zdrowie i życie, Penitencjaria Apostolska wydała dekret umożliwiający uzyskanie odpustu zupełnego za zmarłych przez cały miesiąc listopad.

2020-11-01 15:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję