Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Młodzież pamięta o papieżu

Rok św. Jana Pawła II i 100. rocznica jego urodzin stały się inspiracją do zorganizowania w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu konkursu pamięci św. Jana Pawła II. Młodzież nie tylko mogła lepiej poznać osobę papieża, jego nauczanie, lecz również zaprezentować się od strony artystycznej.

Uczniowie mieli do wyboru jedną z trzech kategorii: recytacja wybranych utworów św. Jana Pawła II, które młodzi prezentowali za pomocą telefonu komórkowego, wykonanie piosenki związanej z osobą papieża i nagranie jej w formie filmiku, albo napisanie utworu poetyckiego inspirowanego życiem, działalnością, twórczością i słowami papieża. Do udziału zgłosiło się ponad 20 uczniów.

Wszystkie nadesłane prace świadczą o różnorodnych talentach uczestników, ich dużej wrażliwości oraz umiejętności odczytania przesłania, które pozostawił św. Jan Paweł II – mówią organizatorzy: dyrektor Jacek Biłko i nauczyciele: Dominika Kamińska, ks. Bartosz Łacek i Lucyna Majdak. Wraz z nimi w Jury zasiadła Joanna Litwin – aktorka Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

W konkursie recytatorskim najlepsi byli: I miejsce – Zofia Piątek kl. 2cg, II – Dagmara Maruszczak kl. 2c, III – Magdalena Tracz kl. 1c. W konkursie piosenki: I miejsce – Zuzanna Wandzel i Karina Rybarska kl. 2fg, II – Anna Puda kl. 2cg, III – Zuzanna Kaletka kl. 2bg. A w konkursie poetyckim: I miejsce – Kamila Babicka kl. 2cg, II – Mikołaj Pluta kl. 2hg, III – Katarzyna Toman kl. 1c, wyróżnienie – Patrycja Pochopień kl. 3b.

Reklama

Z powodu epidemii finał nie mógł odbyć w szkole, dlatego powstał półgodzinny film, w którym różne osoby przedstawiają biogram Jana Pawła II, następnie laureaci konkursu piosenki wykonują nagrodzone utwory. Pod koniec różne osoby mówią, kim jest dla nich Jan Paweł II. Film jest dostępny na stronie internetowej żywieckiego liceum.

O konkursie piszemy również w nowej Niedzieli na Podbeskidziu nr 45 na 8 listopada.

2020-11-06 11:00

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biała bryła modlitwy

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Czesław Jarmusz

Czuwająca obecność św. Jana Pawła II przypomina wszystkim, jak wielka miłość i jak wielkie poznanie ogarniają człowieka od jego narodzin aż do śmierci. Pomiędzy początkiem i końcem, na jakie wskazują narodziny i śmierć człowieka, rozciąga się czas, w którym nikomu nie wolno spać.

Na kształt czujnej obecności św. Jana Pawła II dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich przekonań i wiary, wpłynęły tragiczne doświadczenia ludzkiej miłości i nadziei niszczonych przez brak prawdy i dobra. Okrucieństwo tego braku wyraża się dzisiaj słowami Auschwitz i gułag. Lata niszczenia prawdy i dobra przez nazistowski system złości i przez dziką swawolę komunistycznych władców nauczyły tego świętego papieża czegoś, o czym wiedział Hiob, a mianowicie, że trzeba bronić bardziej człowieka aniżeli Boga. Bóg obroni się sam. Nie zapominajmy, że tych, którzy kosztem Hioba konstruowali argumenty usprawiedliwiające Boga, Bóg potraktował jak bluźnierców. Ludzie, którzy nie robią nic, żeby ich słowa przylegały do prawdy, a czyny do dobra, nie pochylają się nad człowiekiem zranionym przez zło. Pochyleni jedynie nad własnymi mniemaniami, albo inaczej mówiąc, zanurzeni w swoich snach, wobec innych zajmują w najlepszym przypadku postawę tolerancji. Tak zwany tolerancyjny człowiek, przechodząc obojętnie obok prawdy i dobra, przechodzi obojętnie także obok ludzi zranionych przez zło.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję